Ženšenový fíkus bonsaj - skvělá volba pro bonsaje

Ficus microcarpa neboli ženšenový fíkus je oblíbený druh stromu používaný pro bonsaje. Ačkoli bývá často zaměňován s Ficus retusa, ve skutečnosti patří do čeledi fíkovníkovitých, Moracaea. Pochází z Číny a dalších oblastí tropické Asie (a také Austrálie) a často se pěstuje jako stinný strom.

Ženšenový fíkus bonsaj je však atraktivní exemplář, jehož pěstování je třeba zvážit. Je tropický a má krásný kmen s četnými kořeny, což z něj činí dobrou volbu pro bonsaje. Dobře roste v interiéru a má husté olistění. Jedná se o rostlinu mnoha názvů, včetně vavřínového fíku, vavřínového kaučukovníku, čínského banyánu a indického vavřínového fíku.

Ženšenový fíkus bonsaj získal své jméno podle atraktivního růstového habitu. Jeho jedinečný hrnkovitý kmen je silný a žláznatý a vypadá podobně jako kořen ženšenu. Je součástí druhu Ficus, který zahrnuje až 2000 různých druhů fíkusů (včetně Ficus retusa, další oblíbené bonsajové rostliny, s níž se často roubuje ženšenový fíkus neboli Ficus microcarpa).

Zde je to, co byste měli vědět o ženšenových bonsajích ficus microcarpa.

Zajímavá fakta o bonsajích z fíkusu ženšenového

Výška7,62 cm - 25,40 cm
Šířka5,08 cm - 20,32 cm
Sluneční světloPlné sluneční světlo
Délka kveteníKvete nenápadně v zimě
Délka života50-150 let
Vědecký názevFicus microcarpa

Pěstování bonsají z ženšenového fíkusu ze semen nebo množením

Nejlepší způsob, jak vypěstovat nové bonsaje z ženšenového fíkusu, je odebírat řízky uprostřed léta. Na jaře můžete také provádět vzdušné vrstvení, což je také nejlepší doba pro výsadbu semen fíkusu.

Ficus microcarpa ženšen

Jak pečovat o bonsaj ženšenový fíkus

Sluneční světlo

Ženšenový fíkus bonsaj by měl být na plném slunečním světle. V letních měsících ji lze pěstovat venku, ale pouze pokud se teploty neustále drží nad 60 stupni. V opačném případě udržujte stálé teploty v interiéru.

Zalévání

Na rozdíl od mnoha jiných druhů bonsají snese ženšenový fíkus období s nízkou vlhkostí vzduchu. Má husté, voskovité listy, které nevyžadují tolik vody. To, že snesou méně vody, však neznamená, že by ji měly snášet.

V ideálním případě byste měli rostlinu zalévat každý den nebo vždy, když půda vyschne. Ideální je každodenní mlžení, které udržuje vlhkost, aniž by došlo k přesycení půdy a vzniku houbových problémů.

Hnojení

Bonsaj přihnojujte jednou za dva týdny v létě a přibližně jednou za čtyři týdny v zimě, pokud se její růst nezastaví. Můžete použít tekuté hnojivo nebo organické hnojivo ve formě granulí.

Zasazování a přesazování

Jednou za dva roky byste měli fíkus přesadit. Mělo by se to provést na jaře se základní směsí půdy pro bonsaje.

Řez ženšenového fíkusu bonsají

Ženšenový fíkus bonsaj často prořezávejte, abyste mu pomohli udržet tvar. Po vyrůstání 6 až 8 listů byste měli prořezat dva listy. Tento druh prořezávání, známý jako defoliace, pomůže zmenšit velikost listů. Pokud chcete, aby se stromek vyvíjel se ztluštělým kmenem, můžete od veškerého prořezávání upustit.

Tenké větve můžete také drátovat a ohýbat, protože jsou poměrně pružné, ale měli byste větve často kontrolovat, abyste se ujistili, že se dráty nezařezávají do tmy. U stromu můžete použít i další unikátní techniky výchovy, jako je například přibližovací roubování.

Škůdci a nemoci

Ženšenové fíkusové bonsaje, stejně jako ostatní rostliny z čeledi fíkovníkovitých, bývají poměrně odolné vůči škůdcům. Je však třeba dávat pozor na rizikové faktory výskytu některých škůdců a chorob, zejména v zimních měsících.

Například suchý vzduch a nízká hladina slunečního záření mohou způsobit, že rostlina zeslábne a ztratí listy. V této době si také můžete všimnout problémů (způsobených oslabením rostliny), jako je napadení šupinami a pavouky.

Doplnění pěstebních světel během zimy a pravidelné mlžení listů pomůže vaší rostlině zotavit se. Škůdců se můžete zbavit také pomocí insekticidu.

Kde koupit bonsaj ženšenový fíkus

Ženšenový fíkus bonsaj byste měli najít na prodej jako hrnkovou rostlinu téměř v každé školce nebo zahradnictví. Větší štěstí však budete mít při nákupu bonsají u specializovaných obchodníků, kteří prodávají rostliny, o které je dobře postaráno a které nebyly špatně naroubovány. Vybírejte takové, abyste měli jistotu, že vaše rostliny porostou optimálně.

Neváhejte se podívat na další druhy fíkusových bonsají.


avatar
Redaktor

Ahoj, jsem Jaroslav, Zahradadecin.cz je můj web o pokojových rostlinách a zahradničení. Jsem tu proto, abych se s vámi podělil o své zkušenosti a pomohl vám mít větší úspěch a radost z pěstování rostlin.