Gardénie - Jak pěstovat gardénie

Gardénie jsou mezinárodně známé pro svou sladkou vůni a krásné voskové okvětní lístky. Tato stálezelená květina má velmi lesklé tmavě zelené listy. Díky tomu jistě upoutají pozornost každého, protože jsou velmi oblíbeným okrasným keřem.

Přestože je pěstování této květiny poměrně snadné, vyžadují zahradníci k úspěšnému pěstování gardénií dodržení určitých kroků.

Máte zájem o výsev gardénií a zaplnění zahrady těmito květinami? Pokračujte ve čtení tohoto článku!

Základní fakta o rostlině gardénie

květ gardénie
  • Její vědecký název je Gardenia augusta. Patří do čeledi kávovníkovitých (Rubiaceae).
  • Ačkoli pocházejí z Jižní Afriky, Číny, Tchaj-wanu a Japonska, v současné době je lze pěstovat po celém světě.
  • Podle amerického ministerstva zemědělství se tomuto druhu květiny bude nejlépe dařit v zónách 8 až 12. Lze je však pěstovat i v interiéru.
  • Její okvětní lístky mohou být bílé nebo žluté.
  • Někteří lidé si je pletou s květy jasmínu.
  • Je to okrasný keř.

Jak pěstovat květy gardénie

bílý květ gardénie

Gardénie zdravě rostou, pokud jsou vystaveny plnému slunci. Ocení však i částečně zastíněné místo, zejména v pásmech, kde je v létě příliš velké horko. Tato květina dává přednost vlhčím oblastem, protože ve vyprahlých podmínkách nebo v místech, kde je běžné sucho, by rostla jen obtížně.

Tuto květinu by bylo nejlepší vysévat na začátku podzimu nebo na jaře. Ideální by bylo vyhradit pro tento keř plochu, kde by mohl růst sám, a bylo by skvělé, kdyby byl vysazen do vyvýšeného záhonu, protože tak získá veškerý potřebný prostor.

kvetoucí gardénie

Vězte, že gardénie milují, když jsou jejich kořeny rozprostřeny po celé půdě; pamatujte na to při navrhování zahrady.

Požadavky na půdu

zahradní lopatka

Tato květina potřebuje ke svému růstu kyselou půdu. Pokud si nejste jisti, jaký typ půdy máte, zakupte si sadu, která se snadno používá a během chvilky zjistíte, co vaše půda má a co jí chybí.

Potřeby vody

květ gardénie s kapkami rosy

Gardénie milují vodu a je třeba je zalévat alespoň centimetr týdně. Pokud je v místě, kde žijete, vody dostatek, můžete jí přidat více. Ujistěte se však, že jejich půda dobře odvádí vodu, protože tyto rostliny nepřežijí louže vody kolem sebe.

Mulčování

dřevěné třísky

Bez ohledu na množství vody, které gardénie dostávají, jim prospěje mulčování. Zajistíte tak, že půda bude vlhká a rostliny budou v bezpečí.

Krmení gardénií

Pokud je to možné, přikrmujte gardénie organickým hnojivem. Případně můžete do půdy přidat několik dávek kávové sedliny. Tu můžete nejprve zkompostovat nebo ji aplikovat přímo do půdy.

Řezání

Každý kultivar gardénie se shodne na jednom: nedělejte si starosti, když krásné bílé květy mírně zhnědnou! Je to jasné znamení, že se s rostlinou něco děje, ale nemusí to nutně znamenat, že rostlina umírá.

Naopak, jen si říká o pozornost. Pokud špičky po odkvětu zastřihnete, omezíte tuto drastickou změnu barvy pro následující sezónu.

květ gardénie v květu

Zimní ochrana

V tomto období je nutné použít mulčování, zejména pokud žijete v chladném zahradnickém pásmu. Případně přidejte prodyšnou tkaninu, která umožní rostlinám udržet v sobě teplo.

Gardénie nemají rády chladné podnebí. Pokud v takovém prostředí žijete, přeneste rostliny gardénie během zimních měsíců do interiéru.

Množení

Nejlepší doba pro množení gardénií je v létě. Odřízněte špičku silné větve, odstraňte všechny květy, které může mít, a odstraňte některé opotřebované listy. Umístěte ji do 236,50mililitrové nádoby a naplňte ji vodou. Během několika dní začne kvést. Tento řízek pak můžete zasadit, až bude dostatečně dlouhý.

Jak pečovat o gardénie

poupě gardénie a plně rozkvetlý květ

Při pěstování v interiéru dbejte na to, abyste napodobili přírodní podmínky. Tak budou vaše rostliny zdravě růst. Ke svému růstu potřebují dostatek slunečního světla, ale neumisťujte je příliš blízko dveří nebo oken, protože by rostliny mohly být ovlivněny studenými větry.

V tomto období je nebude nutné zalévat tak často jako dříve. Ve skutečnosti budou vyžadovat vodu jen jednou týdně nebo přibližně jednou za týden, v závislosti na umístění.

poupě gardénie

Někdy gardénie rády dávají svým pěstitelům najevo, že něco není v pořádku, a činí tak mnoha způsoby. Např:

Žluté listy

Pokud gardénie rostou v zásadité nebo jílovité půdě, okamžitě to poznají. Poznáte to i vy, protože jejich okvětní lístky zežloutnou nebo někdy dokonce dostanou zelenou žilku, která jde napříč. To se označuje jako chloróza a znamená to, že rostlina potřebuje železo.

V takovém případě zajděte do místní školky a požádejte o organické hnojivo pro tuto rostlinu. Tímto způsobem budete moci mírně upravit půdu i rostlinu!

Škůdci a nemoci

Tato květina je velmi náchylná na moučné brouky a šupiny, které se obvykle nacházejí pod listy nebo v místech, kde se stonky téměř dotýkají půdy.

Tyto škůdce však snadno poznáte: pokud se na nich objeví tvrdé hnědé skořápky, které se zdají být nepohyblivé, jedná se o šupiny. Pokud se naopak objeví bílé bavlněné váčky s vajíčky, jedná se o moučné brouky.

Můžete si vyrobit nebo zakoupit organické insekticidní mýdlo, které vám pomůže v boji proti těmto škůdcům.

voňavá gardénie

Druhy stromů gardénie

Existuje více než 250 druhů gardénií. Zde jsou uvedeny nejběžnější odrůdy této rostliny:

Veitchiana

Má dvojité bílé květy. Jsou ideální do nádob jako okrasná rostlina, i když mají tendenci růst pomalu.

Tajemství

Také ony mají dvojité květy. Tato odrůda je však větší než ostatní keře gardénií. Dávají přednost plnému oslunění, pokud nejsou vysazeny na velmi horkém místě.

Radicans

Tato zakrslá odrůda se často používá jako krycí plodina nebo půdní pokryv. Jejich celoživotním posláním je vracet živiny zpět do půdy.

Miami Supreme

Jedná se o jeden z největších typů keřů gardénie, neboť může dosahovat výšky až 1,83 m. V tomto případě se jedná o jeden z největších keřů. Má také dvojité květy a bílé okvětní lístky. Kvete od jara do léta.

Letní sněženka

Jak již název napovídá, tato odrůda keře gardénie je velmi mrazuvzdorná. Ve skutečnosti je lze pěstovat i v 6. zóně USDA, aniž by bylo nutné ji chránit prodyšnou textilií.

Aimee

Tento typ rostliny, známý také jako ''First Love'', má větší květy a celkově je ve srovnání s ostatními odrůdami větším keřem. Kvete po celé jaro.

květ gardénie v plném květu

Nejčastější dotazy

Zde jsou některé z nejčastějších otázek týkajících se této květiny:

What does gardenia mean?

Garden bylo příjmení skotského lékaře a botanika, který strávil většinu svého života studiem této krásné rostliny. Gardénie je poctou jemu.

How long do gardenias bloom for?

Když vlastníte gardénii, buďte připraveni na fotoaparát, protože tato květina kvete maximálně tři dny. Pokud vydrží méně než tyto dny, je to proto, že potřebují větší vlhkost prostředí, ve kterém se nacházejí.

What do gardenias symbolize?

Květy gardénie symbolizují čistotu, sílu a sladkost. Často byly zobrazovány v písních a básních.

What’s the difference between gardenias and jasmines?

Jedním z hlavních rozdílů je, že jasmín má tendenci kvést po celý rok, zatímco gardénie vykvétají pouze od jara do léta. Jen velmi zřídka přežijí a vykvetou na podzim. Dalším rozdílem je tvar okvětních lístků. Gardénie jsou známé tím, že jsou "nápadné", protože mají dvojité nebo jednoduché květy a obvykle tvoří kulatý nebo oválný tvar. Naproti tomu jasmíny jsou podlouhlejší.

Závěr

Když se lidé poprvé setkají s květem gardénie, ohromí je její vůně. Je to jedna z nejlépe vonících květin. Tyto mimořádně voňavé květiny mají vrozenou schopnost udělat každého šťastným už jen svou přítomností!

Nemají rády přelidněná místa a zahradníci se někdy snaží zjistit, co těmto rostlinám vyhovuje, aby se jim dařilo. S těmito jednoduchými radami však vaše gardénie vykvetou raz dva!

Nezapomeňte se podívat na náš blog, kde najdete další květiny a okrasné rostliny s názvy a obrázky.


avatar
Redaktor

Ahoj, jsem Jaroslav, Zahradadecin.cz je můj web o pokojových rostlinách a zahradničení. Jsem tu proto, abych se s vámi podělil o své zkušenosti a pomohl vám mít větší úspěch a radost z pěstování rostlin.