Co je horský mahagon?

Horské mahagony jsou rostliny rodu Cercocarpus. Existuje několik horských mahagonů, které pocházejí z USA a Mexika a mají potenciál stát se skvělými zahradními rostlinami, zejména pro ty, kteří rádi zahradničí s původními rostlinami a rostlinami přitahujícími divokou zvěř.

Co je horský mahagon

Přestože je uznáváno 9 nebo 10 druhů horských mahagonů, tento článek se zabývá především pravým horským mahagonem Cercocarpus montanus a horským mahagonem kadeřavým C. ledifolius.

Pravý horský mahagon, známý také jako mahagon kadeřavolistý, je poloopadavý keř nebo malý strom. Tyto rostliny v zimě shodí různé procento listů v závislosti na srážkách a teplotách. Tato rostlina obvykle roste jako vícekmenný keř o výšce 0,91-4,88 m (1-5 m), ale může mít i podobu jednokmenného stromu, který občas dosahuje výšky až 7 m (23 stop).

U C. montanus jsou okraje listů od řapíku úplné, směrem k zaoblené špičce se stávají zubatými. Listy měří na délku 1,02 - 5,08 cm (1-5 cm) a na šířku 1,02 - 2,54 cm (1-2,5 cm). kůra této rostliny je hladká a má šedohnědou barvu.

Horský mahagon kadeřavý je stálezelený druh, který obvykle roste jako malý až středně velký strom dosahující výšky kolem 35 stop (10,6 m), i když se poměrně často vyskytují zakrslé populace, kde rostliny nedorůstají výšky větší než asi 3-7 stop (1-2 m).

Horské mahagony kadeřavé mají podlouhlé listy, které jsou na obou koncích špičaté. Měří 1,02-4,32 cm (14-20 mm) na délku a 0,25-1,02 cm (3-10 mm) na šířku. Kůra tohoto druhu je silná a s věkem se stává hluboce rozpukanou.

horský mahagon

Tyto rostliny pocházejí z USA a Mexika, kde se vyskytují na většině západu a v mexickém státě Baja California. Vyskytují se na nejrůznějších stanovištích, od vlhkých úrodných míst až po exponované skalnaté oblasti.

Květy Cercocarpus

Horské mahagony obvykle začínají kvést a plodit ve věku 5 až 15 let. Drobné bílé květy mají 5 kališních lístků a žádné okvětní lístky a jsou jemně vonné. Tato rostlina obvykle kvete v zimě a na jaře, ale může kvést i od konce března do začátku července.

Zatímco květy těchto rostlin nejsou nijak zvlášť působivé ani nápadné, jejich plody jsou jistě jejich nejzajímavějším a nejatraktivnějším znakem. Ty dozrávají od července do září a jsou rozptýlené větrem, což vysvětluje jejich zajímavý tvar. Plody této rostliny jsou opatřeny dlouhým ( 5,08 - 7,62 cm / 5-7,5 cm), načechraným ocáskem (přesněji řečeno plumózním chvostem), který slouží k širokému rozptýlení semen ve větru.

Jak pěstovat rostlinu horského mahagonu

Horské mahagony lze pěstovat ze semen nebo z řízků odebraných na jaře. Životaschopnost semen horského mahagonu se liší a obecně je před výsadbou semen koncem podzimu nebo v zimě nutná studená stratifikace. Semena by se měla vysévat do standardní směsi do květináčů do hloubky asi 0,64 cm (6 mm) a udržovat je vlhké, dokud semena nevyklíčí.

Tyto rostliny lze pěstovat v různých typech půd, ale dávají přednost velmi dobře propustným substrátům s hodnotami pH půdy 5-8. Jedná se o velmi odolné rostliny vůči suchu s nízkými nároky na vodu. V přírodě rostou v oblastech s nízkými srážkami a často ve velmi mělkých, suchých půdách.

Pro dosažení nejlepších výsledků by tyto rostliny měly být vysazeny na plném slunci a jsou mrazuvzdorné minimálně do zóny 6 USDA a 5 UK. Růst C. montanus je středně rychlý až rychlý, zatímco mahagon kadeřavý je pomalu rostoucí druh, kterému může trvat až sto let, než dosáhne své konečné velikosti. Jedná se o extrémně dlouhověké rostliny, u nichž byla zaznamenána délka života až 1350 let!

Péče a údržba

Pravý horský mahagonový keř je velmi odolný a nenáročný na údržbu a rychle roste s minimální nebo žádnou dodatečnou zálivkou. Kadeřavý mahagon má podobné vlastnosti, i když neroste stejnou rychlostí.

Aby tyto rostliny přežily v často drsných podmínkách svého přirozeného prostředí, jsou odolné vůči suchu a horku, což jsou velmi praktické vlastnosti pro zahrady v suchých a pouštních zónách.

Z ekologického hlediska jsou tyto rostliny dobře přizpůsobeny k přežití okusování srnčí a jinou zvěří, což je dobrý důkaz toho, že tento druh je velmi tolerantní k řezu. Jejich obliba u velké zvěře by však mohla být problémem, pokud se tato zvěř vyskytuje ve vašem okolí nebo na vašem pozemku. Velká zvěř rostliny nelikviduje, ale rozhodně omezuje jejich růst a výsledkem je trnitý a méně upravený vzhled exempláře.

Použití

Zahradnické použití

Tyto rostliny jsou skvělými zástěnami nenáročnými na údržbu a lze je také hromadně vysazovat a vytvářet tak živé ploty šetrné k vodě. Horské mahagony mají také další praktické krajinářské využití, jsou účinné pro stabilizaci svahů v oblastech náchylných k erozi.

Horské mahagony jsou vhodnou volbou pro zahrady v suchých oblastech a jsou ideální pro použití na severozápadě a jihozápadě USA a v oblasti Velkých plání.

Použití pro člověka

Houževnaté, červeně zbarvené dřevo této rostliny se tradičně používalo k řadě účelů, zejména jako násady nástrojů, oštěpy a hroty šípů. Léčebně měla tato rostlina význam také při léčbě žaludečních potíží a kašle.

Využití pro volně žijící živočichy

Tyto rostliny jsou důležitým zdrojem potravy pro jeleny, losy a další velkou zvěř, což je třeba zvážit, pokud se tato zvěř ve vaší oblasti živí. Ve svém přirozeném prostředí jsou tyto rostliny oblíbeným prostředím pěnice virginské a různých druhů křepelek. Tyto rostliny jsou také zdrojem potravy larev motýla Satyrium tetra, který je vědecky známý pod názvem horský mahagonový vlásenkář.

Nejčastější dotazy

How fast does mountain mahogany grow?

Rychlost růstu se u jednotlivých druhů liší, přičemž kadeřavý list je pomalejší. Ačkoli dozrává pomalu, při výběru místa pro výsadbu je třeba zohlednit konečnou velikost tohoto druhu.

Can mountain mahogany be grown as a hedge?

Ano, tyto rostliny dobře snášejí řez a tvarování a lze je pěstovat jako živé ploty.

What do mountain mahogany fruits look like?

Plody horského mahagonu jsou nápadné svým vzhledem. Skládají se z 5,08 až 7,62 cm (5-7,5 cm) dlouhé chloupky pokryté chloupky, připojené k nažce. Když jsou pokryty plody, vypadají horské mahagony docela efektně, zejména když jsou osvětleny zapadajícím sluncem.

Závěr

Horské mahagony jsou další skvělou rostlinou pro původní zahrady šetrné k vodě. Jejich nenáročnost na údržbu a zálivku spolu s vlastnostmi přitahujícími divokou zvěř z nich činí skvělou volbu pro ekologicky smýšlející zahradníky, zejména v sušších oblastech. Pokud však máte v okolí srnčí zvěř, měli byste se připravit na to, že se o své rostliny budete dělit s hladovými chlupatými býložravci!

Další keře k pěstování najdete na této stránce.


avatar

Adéla je absolventkou bakalářského studia v oboru zahradnictví a krajinářství. Její vášeň spočívá v objevování krás zemědělství jako vědy a umění.