Co je to dřišťálový keř?

Dřišťálový keř je krásná rostlina s dlouhou historií jako zahradní předmět. Tyto rostliny se snadno pěstují, ale mají některé velmi nešťastné vlastnosti. O pěstování této rostliny byste měli uvažovat pouze v případě, že je ve vaší oblasti neinvazivní, nebo pokud žijete v oblasti, kde jsou tyto rostliny původní. Přečtěte si další informace o tomto kontroverzním keři.

Co je to dřišťálový keř?

Dřišťály jsou keře rodu Berberis. V této skupině je více než 300 rostlin a mohou být opadavé nebo stálezelené. Nejoblíbenějším pěstovaným druhem je dřišťál japonský, B. thunbergii. Dalším velmi známým druhem rodu Berberis je dřišťál obecný, B. vulgaris.

Oba druhy dřišťálu se bohužel staly ve Spojených státech invazivními a mají překvapivě negativní dopady. Vzniklé husté porosty těchto rostlin se stávají neprostupnými a trnitá hmota láká klíšťata, která šíří nebezpečnou nemoc známou jako borelióza.

B. thunbergii dorůstá do výšky asi 1,83 m a je o něco širší, zatímco B. vulgaris je vyšší a dosahuje výšky asi 3,05 m. V případě, že se jedná o houbu, která se vyskytuje na území České republiky, může být její výška vyšší. Listy jsou jedním z nejjednodušších způsobů, jak rozlišit běžný a japonský druh. U dřišťálu japonského mají listy hladké, celokrajné okraje, zatímco u běžného druhu jsou okraje zubaté.

Keře dřišťálu japonského mají ostré trny, které nejsou příliš viditelné. To je další zásadní rozdíl mezi těmito dvěma keři. U běžného druhu jsou trny po třech, ale u jeho japonského příbuzného po jednom.

Květy dřišťálu

Keře dřišťálu mají velmi drobné světle žluté květy, které visí z uzlin stonků. Tyto květy se vytvářejí v jarních měsících dubnu až květnu. Vůně těchto květů může být sladká a voňavá, nebo silná a nepříjemná.

Po odkvětu se vytvářejí červené až černé bobule, které na rostlinách přetrvávají po celou zimu. Tyto jedlé plody mají vejčitý tvar a měří na délku asi 1,02 cm.

Další druhy dřišťálů

V Asii a Jižní Americe je rozšířeno velké množství druhů dřišťálu (Berberis). Níže je uvedeno jen několik známých druhů:

  • Dřišťál korejský (B. koreana) - Tento východoasijský druh dorůstá výšky a šířky kolem 1,83 m. Dřišťál korejský (B. koreana) je nejrozšířenějším dřišťálem v Evropě. Má dobrou barvu a je odolný vůči jelenům, ale má také invazní potenciál.
  • Dřišťál bradavičnatý (B. verruculosa) - Tento čínský druh dorůstá výšky asi 1,52 m v plném až polostínu a má zelené listy se stříbrnou spodní stranou. Okraje listů jsou ostře zubaté a plody mají načernalou barvu.
  • Dřišťál Darwinův (B. darwinii) - Tato rostlina z Chile a Argentiny v Jižní Americe je oblíbenou zahradnickou rostlinou. Tento keř vytváří bohaté květy a tmavě modré bobule.
  • Dřišťál americký (B. canadensis) -Jedná se o původní severoamerický druh. Pro zahrádkáře nemá nijak zvlášť výjimečné vlastnosti, ale je vhodným doplňkem původní zahrady.
  • Dřišťál Fendlerův (B. fendleri) - Tento původní keř je skvělou alternativou k exotickým druhům. Má sladce vonící květy, červené bobule a pěkné podzimní zbarvení.

Jak pěstovat keř dřišťál

V některých státech USA je prodej, výsadba nebo přesazování dřišťálového keře kvůli jeho invazivnímu charakteru zakázáno. V těchto oblastech je také vhodné odstranit všechny již vysazené rostliny, o kterých víte.

Pokud nežijete v zemi, kde je tato rostlina původní, nebo si nejste naprosto jisti, že ve vaší oblasti není invazní, doporučuje se zvolit alternativní druh, který nemá negativní vlastnosti této rostliny.

Rostliny Berberis lze pěstovat z řízků, i když to není vždy snadné. Nejlepších výsledků se obvykle dosahuje z polozralých řízků odebraných uprostřed léta. Použití práškového kořenového hormonu může urychlit vývoj kořenů. Nejlepší způsob množení nových rostlin dřišťálu je dělení, které se nejlépe provádí na jaře a na podzim .

Dřišťály jsou přizpůsobivé různým půdním podmínkám a jsou odolné vůči suchu. Lze je pěstovat na plném slunci nebo v polostínu v zónách 4-8.

Péče o dřišťál a údržba

Keře dřišťálu jsou asi tak odolné, jak jen to jde. Tyto rostliny přežijí pravděpodobně každou chybu, kterou na zahradě uděláte, což je vlastnost, díky které tak dobře vytlačují původní flóru.

Jedná se o velmi trnité rostliny, se kterými se může špatně pracovat. Při stříhání této rostliny používejte ochranu očí, rukavice a dlouhé rukávy, abyste se chránili před trny. Rostou středně rychle a doporučuje se tyto rostliny každých zhruba 7 let silně prořezat .

Tyto rostliny jsou obecně odolné vůči škůdcům a chorobám, ačkoli jsou občas náchylné k podmínkám, jako je hniloba kořenů a skvrnitost listů, a také k napadení václavkami, mšicemi a šupinatkami .

Dřišťál Použití

Zahradnické použití

Tyto rostliny se často pěstují jako trnitá bezpečnostní bariéra a mohou být udržovány jako formální nebo neformální živý plot. Dobře se daří na okrajích, ale neměly by se vysazovat podél cest nebo v blízkosti bazénů a jiných vysoce frekventovaných míst.

Využití pro člověka

Dřišťál je známý jako potravinářská rostlina a jeho plody jsou výživné, ale spíše kyselé chuti.

Využití pro volně žijící živočichy

Rostliny bobkovišně jsou poměrně odolné vůči srnčí zvěři, i když i ta nejhladovější srnčí zvěř si najde způsob, jak ostré trny obejít.

Nejčastější dotazy

Is barberry poisonous?

Rostlina dřišťál obsahuje chemickou látku známou jako berberin, která je známá jako toxická. Plody jsou však k jídlu bezpečné.

Why is barberry banned?

Oba druhy unikly pěstování a staly se invazivními v mnoha státech. Nejenže tyto rostliny mění stanoviště a vytlačují původní druhy, ale také podporují šíření nebezpečné boreliózy, kterou přenášejí klíšťata jelenů.

What are the benefits of barberry?

Plody dřišťálu mají údajně řadu zdraví prospěšných účinků jako zdroj potravy. Další části rostliny mohou mít léčivou hodnotu při léčbě několika onemocnění včetně cukrovky .

Is barberry the same as berberis?

Ano, jedná se o dva názvy pro stejnou rostlinu. Berberis je obecný název těchto rostlin.

Závěr

Vzhledem ke všem negativním zprávám, které se o těchto rostlinách objevují, je pravděpodobně lepší zvolit pro svůj příští zahradnický projekt alternativní keř. V současné době jsou k dispozici sterilní formy, ale doporučuje se odstraňovat všechny vytvořené bobule.

Další běžné a neinvazivní keře k pěstování najdete v tomto seznamu zahradních keřů a keříků.


avatar
Redaktor

Ahoj, jsem Jaroslav, Zahradadecin.cz je můj web o pokojových rostlinách a zahradničení. Jsem tu proto, abych se s vámi podělil o své zkušenosti a pomohl vám mít větší úspěch a radost z pěstování rostlin.