Bonsaj pouštní růže - skvělý bonsajový stromek

I když nežijete v tropickém podnebí, je možné přenést všechny krásy tropů do vašeho domova v jakémkoli ročním období.

Pouštní růže bonsaj neboli Adenium obesum je malý sukulentní strom pocházející z Afriky a Arábie. Ponechán svému osudu může dorůst výšky až 1,52 m, ale pěstován v malé nádobě je dokonalým bonsajovým exemplářem.

Tato rostlina se pozoruhodně snadno pěstuje a vyžaduje minimální péči. Zde je to, co byste měli vědět.

Zajímavá fakta o stromu pouštní růže

Sukulent pouštní růže

Výška: 1,52 m - 2,13 m

Šířka: 25,40 cm

Sluneční světlo: Plné slunce

Délka kvetení: Celoroční, pokud se pěstuje na plném slunci

Délka života: 30+ let (roste pomalu)

Vědecký název: Adenium obesum

Hvězda Sabi, lilie impala, kudu a azalka posměšná

Kolik druhů Adenium obesum existuje?

Ve skutečnosti existuje pouze jeden druh bonsaje pouštní růže, ale lidé si často myslí, že jich je více. Proč takový zmatek? Bonsaje pouštní růže lze pěstovat jako velké okrasné rostliny nebo je lze vycvičit jako bonsajové exempláře.

Pouštní růže, člen rodu Adenium, je jednou z asi tuctu rostlin, které se obvykle pěstují jako pokojové rostliny v oblastech mírného pásma. Existuje několik vyšlechtěných hybridů tohoto rodu, z nichž každý je známý svými barevnými květy a dlouhou životností při pěstování v květináči.

Bonsaj pouštní růže, kterou znáte a milujete, je mezi pěstiteli bonsají oblíbená. Rychle roste a při tomto způsobu pěstování dorůstá výšky asi 20,32 cm. Má cibulovitý základ, dužnaté listy a velké trubkovité květy růžové a bílé barvy.

Pěstování bonsají Desert Rose

Tuto rostlinu můžete množit pomocí semen nebo řízků. Proces množení je poměrně snadný.

Adenium sazenice

Výsadba ze semen

Vypěstovat bonsaj pouštní růže ze semen může být trochu náročné, ale pokud začnete s čerstvými semeny, budete mít větší štěstí. Čerstvá semena mají vyšší klíčivost, proto se ujistěte, že semena kupujete od renomovaného prodejce.

Semena začněte vysévat v nádobě s dobře propustným substrátem, například s pískem a zeminou nebo perlitem. Semena lehce pokryjte substrátem. Zalévejte zespodu i shora jednou za tři dny, dokud nezaznamenáte výskyt semenáčků. Poté semenáčky udržujte na vyhřívací podložce, aby teplota vyvíjejících se semen zůstala vyšší než 80 stupňů.

Obvykle semena vyklíčí přibližně za týden.

Výsadba z řízků

Bonsaje pouštních růží můžete založit také z řízků. Udělejte to tak, že si na špičce větve vezmete řízek. Řez nechte několik dní zaschnout, poté jej namočte a ponořte do zakořeňovacího hormonu.

Vložte řízek do pěstebního substrátu a denně jej zalévejte. Řízek by měl zakořenit již za dva týdny.

Jak pečovat o bonsaj pouštní růže

pouštní růže

Sluneční světlo

Bonsaje pouštní růže by nikdy neměly být vystaveny teplotám nižším než 40 stupňů. Zatímco na jaře, v létě a na podzim, kdy jsou teploty vysoké, můžete rostlině dopřát pobyt venku, jakmile začnou teploty klesat, přeneste ji do interiéru. Umístěte ji na okenní parapet s dobrou jižní expozicí.

Pokud nemůžete bonsaj pouštní růže na takové místo umístit, možná budete muset použít pěstební světla, aby měla bonsaj dostatek světla.

Zalévání

Stejně jako ostatní bonsaje byste měli bonsaj pouštní růže zalévat jednou týdně až jednou za deset dní. V zimě může rostlině prospět i umístění v mělké misce se štěrkem a vodou. Rostlina tak získá dodatečnou vlhkost, aniž by byla přesycena.

Hnojení

Pokud chcete, aby vaše bonsaj zůstala svěží a zelená, je hnojení nezbytné. Můžete použít hnojivo určené speciálně pro bonsaje, nebo můžete použít univerzální tekuté hnojivo.

Protože však bude vaše rostlina tak malá, je důležité, abyste ho použili pouze v poloviční síle. Lze jej aplikovat jednou za měsíc nebo jednou za dva měsíce během zimy.

Přesazování a pěstování v květináčích

Bonsaj pouštní růže byste měli přesazovat jednou za dva až tři roky. Provádějte to na jaře spolu s prořezáváním kořenů. Musíte použít dobře propustnou půdní směs, abyste zabránili přílišnému přemokření půdy. Přesazujte do květináče, který je alespoň ⅔ širší než současná výška stromu.

Řez bonsají pouštní růže

Bonsaj pouštní růže můžete prořezávat kdykoli během roku. Největšího úspěchu však dosáhnete při prořezávání těsně před objevením se květů. Ty se obvykle objevují na nových výhonech a řez může podpořit vznik dalších květních pupenů.

Při prořezávání si nezapomeňte vzít rukavice. Rostlina produkuje jedovatou mléčnou šťávu, která může podráždit pokožku.

Opatrní buďte také při zapojování větví. To vám může pomoci při tréninku bonsaje, ale musíte si dát pozor na příliš pevné zapojení. Větve musí mít možnost růst do tloušťky, aniž by je drátěné značky omezovaly a zanechávaly nevzhledné stopy.

Škůdci a nemoci

Tato rostlina není náchylná k mnoha škůdcům a chorobám, ale může se stát, že se vaše bonsaj stane obětí stejných agresorů, kteří obvykle napadají jiné pokojové rostliny. Mezi běžné viníky patří roztoči, moučníky a mšice.

Nejlepší obranou proti těmto škůdcům je zajistit, aby vaše rostlina rostla silná a zdravá, měla veškerou potřebnou vodu, větrání a hnojivo. Silná rostlina bude proti útokům hmyzu odolnější.

Kde koupit bonsaj pouštní růže


avatar
Autorka

Vyrostla jsem v malé vesničce Kvilda, kde pěstování vlastních plodin a velká předzahrádka byly normou. Od té doby jsem se stěhoval a na čas se usadil v Praze a pak v Brně. Ať jsem šla kamkoli, tu zakořeněnou lásku k zahradám a divoké přírodě jsem si vzala s sebou.