Jak pečovat o Portulacaria Afra Bonsai

Portulacaria afra - název může znít jako sousto, proto by bylo jednodušší označovat tuto rostlinu jiným jménem. Naštěstí je to bonsajová rostlina, která má spoustu alternativ (sloní keř, vepřovník, zakrslá nefritová rostlina a spekboom, v afrikánštině, abychom jmenovali alespoň některé!)

Snadno ošetřovatelná rostlina, která se často používá při pěstování bonsají. Pokud však máte to štěstí, že žijete v bezmrazé oblasti, můžete Portulacaria afra použít i při venkovní úpravě krajiny!

Většina zahradníků se však rozhodne pěstovat tuto rostlinu jako bonsajový exemplář. Zde je to, co byste měli vědět.

Zajímavá fakta o bonsaji Portulacaria afra

Výška25,40 cm
Šířka5,08cm
Sluneční světloPlné sluneční světlo
Doba kvetení DélkaN/A
Délka života200 let
Vědecký názevPortulacaria afra

Typy bonsají Portulacaria afra

Portulacaria afra je drobnolistá sukulentní rostlina pocházející z Jižní Afriky, která vytváří kompaktní růst a zaoblené polštářky. Rychle roste a je neuvěřitelně odolná.

Pokud jde o odrůdy Portulacaria afra, které můžete použít pro pěstování bonsají, není mnoho možností. Ve většině případů však můžete vybírat jak ze zelených, tak z pestrých variant.

Můžete si také vybrat z běžných bonsajových kultivarů, jako je Limpopo (velkolistá odrůda), Prostrata, (nízko položená varianta), Aurea (kultivar se žlutými listy) a Foliis variegatus a Medio-picta (oba jsou panašované typy).

Pěstování bonsají Portulacaria Afra ze semen nebo množením

Bonsaj sloního keře lze pěstovat ze semen nebo množením. Nejsnáze se však pěstuje z řízků, které se množí v létě.

Jak pečovat o trpasličí nefritové bonsaje

Sluneční světlo

Pokud žijete v mírném pásmu, pěstujte Portulacaria afra v interiéru. Mějte však na paměti, že ji můžete chovat venku, pokud je umístěna na plném slunci a je udržována při teplotách nad 50 stupňů nebo tak nějak po celou dobu.

I když budete mít bonsaj sloní keř v interiéru, musíte mu zajistit dostatek světla. V některých případech to může znamenat doplnění o pěstební světlo. Pokud si všimnete, že listy mají červené okraje, je to s množstvím slunečního světla, které jim poskytujete, v pořádku.

Zalévání

Stromy Portulacaria afra jsou výjimečné tím, že dokáží v listech zadržet mimořádné množství vody. Jako sukulenty nepotřebují příliš často zalévat.

Ve skutečnosti je dobré nechat rostlinu mezi zaléváním mírně vyschnout. V zimě můžete zalévat jen jednou za 3 až 4 týdny, zejména pokud je rostlina pěstována v chladnějších podmínkách.

Jakmile však půda vyschne, nezapomeňte zalít. Tato rostlina není tak citlivá na přemokření jako jiné sukulenty.

Hnojení

Během hlavního vegetačního období (od jara do podzimu) stačí hnojit přibližně jednou měsíčně. Používejte běžné hnojivo, které je dobře vyvážené, a aplikujte ho střídmě.

Květináče a přesazování

Portulacaria afra budete muset jednou za dva roky přesadit. V ideálním případě by se to mělo provést na jaře. Novou rostlinu umístěte do dobře propustné půdní směsi.

Ačkoli většině bonsají po přesazení prospívá mírná zálivka, u Portulacaria afra to není nutné.

Místo toho se po dobu asi jednoho týdne vyhněte zalévání. To umožní, aby kořeny vyschly a ztvrdly, a může to zabránit houbové hnilobě kořenů.

Řez bonsají Portulacaria afra

Při prořezávání bonsají Portulacaria afra musíte být opatrní, protože ve větvích a kmeni zadržuje vodu. Ty se mohou kvůli nadměrné hmotnosti ohýbat.

Při pomalém a metodickém řezu však Portulacaria afra prospívá, protože ji může donutit k tomu, aby se větve na kmeni vyvíjely níže.

U Portulacaria afra nepoužívejte řezanou pastu, protože může způsobit hnilobu rostliny.

Škůdci a nemoci

Portulacaria afra není náchylná k mnoha chorobám nebo škůdcům. Pokud ji správně zaléváte a dopřáváte jí dostatek slunečního světla, bude se jí dařit dobře a nebude trpět žádným z nejběžnějších bonsajových onemocnění.

Kde koupit bonsaj trpasličího nefritu

Bonsaj Portulacaria afra můžete koupit ve většině školek nebo specializovaných obchodů s bonsají.


avatar
Redaktor

Ahoj, jsem Jaroslav, Zahradadecin.cz je můj web o pokojových rostlinách a zahradničení. Jsem tu proto, abych se s vámi podělil o své zkušenosti a pomohl vám mít větší úspěch a radost z pěstování rostlin.