Jak pěstovat a pečovat o šalvěj ananasovou

Šalvěj ananasová je vědecky známá pod názvem Salvia elegans. Zajímavé na nich je, že tato bylinka svými listy uvolňuje sladkou ananasovou vůni, a navíc se dá použít nejen v kuchyni, ale i jako krásná květinová výzdoba.

Pokračujte ve čtení tohoto článku a zjistěte, jaké další druhy ananasové šalvěje existují, jak je vysadit a udržovat, abyste měli masivní sklizeň:

Fakta o šalvěji ananasové

Šalvěj ananasová je bylina pocházející ze Střední Ameriky, konkrétně ze zemí, jako je Guatemala a Mexiko. V dnešní době ji však lze snadno najít a pěstovat po celém světě.

Tato bylina je známá jako šalvěj medová melounová, šalvěj ananasová vonná a šalvěj mandarinková; ačkoli název šalvěj ananasová je nejčastější.

Věřte tomu nebo ne, ale tato ananasová šalvěj patří do čeledi mátovitých rostlin zvaných Lamiaceae a v tomto rodě je více než 700 druhů.

Ananasová šalvěj má rubínově červené květy, které jsou hermafrodity; mají tedy obě pohlaví a naopak se samy opylují. Mohou dorůst až do výšky 0,91 metru, někdy vyrostou i více, pokud je necháme ve volné přírodě.

Její listy jsou světle zelené a mají eliptický tvar, stonky jsou ochlupené (jsou pokryté drobnými chloupky, které jsou téměř neviditelné) a semena jsou drobná (budete si muset dávat pozor, abyste je nepřehlédli!).

Ananasové šalvěje jsou nezbytné v každém ekosystému, protože lákají rozmanité opylovače, jako jsou kolibříci, včely a motýli.

Běžné druhy šalvěje ananasové

Existuje několik druhů ananasové šalvěje, např:

Šalvěj ananasová Frieda Dixonová

Mají lososové - světle růžové květy místo červených. Jejich nalezení je obtížnější, protože pocházejí ze Střední Ameriky; také potřebují teplé klima, aby se jim dařilo.

Salvia elegans neboli Šalvěj ananasová zlatá lahodná

Jedná se o druh ananasové šalvěje, která může dorůstat výšky až 0,91 metru. Má také červené květy, i když se zdají být světlejší než u běžné ananasové šalvěje.

Šalvěj ananasová medová melounová

Je to jedna z nejmenších ananasových šalvějí; má oranžové a červené květy, i když nejsou tak jasné jako u ostatních druhů. Šalvěj medová melounová vykvete dříve v létě a vyžaduje dostatek vody po celou dobu růstu.

Šarlatová ananasová šalvěj

Přestože také dorůstá do výšky 0,91 m, tato ananasová šalvěj má výraznější a početnější květy než ostatní. Také barva květů je velmi intenzivní.

Ananasová šalvěj mandarinkovitá

Tato odrůda šalvěje ananasové má tmavě červené květy, ale aromatičtější citrusovou vůni. Je velmi podobná běžnější ananasové šalvěji a jediný rozdíl vyplývá z vůně, kterou uvolňuje.

Jak pěstovat a pečovat o ananasovou šalvěj

Šalvěj ananasová se včelou
  • Nejlepší by bylo, kdybyste šalvěj ananasovou (jakoukoli odrůdu) vysadili na začátku jara. Ujistěte se, že všechny mrazy již pominuly; v opačném případě by vaše rostliny mohly opravdu trpět, protože nesnášejí chladné počasí.
  • Při výsadbě šalvěje ananasové je musíte umístit alespoň 101,60 cm od sebe. Jakmile květy dozrají, rychle se zvětší, proto budete potřebovat dostatek prostoru, abyste je mohli umístit.
  • Pokud jste během roku kompostovali, můžete do půdy přidat trochu vyzrálého kompostu, do kterého šalvěj ananasovou zasadíte. Tuto organickou hmotu velmi ocení a budou růst zdravěji.
  • Pomohou vám přivítat na zahradě mnoho opylovačů; to je obzvlášť dobré, pokud pěstujete zeleninovou zahradu a potřebujete pomoci s opylováním.

Výsadba šalvěje ananasové

Ananasová šalvěj květina

Ananasové šalvěje by se měly vysazovat na jaře, i když jejich plný rozvoj potrvá až rok (tedy až příští rok na jaře). Dávají přednost přirozenému světlu před umělým. V důsledku toho vykvetou pouze tehdy, pokud budou venku a budou mít plné sluneční světlo.

Vždy byste ji měli mulčovat, zejména pokud žijete v chladném podnebí; jinak rostlina nepřežije celou zimu. Proto je šalvěj ananasová na severní polokouli považována za jednoletou rostlinu, zatímco na jižní polokouli je považována za trvalku.

Jinými slovy, pokud žijete v chladném podnebí, musíte ji považovat za listovou rostlinu, což znamená, že byste ji měli přenést do interiéru (nebo ji umístit do nádoby) dříve, než zcela vykvete.

Ananasovou šalvěj můžete rychle rozmnožit, pokud ji už máte (nebo ji má váš přítel či příbuzný). Budete muset vzít kořeny a stonky a dát je do nádoby naplněné pískem, rašelinovým mechem a kompostem.

Požadavky na půdu

Šalvěji ananasové se bude nejlépe dařit, když ji umístíte do dobře propustné a velmi úrodné půdy. Je také potřeba najít místo, kde bude mít po celý den dostatek slunečního svitu.

Potřeby vody

Potřebují dostatek vody, aby přežily a prospívaly! Ve skutečnosti je třeba zajistit, aby půda byla velmi vlhká, dokud rostlina dobře nezakoření.

Pokud jste je vysadili venku, vydrží na dešťové srážky až poté, co se již rozrostou; pokud jste je umístili do interiéru, budete muset nádobu zavlažovat vždy, když bude půda suchá.

Sklizeň ananasové šalvěje

Když ananasová šalvěj vyroste, pak můžete kdykoli sklízet nejsilnější nebo největší listy. I když nejmenší listy budou čerstvější a s intenzivnější chutí.

Sklízet můžete i květy (protože jsou jedlé), ale musíte je sníst nebo použít během následujících dvou dnů, jinak budou mít hořkou chuť.

Případně můžete listy ananasové šalvěje usušit a konzumovat je jako koření.

Použití

Z listů ananasové šalvěje si můžete připravit čaj. Ve skutečnosti můžete pár lístků dát do limonády a připravit si tak krásný osvěžující letní nápoj.

Pokud je nechcete konzumovat, ale přesto byste je rádi využili, pak je vložte do květinové nádoby a vytvořte z nich kytici. Úžasně budou vypadat i jako okrasná rostlina.

Pokud přemýšlíte o jejich konzumaci, zkuste si udělat ovocný salát (z vašeho oblíbeného ovoce) a hned na závěr přidejte čerstvé květy nebo listy ananasové šalvěje. Dodají vašemu ovocnému salátu novou intenzivní chuť.

Nejčastější dotazy

Zde jsou některé z nejčastěji kladených otázek o ananasové šalvěji:

Jaké jsou zdravotní účinky spojené s ananasovou šalvějí?

S touto bylinkou je spojeno mnoho zdravotních přínosů. Již po staletí se používá ke zmírnění nebo někdy i vyléčení některých zdravotních problémů, které můžeme mít.

Využití šalvěje ananasové se předává z generace na generaci, zejména v místech, kde je tato bylina původní.

Ananasová šalvěj je vhodná při zácpě.

Pokud budete konzumovat listy ananasové šalvěje, pak využijete vlákninu, která se na nich nachází; ta zase v mžiku zmírní vaše problémy se zácpou.

Ananasová šalvěj je vhodná při obezitě a úzkosti.

Vědecké studie prokázaly pozitivní vztah mezi hubnutím a konzumací ananasové šalvěje, protože tato bylinka také pomůže snížit úzkost, kterou člověk může cítit .

Ananasová šalvěj je vhodná při pálení žáhy.

Pokud budete konzumovat čaj z ananasové šalvěje, uvidíte, jak vám okamžitě nabídne úlevu od pálení žáhy nebo překyselení. Samozřejmě by bylo nejlepší, kdybyste se místo spoléhání na konzumaci ananasové šalvěje také zdravě stravovali. Je to však vynikající prostředek, pokud máte problémy s překyselením.

Ananasová šalvěj je dobrá na trávení.

Ananasová šalvěj pomůže vašemu trávení a je opravdu dobré ji konzumovat, zejména pokud máte problémy s trávením. Budete muset konzumovat listy; pokud totiž jíte maso, můžete si z listů udělat omáčku, která vám pomůže jídlo ještě lépe strávit.

Ananasová šalvěj je vhodná při depresích.

Ananasová šalvěj má antidepresivní účinky, které lze získat z jejích listů. Proto je čaj z listů této byliny tak zásadní a konzumuje se po celém světě, protože se v tradiční medicíně používá už stovky, ne-li tisíce let .

Jak se jí šalvěj ananasová?

Květy můžete jíst syrové tak, že je jednoduše přidáte do salátů. Nebo můžete listy usušit a přidat je do jakéhokoli slaného pokrmu, který připravíte.

Ananasová šalvěj je velmi univerzální, takže ji můžete přidávat i do dezertů. Také pokud si připravujete domácí džem, můžete do něj přidat pár květů a vylepšit tak chuť svého výběru.

Musím při používání ananasové šalvěje dodržovat nějaká opatření?

Někteří jedinci mohou být na ananasovou šalvěj alergičtí. Navíc pokud alergičtí nejste, ale rádi byste tuto bylinu konzumovali, neměli byste tak činit každý den, protože může mít i mírné vedlejší účinky.

Vždy byste se měla zeptat svého lékaře, zda můžete tuto bylinu konzumovat, zejména pokud jste těhotná nebo kojíte.

Závěr

Ananasová vůně šalvěje vás automaticky přenese na exotické místo, ať už jste kdekoli! Možná si dokonce začnete myslet, že jste v tropické oblasti, protože její vůně je tak silná; nicméně je tak snadná na pěstování, že ji můžete mít kdekoli na světě!

Ananasová šalvěj však není dobrá jen kvůli své vůni, ale hodí se i k ozdobení jakéhokoli talíře nebo k ještě chutnějšímu pití. A pokud si stále nejste jisti, jak ji konzumovat, pak si vždy můžete udělat čaj, který vás pravděpodobně uklidní během chvilky.

A konečně, nejenže mají skvělé léčivé hodnoty, ale ananasové šalvějové bylinky se tak snadno pěstují, že to můžete udělat téměř kdekoli! Zkuste si tuto bylinku zasadit, vaše kuchyně (a vaše tělo) to ocení!

Pokud rádi pěstujete květiny, podívejte se na tyto různé druhy květin s obrázky.


avatar
Autorka

Vyrostla jsem v malé vesničce Kvilda, kde pěstování vlastních plodin a velká předzahrádka byly normou. Od té doby jsem se stěhoval a na čas se usadil v Praze a pak v Brně. Ať jsem šla kamkoli, tu zakořeněnou lásku k zahradám a divoké přírodě jsem si vzala s sebou.