Co je to živý plot z elaeagnusu?

Elaeagnus x ebbingei je odolný, rychle rostoucí keř s nádhernou vůní v době květu a jedlými plody. Díky své přizpůsobivosti a toleranci k různým pěstebním podmínkám je tato rostlina ideální volbou pro vaši zahradu.

Fakta o rostlině Elaeagnus

Existuje asi 50 až 70 různých druhů rostlin rodu Elaeagnus, které se přirozeně vyskytují od Austrálie přes Asii až po Severní Ameriku. Liší se tvarem a velikostí a mohou se vyskytovat jako keře nebo malé stromy, které mohou být opadavé nebo stálezelené.

Stříbrník Ebbingsův, běžně známý také jako oleaster, je kříženec mezi Elaeagnus macrophylla a E. pungens, které pocházejí z východní Asie. Tento velký širokolistý stálezelený keř dosahuje výšky a šířky až 16 stop (5 m) a je vynikajícím zahradním keřem.

Větve tohoto keře postrádají trny a jeho listy jsou odbarvené, což znamená, že se liší barvou na obou površích. V případě Elaeagnus x ebbingei je spodní strana listů stříbřitá, zatímco horní povrch je zelený. K dispozici jsou také odrůdy s pestrými listy.

Listy, které měří 7,62 - 10,16 cm na délku a 2,54 - 7,62 cm na šířku, jsou jednoduché a střídavě uspořádané s vlnitými okraji.

Ačkoli je tato rostlina obecně stálezeleným keřem, při pěstování v oblastech na chladnějším okraji jejího limitu bude opadavá.

Elaeagnus ebbingei

Co je to hybrid?

Hybridní rostliny jsou v zahradnictví a zahrádkářství běžné. Co je však přesně hybrid? Hybrid je křížení dvou různých druhů rostlin, zpravidla za účelem kombinace atraktivních nebo užitečných vlastností obou.

Písmeno "x" v názvu této rostliny prozrazuje její hybridní status. Ze semen hybridních rostlin, pokud jsou plodná, zpravidla nevzniknou rostliny, které by vypadaly nebo rostly jako rodičovská rostlina.

Květy Elaeagnus

Elaeagnus kvete na podzim, od října do listopadu, a vytváří množství nádherně vonících krémově bílých květů. Tyto květy, které postrádají okvětní lístky, sice nejsou nijak zvlášť nápadné a atraktivní, ale jejich vůně rozhodně výrazně přispívá k atmosféře zahrady.

Po odkvětu se vytvářejí atraktivní červené plody se stříbrnými znaky. Tyto plody o délce necelého palce a šířce poloviny palce (2 x 1 cm) jsou nejen jedlé, ale také velmi chutné, pokud se sklízejí ve správnou dobu.

Nezralé plody této včelami opylované rostliny mají obvykle kyselou, trpkou chuť. Semena Elaeagnus x ebbingei jsou rovněž jedlá a jsou dobrým zdrojem vitaminů.

Jak pěstovat keř Elaeagnus

Keře Elaeagnus lze sice pěstovat ze semen, ale ze semen Elaeagnus x ebbingei nevyrostou rostliny, které by odpovídaly typu, a proto se doporučuje pěstování z řízků, pokud toužíte po nových rostlinách.

Naštěstí se E. x ebbingei snadno pěstuje, i když poměrně pomalu, z řízků odebraných v létě a dlouhých asi 7,62 až 10,16 cm (7,5-10 cm). Pro dosažení nejlepších výsledků by měly být řízky ošetřeny práškovým růstovým hormonem.

Stříbřenka Ebbingova může být v prvním roce poměrně pomalu rostoucí, ale po zakořenění se stává bujnou a rychle rostoucí. Elaeagnus je velmi odolná a přizpůsobivá rostlina, kterou lze silně řezat.

Tato rostlina snáší širokou škálu půd od písčitých přes hlinité až po jílovité, i když dává přednost dobře propustnému substrátu. Tato rostlina také dává přednost půdě, která není příliš bohatá na živiny, a je zajímavé, že má schopnost zlepšovat půdu v okolí svých kořenů procesem fixace dusíku.

Živý plot z rodu Elaeagnus lze pěstovat v různých hodnotách pH půdy od kyselé až po zásaditou.

Tato rostlina má jen mírné nároky na zálivku a po založení je poměrně odolná vůči suchu. Keř Elaeagnus lze pěstovat na plném slunci až v hlubokém stínu a je odolný vůči silným větrům a solné mlze, což z něj činí ideální rostlinu pro zahrady na pobřeží.

Tuto rostlinu lze pěstovat v zónách mrazuvzdornosti USDA 7 až 9 a ve Velké Británii v zóně H6.

Co je dusík vázající rostlina?

Rostliny vázající dusík mají na povrchu kořenů speciální bakterie, známé jako Rhizobium. Tyto bakterie jsou schopny zachycovat atmosférický dusík a ukládat ho v uzlinách na povrchu kořenů.

Dokud je dusík vázající rostlina živá, je pro ostatní rostliny k dispozici jen velmi málo tohoto dusíku, ale jakmile odumře, rozkládající se rostlina uvolní svůj uložený dusík do půdy ve prospěch ostatních rostlin v okolí.

Péče a údržba

Elaeagnus x ebbingei je odolná, nenáročná rostlina, která od zahradníka vyžaduje jen velmi málo péče a údržby.

Kultivary

'Coastal gold' je pestrá odrůda s širokými, většinou žlutými listy s úzkými zelenými okraji.

'Gilt edge' je pestrá odrůda se zlatožlutými okraji tmavě zelených listů.

'Limelight' je panašovaná odrůda se stříbřitými mladými listy, které dozrávají do různých odstínů zlatožluté, limetkově zelené a tmavě zelené.

Používá

Elaeagnus x ebbingei se často pěstuje jako živý plot pro zajištění soukromí a snáší silné stříhání, což umožňuje vytvořit těsný a úzký živý plot. Jednou z nejužitečnějších vlastností této rostliny je její odolnost vůči silnému větru a slané mlze, což z ní činí vynikající větrolam pro zahrady na pobřeží a v jiných větrných oblastech, kde by jiné rostliny nemusely přežít nebo prospívat.

Jak již bylo zmíněno, vysoká potravinářská hodnota této rostliny z ní činí skvělý doplněk jedlé zahrady. Ptáci, kteří se živí ovocem, jako jsou například voskovky, ocení jakékoliv ovoce, které vám chybí.

NEJČASTĚJŠÍ DOTAZY

How fast does Elaeagnus x ebbingei grow?

Eleagnus roste v prvním roce pomalu, ale jakmile se uchytí, začne růst rychle až velmi rychle. Tento keř může za rok vyrůst o 0,61 m (60 cm) i více.

How tall does Elaeagnus grow?

Elaeagnus může dosáhnout výšky až 16 stop (5 m), pokud se nechá růst nebo se rozroste. Tato rostlina však snáší silný řez, a proto může být udržována v mnohem menší velikosti.

How do you prune Elaeagnus?

Tato rostlina by se měla stříhat ručně, v teplejším podnebí kdykoli, v oblastech s drsnější zimou však nejlépe na jaře.

Is Elaeagnus poisonous?

Ne, tato rostlina není jedovatá. Ve skutečnosti jsou plody a semena této rostliny jedlé.

Is Elaeagnus invasive?

Některé druhy rodu Elaeagnus se v některých oblastech Severní Ameriky ukázaly jako invazivní, protože jejich semena roznášejí ptáci, kteří se živí ovocem.

Závěrem lze říci, že Elaeagnus x ebbingei je velmi užitečný a atraktivní keř, který je přizpůsobivý různým podmínkám pěstování. V pobřežních a větrných oblastech se houževnatost této rostliny skutečně projeví. Voňavé květy a jedlé plody jsou jen třešničkou na dortu.


avatar
Autorka

Vyrostla jsem v malé vesničce Kvilda, kde pěstování vlastních plodin a velká předzahrádka byly normou. Od té doby jsem se stěhoval a na čas se usadil v Praze a pak v Brně. Ať jsem šla kamkoli, tu zakořeněnou lásku k zahradám a divoké přírodě jsem si vzala s sebou.