Bonsaj sněhové růže - Jak pečovat o bonsaj sněhové růže

Bonsaj sněhové růže, často nazývaná jednoduše "sněhová růže", je jednou z nejkrásnějších rostlin, které můžete doma pěstovat.

Plnohodnotná verze této rostliny je subtropický keř, který zůstává malý a kompaktní. Někdy se jí říká japonský zimostráz a strom tisíce hvězd. Kvete od jara do léta a může být citlivý na výkyvy teplot.

Proto je ideální pro pěstování bonsají v interiéru. Zde je návod, jak na to.

Zajímavá fakta o bonsajích sněhové růže

Výška: 15,24 cm - 20,32 cm

Šířka: 2,54 cm - 5,08 cm

Sluneční světlo: Plné sluneční světlo

Délka kvetení: Délka kvetení od časného jara do podzimu

Délka života: více než 20 let

Vědecký název: Serissa japonica

Další názvy: Serissa Foetida

Druhy sněhové růže

Sněhová růže pochází ze subtropických lesů a vlhkých luk v jihovýchodní Asii. Sněžná růže neboli serissa japonská je jedinou rostlinou z rodu Serissa, který patří mezi kvetoucí rostliny z čeledi Rubiaceae.

Dříve se jí říkalo Serissa foetida, takže si buďte jisti, že pokud ji uvidíte prodávat pod tímto názvem, jedná se ve skutečnosti o stejnou rostlinu. Slovo "foetida " bylo z názvu vyňato, protože odkazuje na zápach, který strom vydává, když jsou jeho listy ořezány - určitě to není zrovna příjemné zaklínadlo!

Pro pěstitele bonsají je k dispozici několik kultivarů Serissa japonica: Pink Snow Rose, Variegata, Pink Mystic, Variegated Pink, Snow Leaves, Snowflake, Mt. Fuji, Sapporo a Kyoto.

Pěstování bonsají Snow Rose ze semen nebo množením

Existuje mnoho druhů bonsají, které můžete pěstovat ze semenáčků. Neměli byste se však pokoušet pěstovat bonsaje sněžných růží ze semen, protože to může být docela náročné. Jednodušší je množit tuto rostlinu z polodřevitých řízků.

Jak pečovat o bonsaje sněhových růží

Péče o bonsaje není tak obtížná, pokud pochopíte tyto základy:

Sluneční světlo

Péče o bonsaje sněhových růží nemusí být nutně náročná, ale může být trochu vybíravá. Musíte si dát pozor na časté přemisťování, protože je citlivá na pohyb a změny teploty.

Tato rostlina nesnáší mráz ani v nejmenším. Je třeba ji neustále udržovat při teplotách mezi 50 a 68 stupni. Jakékoli výkyvy teplot rostlině neprospívají - měli byste se také vyvarovat zbytečných změn polohy stromu.

Čím teplejší je stanoviště pro bonsaj sněžné růže, tím více světla budete potřebovat. Tato rostlina dobře reaguje na pěstební světla, pokud jí můžete zajistit stálou vlhkost.

Zalévání

Kořeny bonsaje sněžné růže musíte udržovat stále vlhké. Stejně důležité však je, abyste stromek nepřelévali. Pokud stromku začnou opadávat listy, můžete zálivku mírně snížit. Vyhněte se příliš kyselé nebo zásadité vodě - přednost má voda neutrální.

Hnojení

Jednou za čtyři týdny byste měli použít malé množství organického hnojiva. To dodá vaší bonsaji sněžné růže všechny živiny, které potřebuje.

Pokud byste raději použili tekuté hnojivo, můžete - ale aplikujte ho jednou týdně během vegetačního období. Mělo by být dobře vyvážené. Během zimního období klidu stačí použít tekuté hnojivo jednou za měsíc. Je také důležité, abyste se nesnažili hnojit nezdravé bonsaje sněžných růží, protože to může být pro rostliny příliš zatěžující.

Květináčování a přesazování

Bonsaj sněžné růže byste měli přesazovat jednou za dva roky, a to pomocí standardní směsi zeminy. Při tomto úkonu byste měli mírně zastřihnout kořeny - mějte na paměti, že po zastřižení vydávají nepříjemný zápach.

Řez bonsají sněhové růže

Bonsaj sněžné růže můžete brzy na jaře silně prořezat. Mladé rostliny seřízněte až na pouhé dva listy, když výhony vytvoří čtyři nebo pět listů. Starší stromky můžete zastřihávat také, ale jen dokud kvetou. Každé dva až tři roky budete muset větve seříznout, čímž udržíte stromek kompaktní.

Škůdci a nemoci

Existuje několik škůdců, na které je choulostivá bonsaj sněžné růže náchylná. Mezi nimi se budete muset obávat pavoučků, mšic a kořenových mšic.

Těch se můžete zbavit pomocí pesticidů, ale nejlepší obranou je zvýšení vlhkosti vzduchu. Přitom přemokření může způsobit hnilobu kořenů, takže budete chtít zajistit, aby byla půda vlhká, ale dobře odvodněná.

Kde koupit bonsaje sněhových růží

Bonsaje sněhových růží lze zakoupit téměř v každém specializovaném obchodě s bonsajemi nebo v internetovém obchodě. Pokud s pěstováním bonsají začínáte, je důležité, abyste nakupovali pouze z renomovaných zdrojů. Pěstování bonsají sněhových růží může být obtížné, proto je pro váš úspěch jako nováčka zásadní začít se správným materiálem.


avatar

Adéla je absolventkou bakalářského studia v oboru zahradnictví a krajinářství. Její vášeň spočívá v objevování krás zemědělství jako vědy a umění.