Euonymus zlatý - odvážná rostlina, kterou lze pěstovat

Zlatý euonymus působí odvážně všude, kde je vysazen. Tento stálezelený keř má v krajině řadu využití, ale bohužel je náchylný k několika vážným škůdcům a chorobám a časem může změnit barvu. Přečtěte si, zda je zlatý euonymus tou pravou rostlinou pro vás.

Co je zlatý euonymus?

Zlatý euonymus (Euonymus japonicus 'Aureo-marginatus') je odrůda japonského vřetenu z čeledi Celastraceae. Jen pro případ, že by vás to zajímalo, euonymus se vyslovuje jů-AW-nim-us.

Euonymus zlatý je hustý, oblý, ale vzpřímený a mnohokmenný stálezelený keř s pestrými listy. Mateřská rostlina, vřetenuška japonská, pochází z Japonska a byla zaznamenána také z Koreje a Číny.

Tato odrůda obvykle dorůstá do výšky 5-10 stop (1,5-3 m) a šířky 2-4 stopy (0,6-1,2 m). Protože se jedná o dlouhověký druh, může tato rostlina ve vhodném prostředí dosáhnout věku až 150 let.

Největší oblibě se těší pestře zbarvené listy této odrůdy. Tyto pestré listy jsou kombinací lesklé žluté a zelené barvy.

Listy této rostliny jsou jednoduché a opačně uspořádané, dorůstají délky 2,54 - 7,62 cm (2,5-7,5 cm) a mají hladké okraje.

Bohužel se může stát, že se pestré listy této rostliny změní z pestrých na obyčejné zelené, což někdy vede k tomu, že rostliny jsou napůl zelené a napůl žluté, což není příliš pěkný vzhled.

Zlaté květy euonymu

Jsou to rozhodně listy této rostliny, které jsou její nejnápadnější charakteristikou. Květy a plody této odrůdy jsou poměrně nenápadné.

Tato rostlina vytváří malé zelenobílé květy se 4-5 okvětními lístky. Jasně zbarvený keř kvete na jaře a jeho květy uvolňují místo růžovým tobolkám, které dozrávají na podzim.

Jak pěstovat keř Euonymus zlatý

Rostlinu euonymus zlatý lze pěstovat ze semen i z řízků. Semena vyžadují před vyklíčením studenou stratifikaci, takže řízky budou pravděpodobně nejrychlejší a nejjednodušší možností pro vypěstování nových rostlin.

Tato rostlina je poměrně přizpůsobivá, co se týče půdy. Vyhovuje jí široká škála půd s různým pH a strukturou, ale stejně jako většina rostlin dává přednost dobře propustnému substrátu.

Tyto rostliny nejsou příliš odolné vůči suchu a nejlépe se jim bude dařit, budou-li pěstovány v substrátu, který bude udržován vlhký. Použití mulče na povrch půdy pomůže zabránit jejímu vysychání, jen nezapomeňte mulčovat až ke koruně rostliny.

Pěstujte tuto rostlinu na místě, kde je plné slunce až mírný nebo částečný stín, a rozmístěte tyto rostliny tak, aby mezi nimi dobře proudil vzduch. Pro tuto rostlinu jsou ideální zóny mrazuvzdornosti USDA 6-9, ale nezapomeňte vybrat stanoviště, které je chráněno před prudkými větry.

Péče a údržba

Zlatý keř euonymus má středně rychlý až rychlý růst a lze jej stříhat v každém ročním období.

Bohužel je známo, že tento odvážně zbarvený keř je poměrně náchylný k řadě škůdců a chorob. Tato jinak na údržbu nenáročná rostlina se může stát poměrně náročnou, pokud je postižena jednou nebo více z těchto podmínek, což je třeba zvážit před vysazením tohoto keře na vaší zahradě.

Šupinovka euonymus je drobný hmyz, který způsobuje výskyt bílých skvrn na povrchu listů. Bohužel je tento druh rostliny náchylný k napadení a tento škůdce se velmi obtížně potlačuje. Napadené rostliny v zimních měsících ztrácejí velké množství listů a trpí výrazným opadem listů.

Škůdce Euonymus lze do jisté míry potlačit použitím zahradnických olejů a pesticidů, ale bohužel nejúčinnějším prostředkem boje proti tomuto škůdci může být vůbec nevysazovat E. japonica.

Další častou a závažnou chorobou této rostliny je houbová skvrnitost listů způsobená houbami rodu Cercospora. Skvrnitost listů obvykle není pro rostlinu smrtelná, ale tmavě hnědé skvrny pokrývající listy nejsou pěkné. Postřik listů (zejména nových přírůstků) fungicidem a shrabání a odstranění všech opadaných listů zpod rostliny jsou nejlepšími prostředky pro zvládnutí tohoto onemocnění.

Bakterie známá jako Agrobacterium tumefaciens způsobuje u těchto rostlin poměrně závažné onemocnění známé jako korunový hálek. Tato infekce způsobuje nevzhledné zduření spodní části stonku rostliny, které má obvykle za následek zpomalení růstu nebo dokonce odumření rostliny.

Tyto otoky odřízněte od stonku a dbejte zvýšené opatrnosti, abyste tuto bakterii nerozšířili na jiné rostliny přímým kontaktem nebo použitím stejného nástroje bez dezinfekce.

Mezi další škůdce a choroby, které mohou tuto rostlinu napadnout, patří např:

  • prašná plíseň
  • mšicovití
  • Roztoči
  • Mšice

Použití

Zahradnické použití

Zlatý keř euonymus se nejčastěji používá pro zakládání výsadeb, živé ploty a stínění. Tato rostlina je možná vhodnější pro použití jako odvážná solitéra, kterou lze použít i pro tvarování topií.

Vzhledem k tomu, jak jsou tyto rostliny náchylné k některým škůdcům a chorobám, nemusí být hromadná výsadba dobrým nápadem. Tato rostlina dobře snáší zasolení a lze ji pěstovat v pobřežních oblastech.

Využití pro člověka

Tato rostlina se bohužel naturalizovala v některých částech Spojených států, Velké Británie a Nového Zélandu, kde byla semena hojně rozšířena ptáky. Uvádí se, že všechny části této rostliny jsou při požití toxické.

Využití pro volně žijící živočichy

Květy navštěvují a opylují včely a mouchy, na plodech si pochutnávají ptáci. Bohužel si na této rostlině ráda pochutnává srnčí zvěř, což může být problém, pokud má přístup na váš dvůr.

Nejčastější dotazy

Is golden euonymus fast-growing?

Ano, euonymus zlatý roste středně rychle až rychle.

Does golden euonymus lose leaves in winter?

Zlatý euonymus je stálezelený keř, který v zimě neztrácí všechny listy, ale během roku shodí sem tam nějaký ten list. Rostliny napadené šupinatostí euonymu však v chladnějších měsících ztrácejí velké množství listů.

How tall does golden euonymus grow?

Tato rostlina obvykle dorůstá do výšky 5-10 stop (1,5-3 m) a šířky 2-4 stopy (0,6-1,2 m).

Can golden euonymus grow in shade?

Zlatý euonymus lze pěstovat ve stínu, ale nedává přednost plnému stínu. Ideální pro tuto rostlinu jsou stanoviště ve střídmém nebo polostínu.

Závěr

Jasně žlutý vzhled keře euonymus zlatý nemusí vyhovovat každému vkusu. Tento odvážně vypadající keř je náchylný k řadě vážných škůdců a chorob a jeho zvyk částečně zelenat může vytvořit méně atraktivní a na údržbu náročnější rostlinu, než jste možná doufali.

Další keře k pěstování najdete v našem seznamu keřů.

*obrázek: hecos/depositphotos


avatar
Redaktor

Ahoj, jsem Jaroslav, Zahradadecin.cz je můj web o pokojových rostlinách a zahradničení. Jsem tu proto, abych se s vámi podělil o své zkušenosti a pomohl vám mít větší úspěch a radost z pěstování rostlin.