Co je to fetterbush?

Fetterbush je krásný stálezelený keř, který pochází ze Spojených států. Tato rostlina nabízí krásné stálezelené listy v různých odstínech a také velkou přehlídku voňavých bílých květů.

Co je to rostlina Fetterbush?

Rostlina Fetterbush je širokolistý stálezelený keř pocházející z jihovýchodu Spojených států amerických. Divoké formy této rostliny jsou přirozeně rozšířeny od Virginie po Georgii a Alabamu, kde je lze nalézt rostoucí v lesích podél potoků a na svazích.

Tato rostlina dorůstá výšky 1,52 až 3,05 m a je zpravidla širší než vysoká. Fetterbush má půvabné, převislé větve a vyrůstá z vodorovného podzemního oddenku. Pokud je to dovoleno, rostlina se šíří přísuškem.

Střídavě uspořádané listy jsou kožovité a mají jemně zubaté okraje. Listy Fetterbush jsou úzké až široce vejčité (vejčité) a měří asi 2,54 až 15,24 cm na délku a zhruba 1,27 až 5,08 cm na šířku.

Plody se objevují od září do října, ale nejsou okrasným prvkem této rostliny. Tyto rostliny jsou atraktivní pro opylovače, jako jsou včely a motýli, ale mají tu výhodu, že díky jedovatým listům nejsou chutné pro srnčí zvěř.

Leucothoe fontanesiana z čeledi Ericaceae má několik běžných názvů, včetně fetterbush, dropoping fetterbush, mountain dog-laurel, mountain doghobble, dropoping leucothoe a switch-ivy.

Mnoho rostlin z rodů Leucothoe, Lyonia a Pieris se běžně označuje jako fetterbushes, proto se před nákupem ujistěte, o jaký druh se jedná, protože jejich vzhled a požadavky se mohou lišit.

Je důležité si uvědomit, že L. fontanesiana je v případě požití vysoce toxická. Listy a květy těchto rostlin obsahují toxiny, které mohou při konzumaci způsobit vážné příznaky a v některých případech i smrt.

květina fetterbush

Květy pěnišníku

Fetterbush je nápadný keř, který kvete od dubna do června s vrcholem v květnu. Okvětní lístky jsou srostlé a vytvářejí převislé urnovité květy bílé barvy, které jsou neseny na 2,54 až 10,16 cm dlouhých paždí.

Květenství jsou umístěna podél stonků a každé z nich obsahuje 17 až 80 květů. Samotné květy jsou jen 0,51 cm (6 mm) dlouhé a voní.

Kultivary třapatky křovištní

V zahradnictví je k dispozici řada kultivovaných odrůd Leucothoe fontanesiana. Tyto rostliny zpravidla nedosahují maximální možné velikosti divokých exemplářů a jsou velmi atraktivními a snadno pěstovatelnými zahradními rostlinami.

Níže jsou uvedeny a popsány některé z nejoblíbenějších kultivarů:

Mary Elizabeth

'Mary Elizabeth' je pomalu rostoucí a kompaktní forma s jemnými listy.

Scarletta

'Scarletta' je známá pro své sytě šarlatově zbarvené nové listy. Dospělé listy jsou v létě leskle zelené, na podzim a v zimě pak bronzové až fialové, podle toho, kolik slunce jim dopřeje.

'Scarletta' je kompaktní odrůda, která dorůstá výšky asi 5 stop a šířky 1,5 metru.

Girard's Rainbow

'Girard's Rainbow' dorůstá výšky asi 3 stop (0,9 m) a šířky 4 stop (1,2 m). Tento kultivar je proslulý množstvím barev listů, od různých odstínů zelené až po červenou, měděnou, růžovou a bílou.

Silver Run

'Silver run' je pestrý kultivar, který je tvrdší než Girard's rainbow, ale s omezenějším vybarvením.

Nana

'Nana', což znamená malý, dorůstá maximálně asi 0,91 m na výšku a 1,83 m na šířku. Tato šlechtěná odrůda má hustý tvar růstu a tmavě zelené listy, které se v zimě mění na červené až bronzové nebo fialové.

Jak pěstovat fetterbush

Fetterbush má v zahradnickém světě dlouhou historii, první zmínka o sbírce Leucothoe pochází z roku 1789.

Tato pomalu rostoucí rostlina vyžaduje kyselou půdu a daří se jí na vlhkých a chladných místech. Tato rostlina nemá ráda větrné počasí a sucho, a proto by měla být chráněna a udržována ve vlhku, aby dosáhla co nejlepších výsledků.

Fetterbush se nejlépe daří v polostínu. Dostatek přímého slunečního světla stimuluje fantastickou škálu barev listů, kterými je tato rostlina tak dobře známá, i když při příliš dlouhém vystavení může dojít k úpalu.

Fetterbush lze pěstovat ze semen nebo kořenových řízků ošetřených hormonálním práškem. Této rostlině se nejlépe daří v zónách mrazuvzdornosti 4 až 6 podle USDA a v zóně mrazuvzdornosti h6 podle RHS.

Jak již bylo řečeno, pro růst fetterbuše je nutná kyselá půda s pH nižším než 6. Pokud nežijete v oblasti s přirozeně kyselou půdou, může být nutné snížit pH substrátu, do kterého bude váš fetterbush vysazen.

K tomuto účelu lze použít přípravky, jako jsou okyselující hnojiva, za předpokladu dodržení konkrétních pokynů pro dávkování a aplikaci.

Péče a údržba

Přestože je fetterbush obecně nenáročná rostlina, vyžaduje dobrou cirkulaci vzduchu a dostatek slunečního světla, zejména ve vlhkém prostředí, aby se zabránilo skvrnitosti listů.

Příliš mnoho slunečního světla však může mít za následek úpal listů. Proto je důležitá výsadba na vhodném místě, aby se předešlo zbytečnému ošetřování a údržbě v dalším období.

Tato rostlina má průměrné nároky na zálivku a preferuje vlhký substrát. Zvláště důležité je udržovat vlhký substrát tam, kde se rostliny pěstují v teplejším podnebí nebo na plném slunci.

Řez není nutností, i když tyto rostliny pohodlně snášejí řez až na výšku kolem 0,46 m (45 cm), který může sloužit k omlazení exempláře.

Řez může být užitečný také pro vytvoření kompaktnějšího a upravenějšího vzhledu u rostlin pěstovaných v hlubokém stínu.

Krajinářské úpravy s keřem Fetterbush

Díky nízkému vzrůstu je fetterbush ideální půdopokryvnou rostlinou a skvělou rostlinou pro zakrytí báze a stonků vyšších rostlin a keřů za ním.

Je ideální okrajovou rostlinou a skvěle se hodí do přírodní zahrady, kde poskytne úkryt a přiláká řadu volně žijících živočichů, přičemž není atraktivní pro srnčí zvěř a jiné prohlížeče.

Přestože není chutná, při výsadbě tohoto druhu na místech, kde se často vyskytují zvířata nebo malé děti, je třeba vzít v úvahu jedovatost rostliny.

Barevnější odrůdy, jako je Girard's Rainbow, tvoří pěkné solitéry.

Nejčastější dotazy

Is fetterbush deer resistant?

Ano, srnčí zvěř tuto rostlinu nepoškodí.

Is fetterbush poisonous?

Ano, je známo, že L. fontanesiana je vysoce toxická pro psy, kočky, koně a další hospodářská zvířata.

How do you pronounce Leucothoe?

Tohle je trochu jazykolam. Foneticky se leucothoe vyslovuje lu-KOTH-o-e.

Can you prune fetterbush?

Ano, řez není nezbytně nutný, ale může pomoci udržet úhlednější a hustěji vypadající rostlinu.

Is fetterbush evergreen?

Ano, listy fetterbuše se drží po celý rok a listy se vyskytují v různých barvách.

Další keře k pěstování najdete v našem seznamu běžných keřů.


avatar
Redaktor

Ahoj, jsem Jaroslav, Zahradadecin.cz je můj web o pokojových rostlinách a zahradničení. Jsem tu proto, abych se s vámi podělil o své zkušenosti a pomohl vám mít větší úspěch a radost z pěstování rostlin.