Co byste měli vědět o brukvovitých rostlinách

Baneberry, vědecky známá jako Actaea, je vytrvalá rostlina, která je často k vidění v severoamerické divočině. Tuto trvalku lze pěstovat i doma, ale zahrádkáři musí být opatrní, protože rostlina je vysoce toxická.

Tato rostlina, označovaná také jako náhrdelník, kohoutek nebo panenky, patří do čeledi rostlin Ranunculaceae.

Pokud se chcete o tomto divokém keři dozvědět více, pokračujte ve čtení.

Základní fakta o třapatce křovištní

Oficiálně existují dva druhy této rostliny: červené baneberry, které se vědecky označují jako Actaea rubra, a bílé baneberry, které se vědecky označují jako Actaea pachypoda.

Existuje ještě třetí druh, i když se předpokládá, že se jedná o poddruh červené borůvky s názvem Actaea arguta.

Tato rostlina může dosahovat výšky až 0,61 metru. Bez ohledu na barvu nebo typ jsou listy těchto rostlin téměř identické.

Podle zón mrazuvzdornosti USDA se této rostlině bude dařit v zónách 3 až 8. Nejsou považovány za invazní druh. Naopak, jsou původní ve Spojených státech a Kanadě.

Květy

Květy rostliny jsou na konci dlouhého stonku, těsně nad listy. Tyto květy jsou drobné, ale uvolňují silnou vůni, a tak lákají spoustu ptáků i opylovačů. Tyto květy kvetou od května do června.

Listy

Všechny listy mají nejméně další sadu 5 lístků. Tyto skupiny jsou však malé, protože dosáhnou šířky a délky pouze 5,08 cm. Všechny lístky budou mít uvnitř postupně 3 nebo 4 laloky. Tyto laloky jsou na dotek chlupaté.

Plody

Plody se objeví koncem léta. Jsou dlouhé asi jeden centimetr a jsou připevněny k zelené, dlouhé stopce. Většina z nich má tmavou skvrnu, což usnadňuje jejich rozpoznání.

Druhy borůvek

Zde jsou tři druhy této rostliny:

Actaea rubra

actaea rubra

Známé také jako červené bobule, červený kohoutek nebo hadí mord, obvykle se vyskytují na severozápadě Pacifiku. Jak napovídá její hovorový název, tato rostlina vytváří červené, lesklé bobule. Tento druh rostliny má bobule na začátku léta.

Actaea arguta

Ačkoli je tato odrůda podobná Actaea rubra, má větší, světlejší a červenější bobule.

Actaea pachypoda

actaea pachypoda

Známá také jako bílá bobule, bílý kohoš nebo panenčiny oči. Vypadají zvláštně a mnoho lidí říká, že se na ně tyto bobule vždycky dívají, když jdou do lesa!

Někteří jedinci se dokonce bojí celkového vzhledu rostliny, protože jsou celé bílé a mají menší černou skvrnu.

Tento druh rostliny vytváří plody na konci léta, kdy teploty začínají klesat.

Jak pěstovat rostliny Actaea

Zahradníky, kteří mají rádi rostliny nenáročné na údržbu, potěší, že Actaea je okrasná rostlina nenáročná na péči. Každé krajině dodají šmrnc a jsou skutečně jedinečné!

Tyto pomalu rostoucí trvalky nejsou invazivní. Nenaruší přírodní rovnováhu.

Pokud byste chtěli vysadit baneberie, zde je to, co musíte mít na paměti:

Nároky na světlo

Dávají přednost stinným zahradám, které mohou napodobovat vzrostlé lesy, v nichž obvykle rostou. Jako planě rostoucí květiny si zvykly na zastíněná místa a plné oslunění vůbec nesnesou.

Nároky na půdu

Pokud je půda vlhká, bude se rostlině dařit. Ideální je, když je v půdě dostatek organické hmoty, a budou milovat humus! Pokud jsou tedy zasazeny v bohaté půdě, nebude třeba je hnojit.

Nakonec je vhodné přidat tenkou vrstvu mulče, zejména pokud jsou zimy tuhé. Vězte, že i když rostliny nad zemí odumřou, pod ní jsou jejich kořeny stále živé, proto po skončení zimy znovu vyrostou.

Zalévejte

Bude třeba je pravidelně zalévat, zejména během horkého léta. Protože vyžadují dostatek vlhké půdy, budou potřebovat také dostatek vody, aby se jim dařilo. Přesto musí půda dobře odtékat, protože nemají rády přemokřenou půdu.

NEJČASTĚJŠÍ DOTAZY

How toxic are baneberries?

Všechny bobkovišně jsou vysoce toxické, protože produkují toxin zvaný protoanemonin. Stačí 5 nebo 6 bobulí, aby se člověku udělalo špatně. Je však nepravděpodobné, že by jedinec takové množství bobulí zkonzumoval, protože mají příliš hořkou chuť, která slouží jako varování. Bobule nekonzumuje ani většina volně žijících zvířat, pouze ptáci, kteří semena obvykle roznášejí v přírodě.

What happens if someone consumes baneberry?

U nich se projeví některé příznaky otravy, jako je zvracení, bolest žaludku, dezorientace, průjem, slintání, podráždění kůže, migréna, závratě a potíže s dýcháním. Mohou se u nich také projevit některé nepravidelnosti srdečního rytmu, které mohou vést k srdečnímu selhání. pokud člověk konzumuje baneberry, pravděpodobně nejprve pocítí podráždění v ústech, což pomáhá určit, že rostlina je jedovatá. Všechny ostatní příznaky se projeví během následujících 24 hodin.Konzumace těchto vysoce toxických bobulí může trvale poškodit trávicí a dýchací systém člověka. Pokud autoimunitní systém člověka nefunguje správně, mohl by dokonce zemřít.

Is it safe to plant baneberries?

Je bezpečný, ale je třeba přijmout správná bezpečnostní opatření. Nesázejte je, pokud jsou v blízkosti domácí zvířata, hospodářská zvířata nebo děti, protože je často přitahují barvy bobulí. Pokud jste se rozhodli je vysadit, nezapomeňte při práci s nimi používat rukavice. Vyhnete se tak kožním vyrážkám.

Závěr

Někteří zahrádkáři se nebudou chtít zabývat rostlinami rodu Actaea právě kvůli jejich toxicitě. Někteří jiní zahrádkáři rádi čelí vzrušujícím výzvám, a proto zkusí štěstí s těmito plody.

Pokud patříte k těm druhým, nezapomeňte být opatrní a přijmout všechna bezpečnostní opatření, která vám umožní mít úspěšnou zahradu. Ať už se rozhodnete zasadit panenku oční nebo červený kohoutek, nezapomeňte si vzít zahradnické rukavice!


avatar
Autorka

Vyrostla jsem v malé vesničce Kvilda, kde pěstování vlastních plodin a velká předzahrádka byly normou. Od té doby jsem se stěhoval a na čas se usadil v Praze a pak v Brně. Ať jsem šla kamkoli, tu zakořeněnou lásku k zahradám a divoké přírodě jsem si vzala s sebou.