Cleyera - skvělá zahradní rostlina

Hledáte snadno pěstovatelný živý plot nebo stínící rostlinu, která bude vypadat skvěle v každém ročním období? Cleyera může být právě pro vás ideální rostlinou, přečtěte si více informací o pěstování a údržbě této užitečné rostliny.

Co je to rostlina Cleyera?

Cleyera, vyslovuje se Klay-YER-uh, je širokolistý stálezelený keř nebo malý strom, který pochází z Japonska, Číny, Koreje, Indie, Nepálu, Thajska a Myanmaru. V těchto částech světa lze tuto rostlinu nalézt rostoucí v podrostu lesů na svazích a v roklích.

Tato rostlina je běžně známá jako klejera japonská nebo sakaki a její vědecký název je Cleyera japonica.

Kožovité, ale hladké listy cleyery jsou dlouhé 5,08 až 10,16 cm a rostlina má hladkou, červenohnědou kůru.

Obvykle dorůstá výšky 3,05 až 4,57 m a šířky 2,44 až 3,05 m, i když dospělé exempláře mohou na svém přirozeném lesním stanovišti dosahovat výšky 9,14 m jako strom.

Tato rostlina, známá spíše pro své atraktivní dlouhotrvající listy různých barev než pro své květy, je vynikajícím zahradním objektem. Tato rostlina bývá často zaměňována s nepravou klejířkou japonskou, Ternstroemia gymnanthera, velmi podobnou rostlinou, která se používá k podobným účelům.

keř kleyera

Květy klejichy

Cleyera kvete na začátku léta, květy se vyskytují jednotlivě nebo v deštníku až po pěti. Květy visí v paždí listů (báze listu), mají krémově bílou barvu a příjemně voní. Květy mají v průměru asi půl palce (1,5 cm) a pět okvětních lístků.

Květy jsou klasifikovány jako aktinomorfní, což jednoduše znamená, že květy jsou radiálně symetrické, tj. lze je rozříznout na dvě stejné poloviny. Po odkvětu se vytvářejí atraktivní černé plody, na kterých si pochutnávají plodožraví ptáci.

Jak pěstovat keř Cleyera

Pro tuto rostlinu vyberte místo na plném slunci až v polostínu, i když může přežít i v téměř plném stínu. Této rostlině se obvykle nejlépe daří v polostínu. Tyto rostliny mají rády dobře propustnou, mírně kyselou půdu.

Preferuje bohatší půdy, a proto se doporučuje při výsadbě přimíchat do půdy trochu kompostu.

Tato rostlina se příležitostně pěstuje v interiéru jako pokojová rostlina, kde roste pomalu a v květináči obvykle dosáhne velikosti jen asi 0,61 metru. Venku roste cleyera středně rychle a lze ji úspěšně pěstovat ze semen nebo řízků.

Přestože rostlina neroste rychle, je důležité vzít v úvahu potenciální velikost, které může dosáhnout, pokud bude ponechána bez kontroly. Tato rostlina nemá ráda zvláště větrné podmínky, proto je třeba to vzít v úvahu při výběru místa pro výsadbu.

Keř Cleyera je poměrně odolný vůči chladu a je mrazuvzdorný do zón 8 až 12 USDA.

Péče a údržba

Cleyera je snadno pěstovatelná, nenáročná rostlina, která má střední nároky na vodu.

Jako taková by měla být zalévána v mládí (přibližně první rok), pokud byla nedávno vysazena nebo přesazena, nebo za obzvláště horkého počasí. Během prvního roku se doporučuje pravidelná zálivka.

Mulčování půdy kolem báze rostliny pomůže udržet půdní vlhkost u kořenů, i když je třeba dbát na to, aby půda bezprostředně kolem stonku byla bez mulče a volně odtékala, aby se zabránilo hnilobě.

Cleyery nevyžadují časté hnojení, ačkoli dospělé rostliny můžete jednou za několik let přihnojit. Nejvhodnější dobou pro přihnojování je jaro, jen dbejte na dodržování návodu k použití hnojiva, protože příliš mnoho mulče rostlinu poškodí.

Škůdci a choroby

Rostliny Cleyera jsou obecně odolné vůči chorobám a mrazuvzdorné. Nejčastější chorobou zaznamenanou u C. japonica je skvrnitost listů, která může mít za následek až 30% defoliaci rostliny. Tento stav se pozná podle malých až velkých fialových skvrn na povrchu listů.

Listovou skvrnitost lze u těchto rostlin potlačit fungicidy, jako je Daconil, Halt nebo Immunox. V případě infekce listovou skvrnitostí se rovněž doporučuje udržovat okolí rostliny bez spadaných listů, aby se zabránilo opětovné infekci.

Běžné použití přípravku Cleyera

Použití v krajině

Nejběžnějším použitím keřů cleyera je výsadba ve skupinách jako živý plot nebo obruba, a to díky toleranci k poměrně silnému řezu. Lze ji použít jako zástěnu pro bazénová čerpadla a jiné méně atraktivní prvky.

Stejně dobře se cleyera uplatní jako základová rostlina kolem vchodu do domu nebo podél otevřených úseků zdí.

Tato rostlina je však dostatečně atraktivní, pokud ji necháte růst v její přirozené podobě, a lze ji použít i jako solitéru.

Tradiční využití

Zajímavostí je, že větve keře cleyera se používají při posvátných rituálech japonské šintoistické víry a rostlina se často vyskytuje ve svatyních. Dřevo tohoto stromu se také sbírá pro použití jako stavební a nábytkové dřevo.

Nejčastější dotazy

Is cleyera fast-growing?

Cleyera je ve správných podmínkách pomalu až středně rychle rostoucí rostlina, která nejrychleji roste, pokud je vysazena v polostínu, má přístup k dostatečné vlhkosti a dobře propustnou půdu.

Can cleyera grow in shade?

Ano, cleyera se dá pěstovat i jako pokojová rostlina, i když pro dosažení nejlepších výsledků je vhodnější částečné až plné slunce.

Is cleyera deer resistant?

Ano, cleyera je odolná vůči jelenům.

Does cleyera bloom?

Ano, cleyera kvete koncem jara až v létě a vytváří příjemně vonící bílé květy z paždí stonků. Drobné černé plody jsou také dlouhotrvající a atraktivní, i když rostlina není považována za nápadnou.

Is cleyera an evergreen?

Ano, jednou z nejatraktivnějších vlastností cleyery jsou její stálezelené listy, které se v zimě mohou zbarvit do měděného odstínu.

Závěr

Přestože cleyera není nijak zvlášť nápadný druh, vynahrazuje si nenápadné květenství zajímavými a atraktivními stálezelenými listy. Jedná se o odolný a snadno udržovatelný druh, který byste při plánování zahrady rozhodně měli zvážit.

Další podobné rostliny k pěstování najdete v našem seznamu keřů.


avatar
Autorka

Vyrostla jsem v malé vesničce Kvilda, kde pěstování vlastních plodin a velká předzahrádka byly normou. Od té doby jsem se stěhoval a na čas se usadil v Praze a pak v Brně. Ať jsem šla kamkoli, tu zakořeněnou lásku k zahradám a divoké přírodě jsem si vzala s sebou.