Jak pěstovat mučenky

Mučenka je rozhodně exotická květina! Tato rostlina je stálezelená popínavá rostlina, což znamená, že musíte pečlivě vybrat místo pro její výsadbu, jinak ovládne vaši zahradu.

Mučenky vám poskytnou nejen barevné květy, ale také jedny z nejchutnějších plodů vůbec! Čtěte dál a zjistěte vše, co potřebujete vědět o mučenkách:

Fakta o mučenkách

mučenka

Mučenky (známé také pod názvem Passiflora nebo passion vines) pocházejí ze Střední a Jižní Ameriky, protože preferují tropické oblasti a počasí těchto specifických lokalit.

Ve skutečnosti byl první písemný záznam, který tuto květinu zobrazoval, nalezen v Kolumbii . Mučenka patří do čeledi rostlin Passifloraceae.

To však neznamená, že mučenku nemůžete pěstovat. Pokud žijete v relativně teplé oblasti, pak je můžete snadno vysadit!

mučenka

Řiďte se těmito radami a během chvilky si vypěstujete vlastní mučenky:

Jak pěstovat mučenky a pečovat o ně

Pokoušela jsem se vypěstovat mučenky ze semen a pokaždé se mi to nepodařilo. Později jsem zjistila, že pěstování tímto způsobem je vskutku náročné, neřku-li téměř nemožné! Pak jsem se rozhodla pěstovat z řízků, a to změnilo pravidla hry.

Doporučuji vám, abyste to udělali také, zejména pokud už máte jinou rostlinu mučenky. Mějte na paměti, že zabírají volný prostor, takže na to dávejte pozor; jinak se vám stane, že vám po celém domě bude kolovat velmi dlouhá liána mučenky.

Na začátku jara seřízněte již založenou mučenku; budete tak mít dostatek času, abyste pomohli nové rostlině prospívat.

Pěstování ze semen

semínka mučenky

Můžete si vybrat ze dvou způsobů:

První metoda

Můžete zkusit pěstovat mučenky ze semen: před odebráním plodů se musíte ujistit, že jsou zcela zralé. Jejich klíčení bude pravděpodobně trvat dlouho, ale tento proces můžete rychle nastartovat namočením semen do teplé vody; plovoucí semena je třeba vyhodit.

Potopená semena položte na čistý povrch. Přidejte trochu směsi do květináčů, pokud ji máte, ale nezakrývejte celá semena, protože potřebují ještě trochu světla, aby mohla plně vyklíčit. Vše vložte do plastového sáčku a pevně jej uzavřete.

Budete také muset být velmi trpěliví, protože může trvat i několik měsíců, než uvidíte semena klíčit. Doporučuje se udržovat v sáčku vlhkost, dokud neuvidíte, že semena rostou.

Pokud se to podaří, můžete všechna naklíčená semena vyjmout a co nejdříve je přesadit.

Druhá metoda

U některých kultivarů také nechte dozrávající plody ležet na tácku alespoň dva týdny. To bude dostatek času na to, aby v plodech (a semenech) začal proces fermentace, který nakonec zahubí některé spory, jež by mohly semenům potenciálně uškodit.

Po tomto procesu se semena oddělí od zbytku plodů a důkladně se omyjí. Jakmile jsou zcela vysušená, je třeba je zalít horkou (ne vařící) vodou, aby semena mohla změknout.

Jakmile je to hotovo, budete muset semena téměř okamžitě zasadit. Trvá to déle než předchozí metoda, ale je to vynikající alternativa pěstování mučenek.

Požadavky na půdu

sazenice mučenky rostlina

Podobně jako mnoho jiných druhů vinné révy potřebuje mučenka dobře propustnou půdu, protože ji nelze důkladně promočit. Pokud máte těžkou a zhutnělou půdu, pokuste se před výsadbou zlepšit její odvodnění. Můžete to udělat tak, že plochu zryjete a veškerou půdu promícháte, dokud se neuvolní.

Před výsadbou můžete také přidat kompost; tak bude vaše půda vlhká.

Požadavky na sluneční světlo

Sluneční světlo je pro zdravý růst vaší vášně pro květiny klíčové. Musíte najít místo, kde budou rostliny chráněny před studenými větry a budou mít plný sluneční svit.

Pokud žijete v oblasti, kde jsou chladné zimy normou, ujistěte se, že jste ve skleníku nebo v jiných uzavřených prostorách vytvořili horké a vlhké prostředí; to pomůže vašim mučenkám plně se rozvinout tak, jak by se rozvíjely v tropech.

pěstování mučenky

Požadavky na vodu

Mučenky milují vodu! Musíte dbát na to, aby byly důkladně zalévány; jinak se jim nebude dařit. Pokud rostliny rostou, spotřebovávají hojně vodu, takže jim ji musíte zajistit, zejména pokud neprší.

Do půdy můžete vložit prsty, abyste ji nahmatali; pokud je stále vlhká, můžete ji nechat tak, jak je. Pokud je zcela vyschlá, budete ji muset častěji zalévat.

Zalévejte pouze kořeny a půdu, protože tyto květiny nesnášejí přemokření listů. Pokud prší, pak se namočí a nevadí jim to; pokud však budete listy neustále zalévat, mohou se u nich objevit choroby.

Požadavky na mříže

Budete si muset vyrobit nebo zakoupit pergolu, mříž nebo dokonce obelisk, aby se k nim vaše mučenky mohly samy přichytit. Pokud tyto květiny pěstujete v nádobách, budete stejně potřebovat nějakou oporu, o kterou se budete moci opřít.

péče o mučenku

Požadavky na řez a výchovu

Své mučence můžete pomoci dostat se tam, kam chcete! Tímto způsobem jí také pomůžete k lepší produkci květů.

Jakmile uvidíte, že vaše rostlina roste, můžete některé špičky seříznout; tak budou mít všechny staré větve větší sílu.

Vždy nezapomeňte stříhat během jara, jinak by se rostlina mohla poškodit. Na druhou stranu ji můžete trénovat, jak roste; tím si vyberete, kde bude pokračovat ve své cestě.

Škůdci a choroby

Pokud se o mučenky správně nestaráte, mohou bohužel trpět několika druhy chorob. Tyto liány mohou dostat virové infekce, ale to můžete snadno napravit seříznutím všech poškozených částí rostliny.

Je však nutné si uvědomit, že vaše zahradnické nářadí musí být vždy čisté a dezinfikované, zejména pokud se potýkáte s chorobami révy. V opačném případě mohou tyto nemoci nakazit i vaše nářadí a vy budete problém šířit po celé zahradě a domě!

Běžné druhy mučenek

Toto jsou nejběžnější druhy mučenek:

Passiflora caerulea modrá

passiflora caerulea modrá

Tento druh květu má modré, zelené a bílé okvětní lístky. Mohu vás ujistit, že je tak jedinečný, že vás ohromí pokaždé, když ho uvidíte! Tato mučenka vytvoří několik plodů, které připomínají pomeranče.

Passiflora caerulea ''Constance Elliot''

bílá mučenka

I když se jmenuje stejně jako předchozí mučenka, jedná se o jinou odrůdu. Tato mučenka má pouze bílé okvětní lístky a je snadno rozpoznatelná díky své silné vůni.

Passiflora edulis

passiflora edulis

Tato mučenka má bílé a modré drobné okvětní lístky. Zajímavostí této rostliny je, že vytváří černé plody (které jsou zcela jedlé!) a jsou velmi výživné .

Passiflora antioquiensis

Tato mučenka má malé červené a fialové květy. Nesnášejí tvrdé klimatické podmínky. Tato rostlina vytvoří žluté plody, které jsou velmi kyselé.

Passiflora mollissima

Tyto květy jsou tak jedinečné; nenapadne vás, že patří ke stejné odrůdě rostlin! Tato rostlina má trubkovité okvětní lístky a bývají světle růžové nebo bílé. Nesnášejí náročné klimatické podmínky.

Passiflora incarnata

Bezpochyby jedna z nejsnáze rozpoznatelných mučenek, neuvěříte, jak jsou krásné! Tento květ Passiflora incarnata má fialové a bílé okvětní lístky a všechny mají tenký trubkovitý tvar; mají také velkou léčivou hodnotu .

Passiflora caerulea ''Grandiflora''

Jak už název napovídá, tato mučenka je velká! Ve skutečnosti patří k největším ve své čeledi, protože může dorůst až 15,24 cm v průměru! Má bílé a fialové okvětní lístky.

Passiflora caerulea ''Amethyst''

fialová rostlina passiflora

Tato mučenka je fialová liána, která má fialové okvětní lístky. Jakmile dozrají, ztmavnou.

Nejčastější dotazy

Zde najdete několik důležitých odpovědí na vaše otázky:

Pod jakými všemi názvy se mučenky skrývají?

Mučenky mají tolik názvů, že to skoro vypadá, že každá země na světě jim říká jinak!

Mučenky se mohou označovat také jako purpurová mučenka, vodní citron, corona de cristo, burucuya, mburucuya, meruňková réva, fleur de la passion, flor de passion, madre selva, maracuja, pasiflora, pasionara, passiflore officinale, parchita, passiflorina, passionflower herb a mnoho dalších.

Je třeba mučenky hnojit?

Bylo by skvělé, kdybyste to udělali! Nezapomeňte, že tyto květiny jsou těžcí živitelé, jinými slovy, budou potřebovat vaši pomoc, aby se jim dařilo. Pokud víte, jak vyrobit organické a domácí hnojivo, udělejte to. Pokud ne, vždy můžete zakoupit v místní školce.

Mučenky potřebují zejména dusík, draslík a fosfor. Zajistěte, aby byly všechny tyto živiny splněny, a vypěstujete zdravé a silné mučenky.

Je třeba mučenky opylovat?

Ano i ne. Nemusíte provádět techniku ručního opylování, ale můžete do své zahrady přivést opylovače, kteří naopak pomohou a opylí vaše mučenky.

Můžete tak učinit vysazením jiných druhů květin, které přilákají i včely, protože ty jsou opylovači mučenek číslo 1! Tento krok je nezbytný, zejména pokud si chcete vypěstovat lahodné mučenky!

Jsou mučenky jedlé?

Běžná mučenka, kterou všichni známe, pochází z odrůdy Passiflora edulis. Ačkoli všechny výše zmíněné květy, které vytvářejí plody, jsou také jedlé, mohou být opravdu kyselé nebo způsobovat žaludeční potíže, pokud se konzumují nedostatečně otrhané.

Zbytek rostliny byste však neměli konzumovat, pouze plody.

Jsou s květy mučenky spojena nějaká léčebná využití?

Květy mučenky se používají v tradiční medicíně již stovky let po celém světě . Někteří tvrdí, že květ je silné sedativum, zatímco jiní řeknou, že rostlina léčí problémy s nespavostí, problémy s úzkostí, celkové bolesti, svalové křeče a dokonce i nervozitu .

Kdy sklízet plody mučenky?

Pokud máte to štěstí a máte nějaké plodící liány, můžete buď počkat, až plody samy spadnou, nebo se jich dotknout a zjistit, zda jsou tvrdé nebo měkké. Pokud měkne (a je žluté), můžete si ho vzít; pokud ne, nechte ho tam pár dní.

Jsou mučenky invazivní?

Ano, mohou být! Ačkoli vám některé kultivary budou tvrdit opak, osobně se domnívám, že pokud necháte mučenky růst bez vedení a stříhání, pak vám mohou snadno napadnout celý dům, pokud jim to dovolíte!

Proto si myslím, že je opravdu důležité mít je neustále na očích, zejména v období dešťů, protože mají tendenci rychle růst.

Závěr

Pokud jste někdy přemýšleli o tom, že byste si pořídili vlastní mučenky, pak je právě teď ten správný čas si je vysadit! Tyto květiny budou vypadat skvěle na každé zahradě, přinesou vám užitečné opylovače a po celé léto vám budou plodit zdravé plody.

Kromě toho mají tyto květiny jedinečné a nádherné květy; mohu vás ujistit, že pokud budete pěstovat mučenky, pak si budete při každém pohledu na ně říkat ''wow''!


avatar
Redaktor

Ahoj, jsem Jaroslav, Zahradadecin.cz je můj web o pokojových rostlinách a zahradničení. Jsem tu proto, abych se s vámi podělil o své zkušenosti a pomohl vám mít větší úspěch a radost z pěstování rostlin.