Jak pěstovat a pečovat o cesmínové keře

Zajímá vás, jak si vypěstovat vlastní květy cesmíny? Pokud ano, tento článek by vám měl pomoci naučit se to.

Rostliny cesmíny jsou ideální volbou pro výzdobu domova, zejména o svátcích.

Lze je použít jako centrální ozdobu jídelního stolu nebo v aranžmá na stěně obývacího pokoje.

Jak ale sehnat dostatek cesmínových keřů, aby zaplnily váš domov - zejména mimo sezónu?

Je to jednoduché - musíte se naučit pěstovat vlastní cesmínové keře, abyste si mohli vyrobit vlastní květinové akcenty, a to přímo doma.

Zde je několik tipů, jak pěstovat cesmínu a pečovat o ni, bez ohledu na to, jaká je vaše úroveň zahradnických zkušeností.

Co je to cesmína?

Cesmína neboli Ilex je rod téměř 500 různých kvetoucích rostlin z čeledi Aquifoliaceae. Tyto stálezelené rostliny se obvykle pěstují jako keře nebo malé stromy a jsou rozšířeny v subtropických a mírných oblastech světa.

Existuje několik druhů, které se nejčastěji používají jako okrasné rostliny, včetně cesmíny obecné, cesmíny zimostrázové a zimostrázu, ačkoli existuje mnoho kultivarů, které byly vyšlechtěny pro zahradnické použití.

Právě na cesmínu evropskou se nejčastěji odkazuje v době Vánoc. Používá se jako tradiční vánoční dekorace a často se označuje jako Kristův trn.

cesmínový keř

Pěstování cesmíny keřovité

Ideální prostředí pro pěstování cesmínového keře bude takové, které má neutrální, dobře propustnou půdu. Může být mírně kyselá, ale rostliny cesmíny by měly být umístěny na plném slunci.

To jsou ideální podmínky - je však důležité si uvědomit, že tyto odolné rostliny prospívají i na méně ideálních místech. Mohou prospívat i ve velmi suché nebo velmi bažinaté půdě.

Jen mějte na paměti, že pokud tuto rostlinu pěstujete především pro krásu jejích pestrobarevných bobulí, budete potřebovat samčí i samičí rostliny. Ne všechny tyto rostliny totiž plodí bobule - to dělají pouze samičí keře.

Z tohoto důvodu byste měli v blízkosti vysadit samičí odrůdu s odrůdou samčí. Existují odrůdy, které k nasazení plodů nevyžadují přítomnost samčí rostliny, takže je to další alternativa.

Cesmína se špatně přesazuje, takže při výběru místa pro výsadbu je nejlepší zvážit velikost v plném vzrůstu a raději si koupit odrůdu založenou z řízků (nebo si založit vlastní řízky) nebo vysadit semena.

rostlina cesmína

Jak zasadit cesmínový keř

Nejlepším způsobem, jak vysadit cesmínový keř, je vysadit jej z řízků. Tuto rostlinu lze množit z řízků ročního porostu. Další možností je množení ze semen, které je však podstatně náročnější.

Zakořenění rostlin nějakou dobu trvá, proto buďte trpěliví! Může trvat až tři roky, než vykvete, a ještě déle, než vykvete bobule.

Před výsadbou proveďte test půdy. Ujistěte se, že pH se pohybuje kolem 5,0 až 6,0. Příliš zásaditá půda může způsobit žloutnutí listů této rostliny. Pokud potřebujete zvýšit kyselost půdy, přidejte trochu rašelinového mechu nebo mulče z borového jehličí, případně trochu síranu hlinitého.

Při výběru místa pro výsadbu pamatujte, že cesmína obsahuje saponiny, které jsou při požití mírně toxické. Všechny části rostliny mohou být toxické, proto se snažte nevysazovat exempláře na místě, kde k nim budou mít snadný přístup domácí zvířata a děti.

Chcete-li rostlinu zasadit, vykopejte jámu, která je 2 až 3krát širší než kořeny rostliny a není tak hluboká. Pokud rostlina roste z nádoby, vyjměte ji z nádoby a vytrhejte kořeny.

Do jámy přidejte trochu kompostu.

Umístěte rostlinu do výsadbové jámy tak, aby kořeny byly v úrovni povrchu půdy. Zasypte ji zeminou a dalším kompostem, zpevněte ji kolem rostliny a důkladně zalijte.

cesmínové keře

Péče o keře cesmíny

Vaše práce nekončí, jakmile jsou cesmínové rostliny v zemi - řiďte se těmito radami pro péči o cesmínové keře.

Zalévání

Cesmínám se nejlépe daří při mírném množství vody. Snažte se udržovat půdu rovnoměrně vlhkou a v období sucha nebo horka zalévejte jen jednou až dvakrát týdně. Když se keře teprve zabydlují, může být nutné zalévat ještě častěji, abyste jim pomohli vytvořit zdravý kořenový systém.

Odplevelování

Mulčování je jedním z nejúčinnějších způsobů, jak zabránit klíčení plevele v okolí vašich svatojánských rostlin a ohrožení jejich zdraví. Přidejte 5,08 cm až 7,62 cm silnou vrstvu organické hmoty, která pomůže potlačit plevel.

Tento úkon by měl být proveden v době výsadby a později v průběhu života rostliny jej můžete podle potřeby opakovat. Můžete použít jakýkoli druh materiálu, ale organické mulče, jako je posekaná tráva, kompost a dřevní štěpka, se obvykle osvědčují nejlépe, protože šetří vlhkost a při rozkladu dodávají živiny zpět do půdy.

Hnojení

Pro hnojení rostlin používejte pomalu se uvolňující přípravek vytvořený speciálně pro stálezelené keře, které milují kyselou půdu. Hnojivo, které se používá pro rostliny, jako jsou rododendrony a kamélie, by mělo stačit, ale existují i firmy, které prodávají hnojiva určená pro cesmíny.

Hnojivo byste měli aplikovat na jaře, těsně před prvním přírůstkem nových rostlin, a znovu na podzim podle pokynů na obalu.

Místo toho můžete samozřejmě vždy použít na rostliny trochu vyzrálého kompostu. Ten jim dodá všechny potřebné živiny bez použití chemických látek!

Škůdci a nemoci

Jedním z největších škůdců, kterých se budete muset obávat, když se budou motat kolem vašich keřů, jsou překvapivě ptáci!

Ptáci tyto bobule milují stejně jako my (i když je samozřejmě nemáme tendenci jíst!) a na vašich dozrálých plodech si rádi smlsnou. Můžete je od sebe odehnat instalací sítí - nebo je nechat být a užívat si jejich přirozené krásy na zahradě. Chroupáním plodů vašim rostlinám neublíží.

Holubinky jsou většinou považovány za odolné vůči jelenům a dalším savcům, ale pravdou je, že některé odrůdy jsou v tomto ohledu lepší než jiné. Odrůdám s ostnitými listy se většina pastevců spíše vyhýbá, zatímco japonské a modré cesmíny srnčí zvěř často chroupá.

Při výsadbě v ideálních podmínkách se budete muset obávat jen několika málo dalších škůdců a chorob. Většina chorob, které napadají cesmíny, je houbového charakteru, nejčastěji se jedná o skvrnitost listů, hnilobu kořenů, rakovinu a moučnivku.

Těmto chorobám lze předcházet dodržováním zásad zalévání, které jsme zmínili výše, a dodržováním správných rozestupů mezi rostlinami, které umožní cirkulaci vzduchu. Při výsadbě berte v úvahu velikost vzrostlých cesmín. Pokud nakonec zaberou více místa, než jste předpokládali, silně je prořežte, abyste uvolnili vzdušný prostor.

Další tipy pro pěstování keře cesmíny

Cesmína je keř, který poměrně dobře reaguje na řez. Různým zastřihováním cesmíny můžete snadno vytvořit živý plot nebo zajímavý geometrický tvar. Pokud rostlinu omylem přeštípnete, není to žádný problém - svou chybu můžete napravit hlubším řezem, aby k ní mohlo pronikat světlo a abyste napravili případná holá místa.

Při budoucím stříhání stříhejte pouze zpět k růstovému pupenu. Úplné odstranění celé větve nebo stonku může být škodlivé, protože by nemusel znovu dorůst.

Těsně před svátky je vhodná doba na prořezávání cesmín. Na malé "ostříhání" budou dobře reagovat a odřezky pak můžete použít k výzdobě svého domova na nadcházející svátky.

Běžné druhy cesmínových keřů

Tato čeleď rostlin je rozsáhlá a zahrnuje desítky různých keřů a stromů. V této skupině najdete rostliny, které dorůstají výšky pouhých 0,30 metru a půl, i takové, které mohou dosáhnout výšky 18,29 metru a více.

Většina odrůd je tmavě zelená, ale najdete i takové, které mají pestré formy nebo fialové odstíny. Určitě najdete to, co hledáte!

Existují dva běžné typy cesmín - opadavé a stálezelené.

Čínská cesmína

První na seznamu je cesmína čínská neboli Ilex cornuta. Je to stálezelený keř s tmavě zelenými listy - tyto listy mají výrazné trny. Rostliny snadno snášejí vysoké teploty, ale jsou schopny odolat i určitému poškození v zimě. Patří k nejoblíbenějším kultivarům cesmíny pro živé ploty a další krajinářské úpravy.

Americká cesmína

Americká cesmína (I. opaca) se navzdory svému názvu nepoužívá v krajinářských úpravách tak často. Je to proto, že roste extrémně pomalu. Může dorůst až do výšky 18,29 m a v dospělosti je pohled na ni naprosto úchvatný. Jedná se o stálezelený druh.

Cesmína japonská

Ve srovnání s cesmínou americkou i čínskou má cesmína japonská, I. crenata, jemnější strukturu. Lze ji nalézt v nejrůznějších tvarech a velikostech, ale bez ohledu na to, jakou si vyberete, zjistíte, že tato rostlina má v krajině nekonečnou hodnotu. Nevede se jí tak dobře, pokud máte horké léto, ale chladné zimní počasí zvládá bez problémů.

Yaupon Holly

Yauponská cesmína, I. vomitoria, je cesmína s drobnými listy, které mají v mládí fialový nádech. Některé odrůdy cesmíny japonské mají také bílé bobule, přičemž různé kultivary se mohou pochlubit jedinečnými vlastnostmi. Například odrůda 'Bordeaux' vytváří listy sytě vínové barvy, zatímco odrůda 'Pendula' je plačící cesmína.

Cesmína Inkberry

Cesmína inkoustová, I. glabra, je dalším stálezeleným druhem, který lze rozeznat podle černých (inkoustu podobných!) bobulí. Tato rostlina má obvykle holé spodní větve, protože opadávají spodní listy - některé, jako 'Nigra', si však listy zachovávají o něco lépe.

Possumhaw

Possumhaw, I. decidua, je vícekmenný keř, který lze pěstovat i jako strom. Navzdory podivně znějícímu názvu je possumhaw ve skutečnosti druh cesmíny. Dorůstá výšky až 9,14 m a má tmavě oranžové nebo červené plody. Ty zůstávají na větvích ještě dlouho po opadání listů.

Zimostráz cesmínový

Zimostráz cesmínovitý, I. verticillatais, je dalším opadavým druhem, který dorůstá výšky pouhých 2,44 metru. V rámci tohoto druhu je na výběr mnoho kultivarů, ale téměř všechny nasazují plody dříve než jiné druhy.

Keře cesmíny jsou nenáročné na pěstování a tvoří vynikající zimní kulisu vaší zahrady. Pokud hledáte odolný stálezelený keř s nízkými nároky na údržbu, který navíc pomůže regulovat erozi na svazích nebo svažitých plochách na vaší zahradě - a zároveň samozřejmě dodá okrasnou hodnotu všem vašim svátečním dekoracím! - pak je pro vás cesmína ideální rostlinou!


avatar
Redaktor

Ahoj, jsem Jaroslav, Zahradadecin.cz je můj web o pokojových rostlinách a zahradničení. Jsem tu proto, abych se s vámi podělil o své zkušenosti a pomohl vám mít větší úspěch a radost z pěstování rostlin.