Jak pěstovat a pečovat o rostlinu modrá mlha

Blue Mist je krásný kompaktní subkeř s šedozelenými listy a masou nápadných modrých květů. Tyto rostliny kvetou v době, kdy už mnoho rostlin odkvetlo, a jsou tak skvělým přínosem pro pozdní období. Přečtěte si další informace o tom, jak pěstovat a pečovat o rostlinu modrá mlha.

Co je to rostlina modrá mlha?

Caryopteris blue mist, známý také jako modřenec, hybridní modřenec nebo modrá spirea, je opadavý subkeř z čeledi Lamiaceae. Tato rostlina, která se odborně nazývá Caryopteris x clandonensis, je křížencem dvou východoasijských druhů, C. incana a C. mongholica. Rodičovské rostliny pocházejí z Číny, Koreje a Japonska, respektive z Číny a Mongolska.

C. incana se běžně pěstuje, i když nejoblíbenější pěstovanou formou je Caryopteris x clandonensis.

Tato krásná rostlina má kopcovitou formu růstu a dosahuje velikosti až 3 stop (0,9 m) na výšku a šířku. Blue mist je rychle rostoucí a této velikosti dosahuje po jednoletém obrůstání. Protože se jedná o subkeř, přetrvávají tyto rostliny přes zimu jako spící stařina s omezenou výškou a v teplejších měsících znovu obrůstají.

Šedozelené listy této rostliny mají po rozdrcení charakteristickou vůni, která je způsobena přítomností aromatických sloučenin známých jako terpeny. Rostliny modré mlhy mají jednoduché, silně zubaté listy, které jsou opačně uspořádané.

Kultivary

  • 'First Choice': Tento kultivar má načervenalé stonky a tmavě modré květy s bílým středem. Listy této formy získávají koncem sezony také fialový nádech.
  • 'Dark Knight': Tento kultivar je velmi oblíbený pro své tmavě modré až fialové květy a načervenalé stonky.
  • 'Heavenly Blue': Tento velkolistý kultivar má načervenalé stonky a bujný až vzpřímený růst.
  • 'Summer Sorbet' je kompaktní kultivar s pestrými listy se žlutými okraji, které vyrůstají z tmavších stonků. Tento kultivar má keřovitou růstovou formu a světlejší drobné modré květy.

Květy Blue Mist

Jasně modré květy této rostliny se objevují v květenstvích zvaných cymes koncem léta až na podzim, kdy nekvete mnoho jiných rostlin. Každý květní hlávkový květ obsahuje asi 20 velmi malých trubkovitých květů.

Ještě dlouho po odkvětu poskytují nafouklé květní hlávky těchto rostlin určitou zajímavost pro zimní zahradu.

Jak pěstovat rostlinu Blue Mist

Caryopteris blue mist se snadno pěstuje ze semen sebraných na podzim a vysetých na jaře. Jelikož se však jedná o hybridní rostlinu, nové rostliny množené ze semen nemusí mít stejné vlastnosti jako rodičovská rostlina, a proto se dává přednost množení z řízků.

Snad nejjednodušší metodou množení nových rostlin jsou řízky. Od řízků z měkkého dřeva odebraných na jaře až po řízky z tvrdého dřeva odebrané uprostřed zimy zakoření poměrně snadno. Tyto rostliny dozrávají a kvetou po 2-3 letech.

Nejvhodnějším substrátem pro pěstování těchto rostlin je písek nebo hlína. Dobře propustný substrát je nezbytný, protože tyto rostliny nemají rády "mokré nohy". Rostliny mají střední nároky na vodu a měly by se pěstovat na plném slunci.

Rostliny modré mlhy lze pěstovat v zónách mrazuvzdornosti USDA 5 až 8 nebo 9, ale v těchto klimatických podmínkách se jejich růst liší. V zónách 5 a 6 tyto rostliny obvykle v zimě odumírají až k zemi, než znovu vyraší. V zónách 7 až 9 se tyto rostliny chovají spíše jako subkeře. Venku v zónách pod 5 je možné tuto rostlinu pěstovat pouze jako jednoletku.

Péče a údržba

Modrou mlženku je nejlépe silně zastřihnout uprostřed nebo koncem jara po posledních silných mrazech, aby se stimuloval růst nových kvetoucích výhonů. V zónách 7 a 8 můžete na jaře stříhat také těsně nad novými listovými pupeny.

Keř modré mlhy obecně nevyžaduje hnojení a přikrmování by mělo být omezeno, aby se předešlo rankám a neuspořádanému růstu, pokud se nepěstuje ve velmi chudých půdách. Tyto nenáročné rostliny jsou velmi odolné vůči škůdcům a chorobám, ale při přemokření nebo pěstování ve špatně odvodněném substrátu mohou trpět hnilobou kořenů a koruny.

Použití

Zahradnické použití

Tyto rostliny tvoří velmi atraktivní a voňavé opadavé okrajové rostliny nebo nízké živé ploty. Díky kompaktním rozměrům se dobře uplatní i v nádobách.

Použití pro volně žijící živočichy

Květy modré mlhy lákají motýly, včely a další opylovače. Tyto keře jsou považovány za rostliny odolné proti jelenům.

Nejčastější dotazy

Is Blue Mist a perennial or annual plant?

Tyto rostliny se obecně označují jako opadavé subkeře, což znamená, že určitá část nadzemní části rostliny přežívá, ale v mimovegetačním období přechází do klidového stavu. V zónách 5 a 6 se však tyto rostliny mohou chovat jako trvalky, u nichž v zimě přežívají pouze kořeny.

Is Blue Mist shrub deer resistant?

Ano, tyto rostliny jsou obecně považovány za dobrou variantu odolnosti proti jelenům.

When should blue mist be pruned?

Tyto rostliny je nejlépe stříhat na jaře po odeznění posledních silných mrazů.

How do you prune a blue mist shrub?

Každé jaro tyto rostliny seřízněte těsně nad místem, kde se objevují nové listové pupeny. To rostlinu omladí a podpoří růst nových kvetoucích výhonků.

Závěr

Rostlina modrá mlženka je skvělou volbou pro pozdní vybarvení, protože kvete v době, kdy většina rostlin již nekvete. Tato rostlina je odolná vůči škůdcům a chorobám a díky svému úhlednému a kompaktnímu vzrůstu je ideální do menších zahrad, kde je málo místa.

Neváhejte a podívejte se na náš blog, kde najdete další běžné keře.


avatar
Redaktor

Ahoj, jsem Jaroslav, Zahradadecin.cz je můj web o pokojových rostlinách a zahradničení. Jsem tu proto, abych se s vámi podělil o své zkušenosti a pomohl vám mít větší úspěch a radost z pěstování rostlin.