10 nejlepších bílých stromů s kůrou

Terénní úpravy mohou být náročnou prací, zvláště pokud už máte spoustu prvků, které musíte obcházet. Najít stromy, květiny a keře, které by s těmito stávajícími prvky dobře ladily, není snadné, ale pokud použijete bílé stromy, můžete si s tím rychleji poradit.

Existují nejrůznější druhy stromů, které vytvářejí bílý porost, od květů až po kořeny. Mezi nejúžasnější patří stromy s bílou kůrou.

Zde jsou některé z nejoblíbenějších stromů s bílou kůrou, ze kterých si můžete vybrat, a které jistě dodají vašemu trávníku styl a kultivovanost.

#1. Papírová bříza

Bříza bělokorá

Tento strom, označovaný také jako bříza bílá, pochází ze Severní Ameriky a někdy se mu říká také bříza kanoistická. Proč? Domorodí Američané v minulosti používali její kůru k výrobě kánoí.

#2. Platan

Platan javorolistý

Platan má hustou bílou kůru, která se ze stromu v místech odlupuje. Má kmen, který se může rozdělit na přibližně tři velké větve, a listy, které se rozprostírají až do šířky 21,34 metru. Strom roste dobře ve většině podmínek, pokud má volný přístup ke slunečnímu světlu. Snáší i období záplav.

#3. Bříza himálajská

bříza himálajská

Některé druhy bříz vytvářejí hnědě nebo béžově zbarvenou kůru, ale existuje i několik druhů s bílými částmi a kmeny.

Tato bříza, pocházející podle očekávání z oblasti Himálaje, roste dobře na částečném až plném slunci a v dobře propustné půdě. Nejlépe roste v zónách 1 až 8. Oblasti s příliš horkým letním počasím tomuto stromu nesvědčí.

#4. Bříza stříbrná

bříza stříbrná

Bříza stříbrná neboli bříza evropská, pocházející ze severní Evropy, se pěstuje v mnoha částech Spojených států pro svou okrasnou hodnotu. Jak strom roste, vytváří lesklou, bílou kůru.

#5. Topol bílý

topol bílý

Topol bílý roste rychle a v krátké době dosahuje výšky od 18,29 do 30,48 metru. Kůra těchto bílých stromů je hladká a světle zbarvená, s bílým nádechem, který časem pomalu tmavne.

Topoly bílé rostou v jediném vzpřímeném tvaru a vytvářejí více malých větví s podobně vzpřímeným tvarem. Tyto stromy rostou nejlépe, pokud mají přístup k plnému slunečnímu světlu a suchým podmínkám.

#6. Bříza Ermanova

Tento strom, který pochází z některých částí Asie, jako je Čína, Japonsko, Korea a Sibiř, vytváří krémově zbarvenou kůru, která je ideální pro rozvíjející se zahrady. Na výběr je několik kultivarů, včetně Grayswood Hill a Polar Bear.

#7. Strom letadla

Platany

Tento velký strom, který se běžně vyskytuje v Londýně, je oblíbeným stínovým a okrasným stromem, který najdete v parcích a ulicích po celé zemi. Je obdivován zejména pro svou kůru a odolnost vůči městským podmínkám.

#8. Osika kvíčala

osika obecná

Osika kvakavá, známá také jako osika americká, je středně velký strom, který dorůstá výšky jen asi 15,24 m, což z něj činí vhodný strom pro krajinářské úpravy. Jak strom stárne, jeho bílá kůra tmavne a vytváří se na ní silné hřebeny.

Strom roste nejlépe na plném slunci a snáší občasné zaplavení. Má široký sortiment a je mrazuvzdorný v zónách 1 až 10.

#9. Cypřišek lysý

Cypřišek lysý není zcela bílý, ale jeho kůra je dostatečně bílá na to, aby se určitě dostal na tento seznam! Vyskytuje se převážně ve floridských Everglades a v zátokách Louisiany. Tyto stromy mohou být neuvěřitelně staré, s tisíciletými kmeny, které se u kořenů rozšiřují.

#10. Borovice bělokorá

Tento strom se vyskytuje na západě Spojených států a v Kanadě a dobře roste ve vysokých nadmořských výškách, například ve Skalistých horách. Často roste přímo na alpínské hranici hor a má poněkud zakrslý, bedlovitý vzhled.

#11. Pryskyřník otáčivý

Tento strom se často používá při krajinářských úpravách a pochází z Viktorie, Nového Jižního Walesu, Tasmánie a Teritoria hlavního města Austrálie. Dobře se jí daří v oblastech, kde několik měsíců v roce sněží.

#12. Bříza Betula 'Fascination'

Tento velmi specifický kultivar břízy vytváří kůru, která se po oloupání může měnit od oranžově měděné až po zcela bílou. Strom rychle dozrává, vytlačuje rychlý růst a vytváří nádhernou korunu. Nabízí celoroční zajímavost pro trávník nebo zahradu.

#13. Gumovník křehký

Další gumovník, který stojí za zvážení, je gumovník křehký. Je to eukalyptový druh s bílou/šedou kůrou.

#14. Bříza bělokorá

Dalším druhem břízy s bílou kůrou je bříza bělokorá. Také tento strom roste rychle a vytváří hustý opadavý habitus. Má kožovité jasně zelené listy, které s postupující sezónou tmavnou. Nakonec se na podzim zbarví do sytě zlatožluté barvy.

#15. Topol evropský

Tento strom, často označovaný jako topol euroasijský, roste v některých částech severní Evropy a na Islandu. Vypadá podobně jako osika kvakavá, ale má kůru o něco více šedou než jen čistě bílou. Pokud žijete ve Spojených státech, buďte při jeho pěstování opatrní, protože má invazivní charakter.

#16. Žvýkačka Ghost Gum

Tento strom pochází z Austrálie a má hladkou bílou kůru. Tvoří jediný hlavní kmen, který se nakonec rozdělí na několik malých větví. Strom má dlouhé listy zpeřeného vzhledu. Strom je mrazuvzdorný pouze v zónách 9 až 11, ale jinak snáší většinu pěstebních podmínek.

Proč byste měli pěstovat bílé stromy?

Bílý strom dodá každé krajině noblesu. Ačkoli pokud žijete na americkém Středozápadě, nebudete moci pěstovat gumovník, pravděpodobně budete moci pěstovat velké množství ostatních druhů stromů z tohoto seznamu. Vyberte si ten, který se nejlépe hodí do vaší pěstitelské zóny, a pamatujte - když se rozhodnete pěstovat stromy s bílým kmenem, nemůžete udělat chybu!


avatar

Adéla je absolventkou bakalářského studia v oboru zahradnictví a krajinářství. Její vášeň spočívá v objevování krás zemědělství jako vědy a umění.