Jak pečovat o bonsaj jilm čínský

Jilm čínský pochází z jihovýchodní Asie a má pověst vznešeného, sošného stromu. Ve skutečnosti může dorůst až do výšky 24,38 m a průměr jeho kmene přesahuje tři metry!

Navzdory své mohutnosti je však tato rostlina také jedním z nejčastěji pěstovaných druhů jako bonsaj. Rostlina totiž vytváří malé, jemné listy, které jsou v kompaktnějším prostředí naprosto nádherné.

Jedná se o jeden z nejoblíbenějších jilmů pro bonsajní účely, který se velmi snadno pěstuje. Zde je návod, jak na to.

Zajímavá fakta o bonsajích z jilmu čínského

Výška: 20,32 cm - 25,40 cm

Šířka: 5,08 cm

Sluneční světlo: Plné sluneční světlo

Délka kvetení: Nekvete

Délka života: 50 a více let

Vědecký název: Ulmus parvifolia

Typy bonsají čínského jilmu

Jilm čínský je nejčastěji vybíraným jilmem pro bonsaje. Lze použít i jiné jilmy, ale tato rostlina vytváří jedny z nejkrásnějších listů.

Často bývá zaměňován s rostlinou Zelkova, ale rozdíl je v listech. Zatímco Zelkova má jednozubé listy, čínský jilm má listy dvouzubé.

Pěstování bonsají jilmu čínského ze semen nebo množením

Přestože lze bonsaje čínského jilmu pěstovat ze semen, častěji se množí z řízků. To obvykle zvládnou začátečníci bez větších problémů.

Jak pečovat o bonsaj jilm čínský

Zde je několik rad pro péči o bonsaje, kterými se můžete řídit:

Sluneční světlo

Bonsaje čínských jilmů lze pěstovat jak na plném slunci, tak v polostínu. Pokud žijete v mírném podnebí, můžete tento stromek klidně nechat venku po celý rok - včetně zimních měsíců.

Tuto bonsaj můžete během letních a zimních měsíců přenést i do interiéru, ale nejlépe ji uchovávejte v chladné místnosti bez mrazu (například v chladné garáži).

Rostlina snese i trochu mrazu, ale v konečném důsledku bude záležet na odolnosti vaší rostliny a také na oblasti, ze které byl stromek dovezen. Zatímco kultivary ze severních oblastí Číny se zdají být lépe přizpůsobeny starým, kultivary z jižních oblastí nejsou tak odolné.

V každém případě se vám může stát, že váš čínský jilm během zimního spánku shodí část listů.

Zalévání

Čínský jilm vydatně zalévejte, a to hned, jakmile začne půda vysychat. Je důležité, abyste se vyhnuli dlouhým obdobím sucha, ale také abyste se vyhnuli dlouhodobému vlhku, které může způsobit problémy s kořeny stromu.

Hnojení

Čínský jilm je třeba během vegetačního období dobře přihnojovat tuhým organickým hnojivem (nebo tekutým chemickým hnojivem). V zimě, kdy je rostlina v klidovém stavu, ji nepřikrmujte. Nemusíte používat příliš mnoho hnojiva, ani žádný speciální druh hnojiva.

Květináče a přesazování

Čínskou jilmovou bonsaj budete chtít přesazovat každý druhý rok. Velké nebo velmi staré jilmy můžete přesazovat méně často.

Nejlepší doba pro přesazení stromu je na jaře. Kořeny byste měli pečlivě prořezávat, což může vyžadovat velké soustředění.

Čínský jilm vytváří křivé, propletené kořeny, které je třeba co nejlépe oddělit. Na půdu nemá žádné zvláštní požadavky, ale musí být dobře propustná. K práci můžete použít jakoukoli standardní půdní směs.

Řez bonsají čínského jilmu

Bonsaj čínského jilmu je dobré pravidelně prořezávat. Pokud ji necháte napospas, rychle se zahušťuje. Proto můžete rostlinu často zastřihávat, což pomůže k tvorbě čerstvých pupenů. Než začnete stříhat, nechte výhony vyrůst na tři nebo čtyři uzly a pak je zastřihněte jen na jeden nebo dva listy. Nejvhodnější doba pro zastřihování je pozdní podzim.

Škůdci a choroby

Čínský jilm bonsaj není náchylný k mnoha chorobám ani škůdcům. Jediní, s nimiž se můžete setkat, jsou šupinovky a pavoukovci. Tyto problémy obvykle zhoršuje nedostatek vlhkosti. Chcete-li se zbavit pavoučích roztočů, můžete použít pesticid. Pravidelné mlžení rostlin vám pomůže udržet tyto škůdce na uzdě.

Kde koupit bonsaj čínského jilmu

Semena čínského jilmu můžete zakoupit v mnoha internetových obchodech, ale lepší by bylo zakoupit startovací rostlinu ve specializované školce. Získáte tak kvalitní stromek, který je již vycvičený k růstu v nádobě.


avatar

Adéla je absolventkou bakalářského studia v oboru zahradnictví a krajinářství. Její vášeň spočívá v objevování krás zemědělství jako vědy a umění.