Jak pěstovat jahodníkový keř

Keř jahodníku přináší do rodné zahrady jedinečné kombinace tvarů a barev. Tato rostlina má mnoho zajímavých a atraktivních vlastností, pojďme se tedy rovnou vrhnout do poznávání tohoto fantastického keře.

Co je jahodníkový keř?

Jahodník americký (Euonymus americanus, E. americana) je vzpřímený, vícekmenný opadavý keř, který pochází ze Severní Ameriky.

Euonymus americanus

Tyto rostliny z čeledi Celastraceae mají řadu zajímavých a popisných běžných názvů, například wahoo, americký hořící keř, praskající srdce nebo srdcovka.

Tyto rostliny dorůstají výšky od 0,61 do 2,44 m a vyskytují se na různých stanovištích, mimo jiné podél potoků a v roklích i v lesích a houštinách.

Srdcovka srdčitá pochází z USA, kde se vyskytuje v mnoha východních státech, a vyskytuje se také v jihovýchodní Kanadě.

Jasně zelené listy této rostliny jsou 2,54 až 8,89 cm dlouhé a na obou koncích zašpičatělé. Mají vroubkované okraje. Tato rostlina je sice opadavá, ale představení, které předvádí před opadáním listů v zimě, je velkolepé. Listy se na podzim před opadáním zbarví do sytě červené barvy.

jahodový keř

Ve všech ročních obdobích mají stonky této rostliny krásný zelený odstín. Listy a větévky jsou u této rostliny uspořádány protilehle a její stonky jsou často z profilu hranaté, což ucítíte, když stonek převalíte mezi prsty.

Květy jahodníkového keře

Květy keře jahodníku bohužel nejsou příliš nápadné, měří asi 0,84 cm v průměru a vyvíjejí se na cymesech na letošním porostu.

Žlutozelené až zelenofialové květy mají 5 trojúhelníkovitých okvětních lístků a kvetou od března do června.

Plody této rostliny jsou opravdovou ozdobou. Tyto kulaté růžové tobolky (podle nichž rostlina dostala svůj obecný název) v září a říjnu praskají a odhalují jasně šarlatová semena.

Jak pěstovat jahodový keř

Jahodové keře lze pěstovat několika způsoby. Pěstování ze semen je účinné, ale semena musí být 1 až 3 měsíce v chladu, aby byla plodná.

Tyto rostliny lze také pěstovat ze stonkových řízků odebraných v teplejších měsících, dokud má rostlina listy. Dalším vhodným způsobem pěstování nových rostlin je dělení kořenů.

Tyto rostliny lze pěstovat i ve špatně propustné půdě, ale rozhodně se jim bude lépe dařit v dobře propustné půdě bohaté na organické látky.

Přestože je tato rostlina mírně odolná vůči suchu, je třeba ji dobře zalévat a mulčovat, zejména v teplejším a sušším podnebí, protože udržuje kořeny déle vlhké.

Keře Euonymus Americanus snášejí zastínění, ale nejlépe rostou v polostínu až na plném slunci. Pěstujte tyto rostliny v zónách mrazuvzdornosti USDA 6 až 9 a ve Velké Británii do zóny 6.

Péče a údržba

keř jahodníku amerického

Tuto nenáročnou rostlinu můžete poměrně silně seříznout, ale obvykle to není nutné, pokud nechcete udržet určitou velikost.

Ani hnojení není v podstatě nutné, pokud keř jahodníku pěstujete v půdě bohaté na organické látky.

Bohužel ani jahodníkový keř není bez problémů, tuto rostlinu může postihnout šupinovka euonymus a háďátko korunové.

Některé zdroje uvádějí tuto rostlinu jako odolnou nebo imunní vůči šupinatci euonymovému (Unaspis euonymi). Pro jistotu dávejte pozor na tento drobný hmyz na povrchu listů, kde se objevuje jako bělavé skvrny. Tento stav může být nutné řešit pomocí pesticidů.

Korunový hálek je bakteriální infekce způsobená bakterií Agrobacterium tumefaciens. Postižena je koruna, což je část rostliny bezprostředně nad linií půdy, a dochází k tvorbě hálek nebo zduření.

Ty často rostliny nezahubí, ale nejsou atraktivní a zpomalují růst rostliny.

Závažná může být i korunová hálčivost, mladé a nerozvinuté rostliny mohou být touto chorobou zahubeny. Hálky odstraňujte vyžínači, ale nezapomeňte je před použitím na jiných rostlinách vydezinfikovat, abyste zabránili šíření bakterií.

Použití

Použití v zahradnictví

První zmínka o pěstování této rostliny pochází již z roku 1697. Jahodník má v zahradě mnoho možností využití, ale pravděpodobně se nejlépe hodí do přírodně laděných, nativních zahrad.

Lze ji pěstovat také jako neformální živý plot nebo použít v základových a okrajových výsadbách. Tento zajímavý původní druh je zajímavý pro více ročních období a je také pěknou solitérou.

Využití pro člověka

Tato rostlina má mnoho tradičních léčebných využití, používá se jako projímadlo a k léčbě žaludečních bolestí, malárie a dokonce i lupů.

Využití ve volné přírodě

V závislosti na místě, kde žijete, je důležité vědět, že tuto rostlinu si oblíbili jeleni běloocasí a zajíci polní. Pokud mají tato zvířata přístup na váš dvůr, zvažte ochranu za plotem.

Někteří ptáci si na semenech rádi pochutnávají, a tak se semena přirozeně šíří. Květy této rostliny opyluje hmyz.

Nejčastější dotazy

Is Strawberry Bush edible?

Ačkoli tato rostlina může znít chutně, není považována za jedlou. Své jméno získala podle vzhledu svých plodů, nikoliv podle jejich chuti.

How do you propagate Strawberry Bushes?

Tyto rostliny lze pěstovat z připravených semen, řízků nebo dělených rostlin.

How big do Strawberry Bushes get?

Někdy tato rostlina dorůstá výšky až 8 stop (2,4 m), ale obvykle můžete očekávat, že váš jahodový keř vyroste asi do poloviny této výšky.

Is Strawberry Bush evergreen?

Tato rostlina bohužel není stálezelená, ale její nádherné podzimní barvy to více než vynahrazují. Stonky a větve jahodníkového keře mají zelenou barvu, takže technicky vzato má rostlina vždy zelený vzhled.

Is Strawberry Bush deer-resistant?

Ne, tato rostlina není odolná vůči jelenům a bude ji třeba chránit nebo pěstovat na místě, kam se jeleni nedostanou.

Závěr

Keř jahodníku má mnoho předností, krásné a zajímavé listy, stonky i plody. Rozhodně je třeba vzít v úvahu možnou náchylnost této rostliny k chorobám a její oblíbenost u srnčí zvěře.

Další keře k pěstování naleznete v těchto nabídkách keřů na zahradě.


avatar

Adéla je absolventkou bakalářského studia v oboru zahradnictví a krajinářství. Její vášeň spočívá v objevování krás zemědělství jako vědy a umění.