7 věcí, které je třeba zvážit při pěstování australských původních květin

Původní australské květiny jsou známé svými živými barvami, takže jejich přidání do zahrady nebo kytice dodá vaší zahradě nebo kytici příjemný barevný nádech - pokud to ovšem vaše podnebí dovolí.

Mnoho původních australských květin je třeba v chladnějších měsících buď přenést dovnitř, nebo je každý rok vyměnit jako jednoleté květiny.

V Austrálii roste nepřeberné množství původních květin, některé jsou jedinečnější než jiné.

#1. Zlatá vachta

zlatá vachta

Acacia pycnantha, běžně známá jako zlatá vata, je národní květinou Austrálie. Pochází z jihovýchodní Austrálie a dosahuje výšky až 8 m ( 7,92 m ).

Zlatý vatelín jako květinový znak Austrálie kvete na jaře a vytváří množství jasně žlutých květů.

#2. Klokaní tlapka

Klokaní tlapka

Klokaní tlapka je obecný název pro anigozanthos, bylinnou trvalku, která pěstuje chlupaté květy ve tvaru tlapky podobné klokaní - odtud název.

Tyto květy byly také označovány jako "kočičí tlapka", což je výstižnější v každé jiné části světa, kde klokan není původní.

V USA není mnoho lokalit, kde by rostliny klokaní tlapky na zahradě rostly, protože se jim nejlépe daří v 10. a 11. vegetační zóně.

Dobrou zprávou je, že tyto květiny dobře rostou v nádobách, což znamená, že je můžete v teplejších měsících nechat venku a když se ochladí, přenést je dovnitř.

Existuje také možnost vysadit si klokaní tlapky s vědomím, že v zimě odumřou a v následující sezóně je bude třeba nahradit novými. Tato možnost je vhodná, pokud chcete klokaní tlapky použít jako řezané květiny do kytice.

#3. Růžová lilie skalní

Dendrobium kingianum

Růžová skalní lilie neboli růžová skalní orchidej (Dendrobium kingianum) dostala své jméno podle míst, kde tyto kvetoucí rostliny rostou, tedy na skalách! Přesně tak, tyto rostliny se vyšplhají na povrch skal, kde se jim daří.

Skalní lilie vyžaduje částečně zastíněné místo a měla by se pěstovat na místě, kde je dostatek stínu.

Vzhledem k tomu, že tyto květiny rostou především na skalách nebo na útesech, není jejich přenesení na zimní měsíce do interiéru snadným úkolem. Pokud přece jen chcete skalku jako pokojovou rostlinu, osvědčilo se jejich pěstování v závěsném košíku naplněném listím a kůrou.

#4. Lilie Pilly

syzygium smithii

Lilly pilly (Syzygium smithii) je rychle rostoucí stálezelený strom, který se často stříhá jako živý plot. Tento strom plodí malé červené nebo fialové plody, které jsou jedlé a často se označují jako australské třešně.

Ačkoli je liliovník stále zvyklý na teplejší podnebí, může růst v pěstitelských zónách 9-11, což znamená, že v některých jižních státech lze liliovník pěstovat jako trvalku.

V ostatních oblastech se Lilly pilly může pěstovat i nadále, ale musela by se pěstovat jako jednoletka nebo by se musela v zimních měsících přenášet dovnitř.

#5. Bottlebrushes

Bottlebrushes

Jakmile uvidíte květ lahvovníku (Callistemon), pochopíte, odkud přesně pochází jeho název. Bottlebrushes je keř, jehož květy se velmi podobají květům lahvovníku.

Tyto květy mohou dorůstat délky až 30,48 cm a ve skutečnosti se skládají z mnoha jednotlivých květů. Květy bottlebrush se běžně vysazují, aby přilákaly volně žijící živočichy, například motýly a kolibříky.

Lahvovník je další rostlinou, která bude potřebovat celoroční teplo, takže na většině míst v USA nebude dostatečně teplo na to, aby tento keř mohl být celoročně venku. Tento keř lze udržovat v nádobě, což znamená, že jej lze v zimních měsících snadno přenést dovnitř.

#6. Voskovka

voskovka chamelaucium

Voskovka (Chamelaucium) je jedinečná tím, že kvete především koncem zimy a začátkem jara, kdy většina květů ještě nevykvetla. Voskovka má také delší období kvetení, a to až 3 týdny, což z ní činí oblíbenou volbu pro řezané květiny.

Rostliny voskovek jsou mrazuvzdorné až do -2,78 °C , což znamená, že v chladnějších oblastech by bylo nutné je přenést dovnitř, aby se udržely při životě. V teplejších oblastech je lze udržovat jako trvalku, jedná se o poměrně odolnou rostlinu.

Péče o původní australské květiny v interiéru

Pokud žijete v oblasti, která nepodporuje trvalý růst většiny australských květin po celý rok, můžete rostliny na zimní měsíce přenést dovnitř.

Pro rostliny, které vyžadují plné slunce, je ideální skleník nebo uzavřená veranda. Pokud nemáte přístup do skleníku, měl by vám stačit okenní parapet, na který dopadá přes den velké množství slunce.

I v zimě je důležitá průběžná zálivka. V těchto měsících může stačit zalévat jen jednou za 4 až 5 dní. Většina původních australských rostlin vyžaduje při zalévání namočení, na rozdíl od lehké zálivky, kterou dostává většina pokojových rostlin.

Péče o původní australské květiny na zahradě

Při pěstování australských původních rostlin na zahradě je třeba zvážit několik věcí. Za prvé je důležité vzít v úvahu podnebí, ve kterém žijete; musíte si ověřit, zda vaše podnebí vyhovuje vámi vybraným květinám.

Některé australské domorodé květiny vyžadují pěstitelské zóny 10 až 11, což znamená, že pokud nežijete v nejjižnějších místech Floridy, Texasu nebo Kalifornie, máte pravděpodobně smůlu. Přesto můžete tyto rostliny vždy považovat za letničky, což znamená, že v zimě odumřou.

Některé z těchto odrůd lze pěstovat v nádobách, takže jejich uchovávání v interiéru nebo ve skleníku během zimních měsíců může být jednou z možností.

Pokud jde o australské původní rostliny, existují některé způsoby zalévání, na které nemusíme být v USA zvyklí. Většina australských původních rostlin vyžaduje při zalévání plný průnik ke kořenům. To znamená, že postřikování povrchu půdy nemusí být dostatečné.

Nejúčinnější bude zalévání za chladných večerů. Zavlažovací systémy jsou nejlepším způsobem, jak zajistit, aby vaše australské původní rostliny dostávaly potřebnou vodu správným způsobem.

Důležité může být také hnojení australských původních rostlin, protože naše půda se nemusí příliš podobat původní půdě, na kterou jsou tyto rostliny adaptovány.

Před vysazením jakékoli nepůvodní rostliny se ujistěte, že znáte její potřeby živin a máte plán, jak jí tyto živiny dodávat. Pro určité rostliny budou nejlépe fungovat určitá hnojiva, proto se ujistěte, že jste si pořídili ten nejúčinnější druh.

Další zajímavé kvetoucí rostliny najdete na této stránce.


avatar

Adéla je absolventkou bakalářského studia v oboru zahradnictví a krajinářství. Její vášeň spočívá v objevování krás zemědělství jako vědy a umění.