Pěstování hlohu indického

Indické hlohyně jsou skvělé keře nenáročné na údržbu, které se příliš nerozrůstají a není třeba je příliš často zastřihávat, aby na zahradě zůstaly čisté a upravené. Před výsadbou této krásky je třeba vědět několik důležitých věcí, proto si přečtěte další informace.

Co je hloh indický?

Hloh indický, hloh hongkongský neboli Rhaphiolepis indica je oblíbený stálezelený keř z čeledi Rosaceae, který má na výběr několik uznaných planých odrůd a mnoho kultivarů.

V zahradě hloh indický obvykle roste jako úhledný, oblý a hustý stálezelený keř o výšce 3-7 stop (0,9-2,1 m) a šířce 6-10 stop (1,8-3 m). Větší kultivary a divoké exempláře však mohou mít stromovitý tvar a dorůst až do výšky 4 m (13 stop).

Tyto rostliny pocházejí z Kambodže, Číny, Indonésie, Japonska, Laosu, Thajska a Vietnamu, kde rostou na různých stanovištích.

Tato rostlina má jednoduché, 2-4 palce (5-10 cm) dlouhé šedozelené listy, které jsou střídavě uspořádané a mají vroubkované okraje. Mladé větve jsou purpurově hnědé a dozrávají do šedohnědé barvy.

rhaphiolepis indica

Rhaphiolepis indica Květy

Květy hlohu indického mají průměr asi půl palce (1-1,5 cm) a vyskytují se v koncových hroznech. Tyto pětičetné květy mají barvu od bílé po růžovou a objevují se koncem zimy až na jaře, v měsících dubnu až květnu.

Tyto květy mohou mít jemnou, ale příjemnou vůni a nakonec z nich dozrávají malé kulaté plody o průměru menším než půl palce (1,3 cm). Tyto fialové až černé plody mohou přetrvávat přes zimu a jsou oblíbené ptáky.

Kultivary

K dispozici je několik kultivarů a je třeba dbát na výběr varianty, která nejvíce vyhovuje vašim potřebám. 'Eleanor Tabor', 'Eskimo', 'Georgia Charm', 'Georgia Petite', 'Indian Princess', 'Majestic Beauty', 'Olivia' a 'Snow White', jsou dobré možnosti s poměrně dobrou odolností vůči chorobám.

Příbuzný druh známý jako Rhapiolepis umbellata je také někdy označován jako hloh indický, ačkoli tato rostlina je obvykle známá jako hloh japonský nebo hloh Yeddo. Jedná se rovněž o skvělé stálezelené keře, které lze pěstovat podobně jako R. indica.

Jak pěstovat hloh indický

Hloh indický lze pěstovat ze semen nebo z polozralých řízků odebraných koncem zimy. Tyto rostliny jsou po založení poměrně odolné vůči suchu, ale pro nejlepší růst by se měly zalévat přibližně jednou týdně. Důležité je zalévat tuto rostlinu u země, nikoliv smáčením listů.

Tyto rostliny by se měly vždy pěstovat v dobře propustné půdě, protože nemají rády "mokré nohy". Pokud je na místě výsadby špatně odvodněná, jílovitá půda, zvažte, zda před výsadbou nevěnovat trochu času kypření půdy, přidání organického materiálu nebo kompostu a zvětšení hloubky půdy.

Tyto keře vysazujte na plném slunci nebo na místech, kam dopadá sluneční světlo alespoň 6 hodin denně. Tyto rostliny porostou i v polostínu, ale nebudou mít tak úhledný a hustý tvar růstu ani nebudou tak dobře kvést. Důležitým důvodem pro výsadbu těchto keřů na plném slunci je však prevence nebo minimalizace možnosti infekce skvrnitostí listů.

Dalším důležitým faktorem, který je třeba při pěstování těchto rostlin zvážit, je jejich rozestup. Rozměry se liší podle kultivaru, ale snažte se udržet mezi rostlinami přiměřené množství vzduchu, abyste snížili možnost infekce listovými skvrnami.

Tyto rostliny nejsou příliš mrazuvzdorné a nejlépe se jim daří při pěstování v 8. až 11. zóně USDA. Neobvykle kruté zimy mohou způsobit určité škody i v zóně 8, ale obecně se tam těmto rostlinám daří dobře. Tyto rostliny jsou také známé tím, že jsou poměrně odolné vůči soli, což je určitá výhoda pro použití v pobřežních oblastech.

Péče a údržba

Tyto rostliny nejsou nijak rychle rostoucí a lze je poměrně snadno udržovat ve výšce kolem 3 stop (0,9 m). Díky přirozeně zakulacenému a úhlednému tvaru a pomalému růstu tyto rostliny nepotřebují příliš řezat. Pokud chcete tyto rostliny stříhat, zvažte, zda je nebudete stříhat jednou za dva až tři roky.

Jelikož se jedná o rostlinu, která vytváří květy v terminálních (na koncích větví) shlucích, časté stříhání rozhodně sníží počet vytvořených květů. Nový porost, který budete po prořezání stimulovat, je také náchylnější k výskytu listových skvrn, což je další dobrý důvod, proč nevytahovat stříhací strojky příliš často.

Pokud je to nutné, přihnojujte tyto rostliny spíše na jaře než v létě. Nechcete přece, aby byl všechen ten citlivý nový růst vystaven chladným zimním větrům, aniž by dostal šanci se otužit.

Jak jste si již pravděpodobně uvědomili, tato rostlina není bez problémů se škůdci, z nichž nejvýznamnější je entomosporiová skvrnitost listů, ničivá houbová choroba. Existuje však několik věcí, které můžete udělat, abyste minimalizovali možnost infekce a zvládli problém, pokud zjistíte, že vaše rostliny postihuje.

Nejprve rostliny před nákupem prohlédněte, zda nemají skvrnitost listů, pokud je to možné. Důležité je začít se zdravými rostlinami. Po zakoupení zdravých rostlin je zasaďte na správné místo. To znamená na slunném místě s dostatečnými rozestupy mezi rostlinami, aby bylo zajištěno dobré proudění vzduchu. Vlhká, vlhká a dusná místa jsou zde vaším nepřítelem.

Zalévejte rostliny na úroveň půdy, udržujte listy co nejvíce suché a vyvarujte se příliš častého stříhání. Je dobré pravidelně odstraňovat spadané listí ze země pod rostlinami. Napadené rostliny lze také ošetřit fungicidem, například přípravkem Daconil. Tyto přípravky lze v obzvláště vlhkých obdobích používat také spíše jako prevenci než jako lék.

Použití

Použití v zahradnictví

Keř hlohu indického má mnohostranné zahradnické využití a je skvělou půdopokryvnou rostlinou, neformálním živým plotem nebo základovou výsadbou. Bohužel masová výsadba může u těchto rostlin zvyšovat pravděpodobnost výskytu chorob, proto zvažte něco méně konvenčního, jako je výchova této rostliny jako malého stromku, pěstování exempláře v nádobě nebo dokonce věnujte čas pěstování krásné bonsaje.

Další využití

Uvádí se, že plody této rostliny jsou po uvaření jedlé, a rostlina má v některých částech Asie dlouhou historii používání jako tradiční barvivo.

Na plodech této rostliny si pochutnají ptáci, ale důležitou věcí, kterou je třeba u této rostliny zvážit, je její zjevná obliba u jelenů.

Nejčastější dotazy

How tall do Indian hawthorns grow?

Konečná výška rostliny závisí na jejím kultivaru. Velké, stromovité formy, jako je 'Rosalinda', mohou dosahovat výšky kolem 12 stop (3,7 m), zatímco zakrslé kultivary, jako je 'Ballerina', obvykle nedosahují výšky 3 stop (0,9 m).

How fast do Indian hawthorns grow?

Rychlost růstu závisí na různých faktorech, jako je zavlažování, klima, kvalita půdy a kultivar, ale obvykle má tato rostlina poměrně pomalý růst, roste přibližně o 0,30 m za rok.

Should Indian hawthorn be grown in full sun?

Tyto rostliny by se rozhodně měly pěstovat na plném slunci, lépe kvetou a jsou mnohem méně náchylné k chorobám na dobrém, slunném místě, kde dostávají více než 6 hodin slunečního světla denně.

What is the best plant spacing for Indian hawthorn?

Rozteč závisí na kultivaru, ale 3-5 stop (0,9-1,5 m) je dobrá průměrná rozteč. V ideálním případě udržujte mezi rostlinami odstup asi 0,30 metru nebo dva (0,3-0,6 m), aby bylo zajištěno dobré proudění vzduchu.

Závěr

Tato rostlina je skvělou volbou pro ty, kteří chtějí malý až středně velký keř s hustým a úhledným růstem. Tento keř vysazujte v zónách mrazuvzdornosti 8-11 podle USDA a dbejte na to, abyste se vyhnuli obávané skvrnitosti listů.

Šťastné a veselé zahradničení a podívejte se na náš blog, kde najdete další druhy keřů k pěstování.


avatar

Adéla je absolventkou bakalářského studia v oboru zahradnictví a krajinářství. Její vášeň spočívá v objevování krás zemědělství jako vědy a umění.