Krabí bonsaj - průvodce pěstováním krabích bonsají

Když jste vyrůstali, bylo velmi pravděpodobné, že jste někde poblíž svého domova měli krabí jabloň - alespoň pokud jste žili v mírné oblasti severní polokoule.

Slovo "krabí jablko" označuje rod více než 50 druhů malých keřů a opadavých stromů z čeledi Rosaceae, mezi něž patří běžná kuchyňská a konzumní jablka a také divoká jablka.

Existuje však několik druhů krabích jabloní, které jsou obzvláště vhodné pro pěstování jako bonsajové exempláře. Nejenže tyto rostliny vytvářejí nádherné listy, u kterých se budete chtít zastavit a věnovat jim pozornost, ale lze je také snadno vycvičit, aby ve vaší nádobě získaly jedinečný tvar.

Pokud chcete pěstovat krabí bonsaje, v tomto průvodci se dozvíte vše, co potřebujete vědět.

Zajímavá fakta o krabích bonsajích

Výška: 15,24 cm - 25,40 cm

Šířka: 5,08 cm - 7,62 cm

Sluneční světlo: Plné sluneční světlo

Délka kvetení: Od poloviny jara do konce jara

Délka života: 40 let

Vědecký název: Malus

Typy bonsají z jabloní

Existuje nespočet druhů krabích bonsají, které můžete pěstovat. Koneckonců, žádné dvě jabloně nejsou stejné - takže ani dvě kraby!

Mezi nejoblíbenější druhy krabů pro bonsaje patří Malus halliana, Malus x zumi, Malus toringo, Malus sylvestris, Malus baccata, Malus cerasifera a Malus floribunda.

Tím však výčet nekončí - pro bonsaje můžete použít téměř jakýkoli druh běžného jabloně.

Pěstování bonsají ze semen nebo množením

Tuto rostlinu můžete pěstovat ze semen nebo množením. K tomuto účelu můžete použít řízky i vzdušné vrstvení.

Jak pečovat o krabí bonsaj

O krabí bonsaj můžete pečovat pomocí těchto rad.

Sluneční světlo

Bonsaj krabaň je třeba umístit na místo, které poskytuje dostatek slunečního světla a proudění vzduchu. Nejlepší místo pro umístění bonsaje je venku, pokud to počasí dovolí.

Tato rostlina nemá ráda extrémní horko ani extrémní chlad, proto ji těmto podmínkám nevystavujte. Je to mrazuvzdorná rostlina, ale musíte ji chránit před silnými mrazy, takže ji při poklesu teplot přeneste do interiéru.

Zalévání

Krabí jablka potřebují během vegetačního období hodně vody. Je velmi důležité, abyste stromek nenechali vyschnout. Vaše rostlina bude potřebovat více vody v citlivých obdobích, například když vytváří květy nebo plody.

Pokud rostlině nedodáte dostatečné množství vody, neudrží si květy ani plody (i když plody jsou u malých bonsají stejně vzácné).

Snažte se nepoužívat příliš kyselou vodu, protože jabloně mají raději zásaditější nebo neutrální vodu a půdu.

Hnojení

Rostliny můžete jednou měsíčně přihnojit organickým hnojivem. Lze použít i tekuté hnojivo, ale častěji - obvykle jednou za tři týdny.

Nepoužívejte hnojivo bohaté na dusík, protože to může zabránit kvetení, protože rostlina bude povzbuzena k tomu, aby nasadila více listů.

Květináče a přesazování

Bonsaj z krabích jabloní je třeba každý rok na jaře přesadit. Jakmile je rostlina stará několik let, můžete si vystačit s méně častým přesazováním (stačí jednou za dva až tři roky).

Při přesazování prořezávejte kořeny a dbejte na to, abyste použili o něco větší květináč, než byl ten původní. Měl by obsahovat zeminu, která snadno zadržuje vodu.

Řez bonsají z krabích jabloní

Krabákovou bonsaj byste měli prořezat pozdě na podzim, až opadají všechny listy. To vám umožní nejlépe rozpoznat nová listová a květní poupata, abyste omylem neodstřihli všechny potřebné pupeny. Dokud je rostlina uprostřed vegetačního období, zastřihněte nové výhony jen na pár listů.

Škůdci a choroby

Tato rostlina je náchylná k několika škůdcům a chorobám, stejně jako všichni ostatní členové čeledi jabloní. Mohou ji napadat škůdci, jako jsou šupinovky, mšice, moučníky a housenky. Ty lze poměrně snadno odstranit ručně, když je objevíte, ale můžete je také odhánět pomocí insekticidů.

Pokud jde o choroby, dejte si pozor na houbové problémy, jako je rez a plíseň. Dalším častým problémem je rakovina. K prevenci těchto problémů můžete použít měďnatý fungicid, ale často je jednodušší dodržovat správné postupy, pokud jde o zalévání a proudění vzduchu, aby byly rostliny zdravé.

Kde koupit bonsaj Crab Apple

Krabí bonsaje můžete zakoupit v mnoha internetových obchodech. Často je jednodušší koupit tuto rostlinu ze semen, i když může trvat dlouho, než se rozrostou.

Protože však můžete vypěstovat krabí bonsaj z téměř jakéhokoli kultivaru krabího jabloně, budete mít při hledání vhodného stromu do své sbírky bonsají na výběr.


avatar
Redaktor

Ahoj, jsem Jaroslav, Zahradadecin.cz je můj web o pokojových rostlinách a zahradničení. Jsem tu proto, abych se s vámi podělil o své zkušenosti a pomohl vám mít větší úspěch a radost z pěstování rostlin.