Jak pečovat o bonsaje s třešňovými květy

V Japonsku existuje dlouholetá tradice pozorování a obdivování vzhledu rozkvetlých třešní. Tato tradice, známá také pod názvem sakura, se s rozkvětem třešní pojí již po mnoho staletí. Díky tomu se v Japonsku často chovají bonsajové stromy s třešňovými květy.

Nemusíte žít v Japonsku, abyste mohli ocenit krásu tohoto bonsajového stromu. Ve skutečnosti je to jeden z nejoblíbenějších exemplářů bonsají i pro pěstitele v jiných částech světa. Péče o jednu z těchto rostlin je snadná - zde je návod, co je třeba udělat.

Zajímavá fakta o bonsajích z třešňových květů

Výška: 38,10 cm

Šířka: 25,40 cm

Sluneční světlo: Plné sluneční světlo

Délka kvetení: Jaro

Délka života: 30-40 let

Vědecký název: Prunus serrulata

Druhy třešní

Bonsaj třešně

Existuje více než 420 druhů třešňových bonsají. Nejoblíbenější je Prunus serrulata. Třešňové bonsaje (Prunus serrulata), které se vyskytují v druhu Prunus, nepocházejí pouze z Japonska, ale najdeme je také v Číně a Koreji.

Mezi další rostliny druhu Prunus patří švestky, meruňky, mandle a broskve.

Bonsaje z třešňových květů jsou pro svou krásu nejinspirativnější. Brzy na jaře vytváří nádherné květy, které padají k zemi a vytvářejí nádherné růžové pozadí. tato rostlina je známá také jako japonská třešňová bonsaj, východoasijská třešňová bonsaj a orientální třešňová bonsaj.

Pěstování bonsají třešňových květů ze semen nebo množením

Bonsaje třešňových květů lze pěstovat jak ze semen, tak i množením. Pokud ji plánujete pěstovat ze semen, nemusíte se obávat výběru určitých semen, která jsou specifická pro bonsaje. Jakékoli semeno třešňového květu odumře. Může trvat několik týdnů, než vaše semena vyklíčí.

Pokud budete pěstovat bonsaje třešňových květů z řízků, budete muset použít řízky z jiného stromu. Tím ušetříte čas, protože nemusíte čekat, až semena vyklíčí. Sazenice však nemají kůlové kořeny, takže mohou postrádat určitou stabilitu.

Jak pečovat o bonsaj třešňového květu

Sluneční světlo

Bonsaj třešňového květu vyžaduje hodně slunce s minimem větru. Ideální je stanoviště na plném slunci.

Ideální je nechat ji v zimních měsících alespoň tři měsíce v klidu. V této době je důležité udržovat ji v chladu, i když je třeba ji chránit i před mrazem. Ideálním místem je například chladná garáž.

Zavlažování

Tento bonsajový exemplář není příliš vybíravý, pokud jde o vodu. Dbejte jen na časté zalévání podle potřeby. Strom by nikdy neměl zcela vyschnout. Pokud rostlinu pěstujete na přímém slunci, budete muset zalévat častěji. Když začne voda vytékat ze dna nádoby, poznáte, že máte dostatek vody.

Hnojení

Třešňovou bonsaj můžete jednou měsíčně přihnojovat tekutým nebo organickým hnojivem. To by se mělo provádět pouze v době růstu, nikoliv v době, kdy je rostlina v zimním klidu.

Je důležité rostlinu hnojit, protože jí to pomůže zůstat stále vyživovaná. K výživě půdy můžete použít jakékoli kvalitní hnojivo.

Květináčování a přesazování

Třešňovou bonsaj můžete přesazovat jednou za 2 až 3 roky. Po dokončení ji přesaďte do dobře propustné směsi pro květináče. Nejlepší volbou je organická zemina. Koncem zimy je nejvhodnější doba pro přesazení, protože rostlina přestane kvést. Přesazení do květináče pomůže rostlině vytvořit kompaktnější a silnější kořeny.

Řez bonsají s třešňovými květy

Bonsaj s třešňovými květy stačí jednou za čas prořezat. Mělo by se to dělat jen pro udržení malé velikosti, ale měli byste počkat, až z rostliny opadají všechny květy. Při stříhání bonsají jen trochu zkraťte čerstvý porost, ale neodstraňujte všechny nové přírůstky.

Škůdci a choroby

Při péči o třešňovou bonsaj se nemusíte obávat mnoha chorob. Pozor byste si však měli dát na housenky a mšice, které mohou být poměrně ničivé. Ačkoli se vyskytují zřídka, je třeba si dát pozor na některé choroby, jako je kadeřavost broskvoní, vadnutí květů a taphrina wiesneri.

Kde koupit bonsaje s třešňovými květy

Bonsaj třešňového květu můžete zakoupit online. Můžete si také koupit semena v téměř každém místním nebo internetovém obchodě se semeny. Díky tomu budete mít růst rostliny plně pod kontrolou.


avatar
Autorka

Vyrostla jsem v malé vesničce Kvilda, kde pěstování vlastních plodin a velká předzahrádka byly normou. Od té doby jsem se stěhoval a na čas se usadil v Praze a pak v Brně. Ať jsem šla kamkoli, tu zakořeněnou lásku k zahradám a divoké přírodě jsem si vzala s sebou.