Pěstování fotinií - základní zahradnická pomůcka

Fotinie je velmi oblíbený okrasný stálezelený keř, který se často vyskytuje v zahradách na jihu Spojených států. Tato rostlina má atraktivní olistění i působivé květy.

Bohužel není vždy nejjednodušší udržet tuto rostlinu v dobrém zdravotním stavu a její výběr pro další zahradnický projekt byste měli pečlivě zvážit.

Co je to fotinie?

Photinia, vyslovováno foe-TIN- nee-uh, je stálezelený keř z čeledi růžovitých. Nejoblíbenější fotínií pro zahradu je fotínie s červenou špičkou neboli fotínie Fraserova, Photinia x fraseri, která je křížencem dvou asijských druhů.

Těmito rodičovskými druhy jsou fotinie japonská, P. glabra, a fotinie čínská, P. serratifolia.

P. glabra se vyskytuje v Japonsku, Číně, Myanmaru a Thajsku, kde ji lze nalézt rostoucí ve smíšených lesích a na svazích v nadmořských výškách od 499,87 m do 798,58 m (500 až 800 m n. m.). P. serratifolia, která je větším druhem, se vyskytuje na různých stanovištích od hladiny moře až do výšky 2499,36 m n. m. v Číně, Indii, Indonésii, Japonsku a na Filipínách.

Fotinie s červenou špičkou obvykle dosahují výšky kolem 3,05 až 4,57 m a šířky 1,52 až 2,44 m s oválnou vzpřímenou korunou.

Atraktivní olistění tvoří sytě červený nový přírůstek, který přechází v lesklé sytě zelené, střídavě uspořádané listy s pilovitými okraji. Tyto listy, které dozrávají čtrnáct dní až měsíc, měří na délku 7,62 až 12,70 cm a mají oválný tvar.

Květy fotinie

květy fotinie

Fotinie jsou velmi nápadné rostliny, které na jaře a v létě vytvářejí množství bílých až krémových květů. Květy této rostliny bohužel nepříjemně zapáchají a mnozí zahrádkáři rostliny ořezávají, aby jim zabránili v kvetení.

Jak již bylo řečeno, ve větších zahradách, pokud jsou vysazeny na místech vzdálenějších od domu nebo v jiných terénních úpravách, jako jsou parkoviště, silniční ostrůvky apod. je oslnivá květinová show této rostliny opravdu působivá.

Drobné květy fotinie, které mají po 5 okvětních lístcích a 5 kališních lístcích, ustupují malým bobulím, které začínají bíle, mění se na červené a dozrávají do černa. Tyto plody, na kterých si pochutnávají ptáci, mohou přetrvávat až do zimních měsíců.

Odrůdy a druhy Photinia Bush

P. glabra neboli fotinie japonská je menší druh, který dosahuje výšky maximálně kolem 3,66 m a je vhodný do zahrady, ale za určitých podmínek může trpět plísní a skvrnitostí listů.

Fotinie čínská, P. serratifolia, dorůstá mnohem větších rozměrů a dosahuje impozantní výšky až 9,14 metru. Jedná se o odolnější druh, ale ve vlhčích podmínkách bez dostatku slunce může stále trpět padlím a plísní.

K dispozici je několik odrůd, včetně P. x fraseri 'Pink Marble', která má zajímavé zelenobílé nebo zelenorůžově panašované listy. Nejoblíbenější odrůda 'Red Robin' má jasně červené stonky a měděné olistění.

photinia fraseri

Jak pěstovat keř fotinie

Jelikož je fotinie Red tip hybridem, při pěstování ze semen neroste věrně typu, a proto se doporučuje pěstování z řízků. Pěstování těchto rostlin z řízků je poměrně jednoduché a lze ho dosáhnout následujícím způsobem.

Odběr řízků proveďte koncem léta až začátkem podzimu. Odřízněte stonky o průměru asi 1/ 25,40 cm (2,5 mm) a délce 15,24 až 20,32 cm.

Pro dosažení nejlepších výsledků se vyhněte měkkému novému porostu. Odstraňte všechny listy kromě horního páru a vložte řízky palec nebo 5,08 cm do pěstebního média.

Kořeny by měly vyrůst během jednoho měsíce, ale rostliny by měly být uchovávány na chladném místě a pěstební médium by mělo být vlhké až do jara následujícího roku, kdy je můžete vysadit.

Keře červených špiček vyžadují dobře propustnou hlinitou půdu s neutrálním až kyselým pH. Tyto rostliny by měly být umístěny na místech s dobrým prouděním vzduchu, aby se předešlo chorobám.

Tyto rostliny jsou poměrně odolné vůči suchu a lze je pěstovat v suchých až vlhkých půdách, neměly by se však pěstovat v nasycených substrátech. Dbejte na to, abyste zalévali spíše půdu než listy rostliny.

Těmto rostlinám se nejlépe daří na plném slunci až v mírném stínu. Lze je pěstovat i v hlubším stínu, ale v těchto podmínkách mohou být náchylné ke skvrnitosti listů.

Keře s červenými špičkami lze pěstovat v zónách mrazuvzdornosti USDA 7 až 9 a ve Velké Británii do zóny 8, kde rostou středně rychle až rychle, často vytvářejí 0,61 m (60 cm) nového přírůstku za rok.

keř s červenými špičkami

Péče a údržba

Červené špičky lze stříhat během celého vegetačního období, v zimě je dobré je seříznout, aby se trochu otevřely a zlepšilo se proudění vzduchu, zejména ve vlhčím prostředí.

Časté stříhání podporuje atraktivní červený nový růst a zabraňuje kvetení, pokud vám vadí zápach květů.

Tyto rostliny vytvářejí na jaře červený nový růst a lze je stříhat po celé léto a na podzim, aby se podpořil nový červený růst.

Dbejte však na to, abyste neřezali příliš pozdě na podzim, protože nový růst by měl mít možnost vyzrát a zpevnit se před prvními mrazy.

Tato rostlina dává přednost poměrně bohaté půdě a ocení hnojení, pokud je vaše půda chudá. V takovém případě je třeba na jaře použít univerzální hnojivo s pomalým uvolňováním.

Fotinie hostí řadu bezobratlých škůdců, kteří však obvykle nezpůsobují rostlinám vážnější škody. Bohužel jsou však tyto rostliny poměrně citlivé na choroby, zejména pokud jsou vysazeny na nevhodných místech, jsou přelévány, nesprávně rozmístěny nebo ponechány příliš hustě.

Nejčastěji se z těchto chorob vyskytují houbové infekce způsobené Entomosporium mespili . Tato infekce obvykle začíná jako drobné červené tečky viditelné na novém porostu. Tyto tečky se rozrůstají a vytvářejí šedá centra.

Větší skvrny se mohou spojovat a vytvářet na listech větší plochy choroby, které nakonec opadají. Silné infekce mohou způsobit výraznou defoliaci a dokonce i odumření rostlin.

Rostliny, které nemají dostatečný přísun vzduchu a slunečního světla a které jsou udržovány v příliš vlhkém prostředí, budou s největší pravděpodobností postiženy, proto se v první řadě zaměřte na odstranění těchto příčin.

Nemocné a opadané listy jsou zdrojem reinfekce a měly by být odstraněny a neměly by se hromadit pod rostlinou. Může být nezbytné použít vhodný fungicid, přinejmenším dokud nedozraje nový porost, a pro dosažení nejlepších výsledků by měl být aplikován každý týden nebo dva.

Mezi další potenciální problémy, se kterými se můžete u těchto rostlin setkat, patří ohnivá plíseň, plíseň a hniloba kořenů, pokud jsou přelévány.

Použití fotinie

Zahradnické použití

Tyto rostliny se často používají a používaly jako živé ploty, i když se to ne vždy doporučuje kvůli jejich náchylnosti k chorobám způsobeným vysokou vlhkostí a špatným prouděním vzduchu.

Rostliny dobře fungují jako zástěny a při správném řezu je lze pěstovat jako velmi atraktivní solitéry nebo malé stromky, jen je třeba pamatovat na velikost, které mohou dosáhnout.

Rostlina je díky své snášenlivosti k horku vhodnou volbou pro otevřené plochy, jako jsou parkoviště a rozdělení silnic.

Pravidelné zastřihávání podpoří nápadný nový červený růst, pro který je tato rostlina tak oblíbená, ale je třeba mít na paměti, že tento křehký nový růst je nejvíce náchylný k infekci.

Použití pro zvířata

Ačkoli listy této rostliny obecně nepředstavují hrozbu pro domácí zvířata, jsou toxické pro hospodářská zvířata a tyto rostliny by neměly být vysazovány na místech, kde se chovají koně nebo dobytek. Květy jsou opylovány hmyzem a na bobulích této rostliny si pochutnávají ptáci, kteří se živí ovocem.

Nejčastější dotazy

Are photinias fast-growing?

Fotinie jsou poměrně rychle rostoucí keře, pokud jsou pěstovány v ideálních podmínkách, kdy mohou vyrůst až o 0,30 až 0,91 m (30 až 90 cm) za rok.

Can photinias be grown in shade?

Ano, fotinie lze pěstovat ve stínu, i když se to nedoporučuje, protože rostliny pěstované ve stínu a vlhku mají tendenci k rozvoji skvrnitosti listů a dalších chorob.

Are photinias poisonous to humans?

Ano, listy a plody těchto rostlin jsou pro člověka jedovaté a neměly by se jíst. Také květy této rostliny mohou u některých lidí vyvolat alergie.

How tall do photinias grow?

Fotinie s červenou špičkou, Photinia x fraseri, obvykle dorůstá výšky kolem 4,57 m nebo o něco více. Jiné druhy fotinií, například P. prunifolia, mohou v přirozeném prostředí dorůstat až 19,81 m (20 m).

Závěr

Ačkoli je tato rostlina nesporně atraktivní, kombinace náchylnosti k chorobám a nepříjemně vonících květů si před vysazením fotinie s červenou špičkou zaslouží další zvážení.

Vyberte pro tuto rostlinu vhodné stanoviště a zvažte její výchovu jako atraktivní solitéru, abyste dosáhli co nejlepších výsledků.

Neváhejte a prozkoumejte náš blog, kde najdete další různé druhy keřů, které můžete pěstovat.


avatar
Autorka

Vyrostla jsem v malé vesničce Kvilda, kde pěstování vlastních plodin a velká předzahrádka byly normou. Od té doby jsem se stěhoval a na čas se usadil v Praze a pak v Brně. Ať jsem šla kamkoli, tu zakořeněnou lásku k zahradám a divoké přírodě jsem si vzala s sebou.