Japonský pieris japonica - skvělá rostlina pro zahrádkáře

Andromeda japonská je velmi okrasný a nápadně kvetoucí keř nebo malý stromek, který má v zahradě mnohostranné využití. Díky velkému množství různých kultivarů si japonský pieris najde téměř každý.

Pokud však má tato rostlina nějakou nevýhodu, pak je to fakt, že má některé vysoce toxické vlastnosti. Přesto se jedná o skvělou rostlinu, proto čtěte dále a dozvíte se vše, co potřebujete vědět o jejím pěstování a péči o ni.

Co je to japonský keř andromeda?

Andromeda japonská (Pieris japonica), nebo také pieris japonský, jak se jí také říká, je kvetoucí keř nebo malý strom z čeledi vřesovcovitých (Ericaceae).

Jak už název napovídá, tyto listnaté stálezelené stromy pocházejí z Japonska a také z Tchaj-wanu a východní Číny, kde se vyskytují v horských houštinách.

Rostliny divokého typu dosahují výšky a šířky 2,74 až 3,96 m a mají střídavě uspořádané, leskle zelené listy dlouhé 3,81 až 8,89 cm. Mladé nové listy mají před dozráním často úžasnou bronzově růžovou barvu.

Tyto pomalu rostoucí rostliny jsou mezi zahrádkáři velmi oblíbené a existuje obrovské množství různých kultivarů.

pieris japonský bílý

Odrůdy/kultivary Pieris japonica

Zahrádkáři mají k dispozici velmi mnoho různých forem této rostliny. Mezi oblíbené varianty patří např:

'Red Head' je fantastickou volbou pro zahradníky, kteří hledají v krajině červenou barvu. Tento efekt vytváří zářivě červený nový růst na koncích větví.

'Flaming Silver' je pestrý kultivar, který po dozrání červeného až růžového nového růstu vytváří stříbrné a zelené listy. Jedná se o bíle kvetoucí kultivar.

'Little Heath Green' je skvělou volbou pro zahradníky s omezeným prostorem. Tato bíle kvetoucí forma je kompaktní, roste pomalu do výšky asi 0,76 metru.

'Pink Delight' je krásný kultivar, který vytváří světle růžové květy a zelené listy s bronzovým novým přírůstkem.

Květy andromedy japonské

Andromeda japonská je skutečně velmi nápadný keř. V závislosti na kultivaru vytvářejí tyto rostliny množství bílých až růžových, převislých zvonkovitých květů. Kvetou koncem zimy až začátkem jara a obvykle trvají 2 až 3 týdny.

Jednotlivé květy jsou poměrně malé, měří asi 0,64 cm (6 mm) a vyskytují se v převislých hroznech dlouhých až 15,24 cm. Po odkvětu přetrvávají zaschlé květy po celou sezónu až do následující zimy.

Jak pěstovat japonskou andromedu

Pieris japonica lze pěstovat z povrchově vysetých semen koncem zimy nebo na jaře. Tento způsob však vyžaduje trochu trpělivosti, protože sazenice rostou poměrně pomalu.

Dalším způsobem množení nových rostlin je odebírání zelených nebo polozralých řízků v měsících od pozdního jara do podzimu. Řízky o délce 7,62 cm (7,5 cm) odebírejte, jakmile listy dozrají a zezelenají, a pro dosažení nejlepších výsledků použijte vhodný kořenový hormon.

Aby tyto rostliny dobře rostly, vyžadují dobře propustnou, na živiny bohatou a mírně kyselou půdu. Mějte na paměti, že tyto rostliny nemají rády nasycenou půdu, proto se této rostlině vyhněte, pokud máte špatně odvodněný, hlinitý substrát.

Japonské keře pieris mají střední nároky na vodu a měly by se pěstovat ve vlhkém substrátu, který se pravidelně zalévá. Doporučené zóny mrazuvzdornosti USDA pro tuto rostlinu jsou 5 až 8.

Tyto rostliny umístěte na plné slunce až do polostínu, podle toho, jak horká je vaše oblast. V jižních polohách se doporučuje odpolední stín a severní rostliny by měly být dobře chráněny před silnými a studenými zimními větry.

Péče a údržba

Pieris japonica je nejvhodnější stříhat koncem jara nebo po odkvětu. Jednou ročně můžete této rostlině odrhnout hlavu a zastřihnout ji kvůli úhlednosti, odstranit všechny odumřelé nebo odumírající větve nebo jakýkoli porost, který vypadá nepatřičně.

Tyto rostliny se obvykle vzpamatují, pokud je prořežete až na dřevnatý porost, a při renovaci je můžete i poměrně silně seříznout. Mějte ovšem na paměti, že se jedná o pomalu rostoucí druh a po silném prořezání budete potřebovat trpělivost.

V jiné než úrodné půdě, která obsahuje dostatečné množství organického materiálu, těmto rostlinám prospěje lehké přihnojení. Rostliny, které nedostávají dostatek živin, často tento nedostatek signalizují žloutnutím listů.

Mezi potenciální problémy, se kterými se pěstitelé mohou setkat, patří fytoftorová hniloba a skvrnitost listů a také občasné napadení krajkovím.

Použití

Zahradnické použití

Pieris japonica je ideální rostlinou pro hromadné a skupinové výsadby v základech nebo na okrajích. Jsou skvělými rostlinami na zástěny, ale může trvat několik let, než pro tento účel dorostou do dostatečné velikosti. Tyto rostliny jsou dostatečně atraktivní pro pěstování jako solitéry a lze je pěstovat i v nádobách.

Použití pro člověka

Jedná se o vysoce toxickou rostlinu. Listy a nektar této rostliny mají obzvláště vysoké koncentrace nebezpečných grayanotoxinů. Při práci s těmito rostlinami je třeba dodržovat přiměřená bezpečnostní opatření, včetně nošení rukavic, nedotýkání se obličeje a mytí rukou po manipulaci.

Použití pro volně žijící živočichy

Pýr japonský je dobrou variantou odolnou vůči jelenovitým. Bohužel je však tato rostlina toxická pro hospodářská a domácí zvířata. Květy této rostliny milují včely a další opylovači, ale zajímavé je, že med vyrobený z těchto květů je toxický i pro člověka.

Nejčastější dotazy

Is andromeda an evergreen?

Andromeda japonská roste jako stálezelený keř nebo malý stromek v zónách mrazuvzdornosti 5 až 8 podle amerického ministerstva zemědělství.

Is Japanese andromeda poisonous?

Pieris japonica je při požití vysoce toxický. Rostlina totiž obsahuje grayanotoxiny, které jsou koncentrovány zejména v listech a nektaru. Příznaky otravy mohou zahrnovat zvracení, křeče a dokonce smrt. Při práci s toxickými rostlinami buďte vždy opatrní.

How fast does Japanese andromeda grow?

Pieris japonský je pomalu rostoucí keř. Tyto rostliny obvykle rostou o méně než 0,30 m ročně.

Is Japanese andromeda deer-resistant?

Andromeda japonská je rostlina odolná vůči jelenům. Jeleni se tomuto druhu vyhýbají kvůli jeho toxickým vlastnostem.

Závěr

Andromeda japonská je tak všestranná a krásná rostlina, že bude skvělým příspěvkem do téměř každé krajiny. Bohužel mají tyto rostliny toxické vlastnosti, poněkud specializované nároky na půdu a pomalý růst, takže byste s tím měli počítat, než tento druh vysadíte na své zahradě.

Další keře k pěstování najdete na této stránce!


avatar
Redaktor

Ahoj, jsem Jaroslav, Zahradadecin.cz je můj web o pokojových rostlinách a zahradničení. Jsem tu proto, abych se s vámi podělil o své zkušenosti a pomohl vám mít větší úspěch a radost z pěstování rostlin.