Jak pěstovat rostliny Bottlebrush

Bottlebrush jsou velké nápadné stálezelené keře nebo malé stromky, které kolibříci a další opylovači přímo milují.

Pokud žijete v dostatečně teplé oblasti a máte prostor pro pěstování jednoho nebo více z nich, jistě by byly cenným přínosem pro vzhled vaší krajiny.

Co je to rostlina Bottlebrush?

Bottlebrush rostliny jsou z čeledi Myrtaceae a svůj název získaly podle zajímavých květů připomínajících láhve. Tyto rostliny patří do rodu Melaleuca, i když se někdy ještě označují starým názvem Callistemon.

V rodě je známo téměř 300 druhů a růstové formy se pohybují mezi keři a vysokými stromy. V tomto článku se budeme zabývat dvěma nejoblíbenějšími zahradnickými variantami.

keř bottle brush

Bottlebrush Druhy

Karmínový keř (Melaleuca citrina)

Tato rostlina, která bývá také často nazývána citronový bottlebrush a dříve byla známá pod názvem Callistemon citrinus, je australský keř, který může dosahovat výšky až 4,57 m a šířky až 4,5 m. V současné době se jedná o nejrozšířenější australský keř. Tyto rostliny lze pěstovat v zónách mrazuvzdornosti USDA 9 až 11.

Mají podlouhlé listy, které dorůstají délky asi 10,16 cm (10 cm) a krásně voní po citronu. Lahvičník karmínový kvete na jaře a příležitostně na podzim a vytváří malé kulaté a dřevnaté plody.

Melaleuca viminalis (Melaleuca viminalis)

Tento druh, který byl dříve známý jako Callistemon viminalis, je také běžně známý jako potoční lahvovník. Jedná se o vyšší rostlinu, která může dosahovat výšky přes 6,10 m a je rovněž australským původem.

Rostlina dostala své jméno díky svým půvabným, vrbám podobným převislým větvím. Tyto rostliny pěstujte v zónách mrazuvzdornosti USDA 9 až 11.

Oblíbené odrůdy bottlebrush

  • 'White Anzac' je nízká, ale široce rostoucí odrůda M. citrina, která dosahuje výšky kolem 1,52 m a vytváří bílé květy.
  • 'Burgundy' je fialově kvetoucí forma M. citrina. Tyto rostliny se drží ve zvládnutelné velikosti a nedorůstají do výšky více než asi 3,05 m (3 m).
  • 'Reeves Pink' je růžově kvetoucí forma M. citrina, která dorůstá do výšky asi 3,05 m. Rostliny jsou vhodné pro pěstování na zahradě.
  • 'Mauve Mist'je mrazuvzdorná odrůda M. citrina se světle fialovými květy, která dorůstá výšky 3,66 metru.
  • 'Captain Cook' je trpasličí odrůda M. viminalis, která zůstává velmi dobře ovladatelná a dosahuje výšky maximálně 1,83 m a šířky kolem 1,52 m. Odrůda 'Captain Cook' je velmi dobře ovladatelná.
  • 'Little John' je velmi oblíbená trpasličí odrůda, která je kompaktní a dosahuje výšky 0,91 m a šířky 1,52 m.

Květy Bottlebrush

květ bottlebrush

Květy bottlebrushe se vyskytují v hustých válcovitých kláskách s malými, nenápadnými okvětními lístky a dlouhými, dobře vyvinutými nitkami a tyčinkami. Květy bottlebrush jsou obvykle červené, i když se vyskytují i květy žluté, růžové, fialové a bílé.

Po odkvětu se vytvářejí malé kulovité dřevnaté plody obsahující mnoho semen. Tyto plody přetrvávají na rostlinách po mnoho let a semena se obvykle uvolňují až po několika letech.

Jak pěstovat stromek Bottlebrush?

Tyto rostliny se snadno pěstují ze zeleného dřeva nebo z polozralých řízků odebraných v létě nebo na podzim. Lahvovité keře můžete pěstovat také ze semen vysetých na jaře na povrch půdy.

Tyto rostliny odolné vůči suchu by se měly pěstovat ideálně na plném slunci. Lze je pěstovat i v polostínu, ale pravděpodobně nebudou kvést tak bohatě jako rostliny pěstované na plném slunci.

Nevyžadují častou zálivku, ale v horkých a suchých obdobích se doporučuje občasné hluboké přemokření. Bottlebrush lze pěstovat v různých půdách. Přednost však mají živné, dobře propustné a neutrální až mírně kyselé půdy.

Bottlebrushům se nejlépe daří v teplejších oblastech, například v zóně 9 a vyšší. Pokud žijete v oblastech náchylných na mráz, nejsou tyto rostliny pravděpodobně tou nejlepší volbou, pokud je neplánujete pěstovat ve skleníku nebo je jinak chránit v chladných obdobích.

Péče o strom bottle brush

Péče a údržba

Bottlebrushe nepotřebují mnoho řezu, ale pokud je to nutné, měly by se stříhat v létě po skončení hlavního období kvetení, protože květy se objevují na koncích nových výhonů. Tvrdší řez starých výhonů je u těchto rostlin velmi dobře možný, ale měl by se provádět v průběhu dvou až tří let, ideálně v průběhu jednoho roku.

Ačkoli to není nutné, pokud se pěstují v poměrně úrodné, hlinité půdě, aplikace hnojiva s nízkým obsahem fosforu na jaře a na podzim těmto rostlinám prospěje a může zvýšit kvetení.

Tyto rostliny jsou obecně odolné vůči škůdcům a chorobám. Rostliny pěstované v zásaditých půdách mohou trpět chlorózou listů. Hniloba kořenů může postihnout rostliny pěstované v půdě s nedostatečnou drenáží.

Callistemon

Použití

Zahradnické použití

Vzpřímeněji rostoucí druhy Melaleuca lze pěstovat jako atraktivní a barevný neformální živý plot nebo zástěnu. Plačící lahvovník je skvělým malým stromem do středomořských zahrad.

Použití pro člověka

Domorodí Australané využívají dřevo těchto rostlin k různým účelům.

Využití pro volně žijící živočichy

Květy botanických rostlin lákají kolibříky, motýly a včely, ale nejsou atraktivní pro srnčí zvěř.

Nejčastější dotazy

Are bottlebrush plants hardy?

Rostliny bottlebrush jsou odolné vůči suchu, lze je pěstovat i ve velmi teplých oblastech a bývají odolné vůči chorobám a škůdcům. Bohužel tyto rostliny nesnášejí příliš chladné počasí a obecně nejsou vhodné pro pěstování v mrazuvzdorných oblastech.

Are bottlebrush trees native to Australia?

Většina druhů lahvovníků skutečně pochází z Austrálie. Zbývající druhy lze nalézt rostoucí v okolních oblastech a na ostrovech.

When should you prune a bottlebrush plant?

Tyto rostliny je nejlépe stříhat koncem léta po odkvětu.

Is bottlebrush toxic to dogs?

Není známo, že by rostliny bottlebrush byly pro psy toxické.

Závěr

Bottlebrusy dodají každému prostoru půvabný, ale exotický vzhled. Jejich nápadné květy lákají spoustu volně žijících živočichů a díky jejich nenáročnosti na údržbu budete mít více času na odpočinek a radost z nich. Při výběru vhodného místa pro výsadbu nezapomeňte zohlednit velikost těchto rostlin.

Další keře k pěstování najdete v našem seznamu keřů.


avatar
Redaktor

Ahoj, jsem Jaroslav, Zahradadecin.cz je můj web o pokojových rostlinách a zahradničení. Jsem tu proto, abych se s vámi podělil o své zkušenosti a pomohl vám mít větší úspěch a radost z pěstování rostlin.