Co jsou bonsajové stromy jalovce?

Věděli jste, že jalovce bonsají pocházejí z čeledi cypřišovitých a existuje nejméně 70 příbuzných druhů?

Jalovce' mohou být buď stromy, nebo keře, a také patří mezi stálezelené jehličnaté stromy, což v podstatě znamená, že mají jehličí (podobně jako borovice, jedle a smrky).

Mohou dosáhnout výšky až 4,88 m, pokud jsou splněny nezbytné podmínky pro jejich přežití, a obvykle produkují dřevo zbarvené do červena, což z něj činí skvělý zdroj materiálu pro skříně a jakýkoli jiný typ dřevěného nábytku.

Navíc tato rostlina produkuje také druh bobulí, které se ve skandinávských zemích často používají k okořenění jejich tradičních pokrmů.

Jalovcové bonsaje jsou ideální pro začátečníky, kteří se vrhají do světa bonsaje, protože jsou poměrně nenáročné na pěstování i údržbu.

A věděli jste, že jalovce mají rády, když se nechají vynechat? Nejenže je lze pěstovat venku nebo v interiéru, i když většina z nich bude nejlépe prospívat, pokud je necháte venku, ale také mají raději, když je necháte o samotě, a nakonec si hledí svého.

I když to může znít divně, jalovce se raději nechávají na pokoji!

Jste připraveni dozvědět se něco o jalovcích jako bonsajích? Chcete si nějaký pořídit? Pak je tento článek určen právě vám, pokračujte ve čtení a zjistěte vše, co o těchto bonsajích potřebujete vědět:

Typy jalovcových bonsají

Jalovce lze rozdělit do dvou skupin: jedny, které mají šupinovité listy, a druhé s jehlicovitými listy. Tento poslední typ jalovce je celosvětově nejrozšířenější.

Šupinovité olistění

Toto jsou nejběžnější typy jalovců:

Jalovec čínský (Juniperus Chinensis)

jalovec čínský

Je to malá bonsaj, která odolává klimatickým změnám. Dávají přednost plnému oslunění a ke svému růstu potřebují také dobře propustnou půdu. Na rozdíl od jiných bonsají nemají jalovce čínské rády řez, ve skutečnosti jim to může uškodit.

Savin japonský

Přestože jeho název říká ''japonský'', tento druh jalovce se vyskytuje v severní Africe, Asii a Evropě. Jeho listy mají různé odstíny zelené barvy podle toho, kde se strom nachází.

Zajímavostí tohoto jalovce je, že je velmi jedovatý, proto byste ho nikdy neměli mít doma a neměli byste ho mít, pokud máte děti nebo domácí zvířata.

Jalovec kalifornský

Je to malý keř, který má šedomodré listy. Pochází ze Severní Ameriky, a jak napovídá jeho jméno, vyskytuje se v Kalifornii.

Nejlépe se jí bude dařit, pokud se bude nacházet v nadmořské výšce 1200 metrů nebo vyšší. Tento jalovec může dosáhnout výšky až 7,92 metru a je to jednodomá rostlina, což znamená, že má obě pohlaví na jednom stromě.

Jehlicovité listy

Jedná se o nejběžnější druhy:

Šimpak japonský (Shimpaku Itoigawa)

Pochází z japonského pohoří. Je velmi podobný jalovci čínskému, protože oba mají stejný typ olistění a žlutozelené listy. Je to zakrslý jalovec a někdy se používá jako dekorační kus.

Je to velmi odolná bonsaj a snáší i extrémní klimatické podmínky. Je to dvoudomý strom, což znamená, že může vytvářet pouze jeden organismus, takže je buď samčí, nebo samičí.

Jalovec skalní (Juniperus scopulorum)

Roste spíše v Severní Americe a je to malý strom. Má tmavé listy a k tomu, aby se mu dařilo, potřebuje suchou půdu. Dává přednost vyšším nadmořským výškám od 2000 metrů. Přestože jeho starší listy jsou velmi šupinovité, nejmladší listy bývají jehlicovité.

Tento druh jalovce se zřejmě může dožít velmi dlouhého věku a existují jalovce ze Skalistých hor, které jsou staré až 1500 let.

Jalovec horský (Juniperus Occidentalis)

Tento strom, označovaný také jako jalovec západní, pochází ze Spojených států a obvykle roste v horách, zejména v těch, které mají vysokou nadmořskou výšku téměř 3048,00 m n. m. nebo 3000 metrů. Jeho olistění je mimořádně bohaté. Dává přednost suchým půdám a vysokým teplotám.

Jalovce zelené mohylové

Jedná se o japonský bonsajový strom, který má krátké listy a bývá modrozelený. Může být velmi invazivní, pokud se o něj řádně nestaráme. Je nenáročný na pěstování a může pomáhat čistit vzduch od znečištění.

Jalovec japonský (Juniperus Squamata)

Jalovec známý také jako jalovec himálajský je jedním z nejvýraznějších bonsají! Jeho listy připomínají jehličí. Jsou tmavě zelené a bývají opatřeny bílou linkou, která se táhne podél celého listu. Musí se pěstovat venku, protože potřebuje alespoň šest hodin slunečního světla denně.

Jak pečovat o jalovec bonsajový

Nyní už víte o jalovcových bonsajích trochu více, jste připraveni se o svou bonsaj starat? Zde je vše, co potřebujete vědět:

Jak pěstovat bonsajový stromek jalovec?

Většina pěstitelů bonsají vám řekne, že jalovce mohou perfektně růst v interiéru i exteriéru.

Potřebují však dostatek slunečního světla (což může být 6 až 8 hodin denně) a stabilní vlhkost (to znamená, že by nemělo být ani příliš sucho, ani příliš vlhko).

Pokud žijete v oblasti s tuhými zimami, umístěte bonsaje dovnitř. Vždy byste ji měli chránit, zejména pokud teploty klesají. Můžete si koupit již založenou jalovcovou bonsaj nebo si ji můžete namnožit ze semen; v obou případech se jim také bude nejlépe dařit, pokud bude jejich půda suchá.

Údržba bonsají jalovce

Měli byste svůj jalovcový bonsajový stromek hnojit?

Ano, jalovcovou bonsaj byste měli hnojit, nicméně byste to měli dělat pouze jednou měsíčně, pokud vůbec. Někdy, zejména v letních měsících, dostane váš jalovec vše, co potřebuje, z atmosféry a půdy, takže ho nemusíte hnojit tak často.

Věděli jste, že bonsaje zůstávají během zimy v klidovém stavu? Proto budete potřebovat hnojivo s nízkým obsahem dusíku, zejména na podzim, protože vaše bonsaje budou v klidu po celou následující sezónu.

Měli byste jalovec bonsajový prořezávat a drátovat?

Ano, měli byste provést obojí. Můžete opatrně odstřihnout některé dlouhé tyčky, které vycházejí ze základny; můžete k tomu použít ostré nůžky.

Kdykoli tedy potřebujete jalovec prořezat, udělejte to ve spodní části stromu, jinak byste riskovali, že vaše bonsaj bude mít problémy, protože z holých částí stromu nemá tendenci dobře růst.

Na druhou stranu, pokud jste si zakoupili mladý jalovec jako bonsaj, neměli byste na něm provádět žádný jiný typ práce, protože jsou pravděpodobně již silně zadrátované.

Nechcete přece, aby váš jalovec vypadal jako brokolice! Proto si vždy udělejte průzkum a poohlédněte se po inspirativních obrázcích a návodech, které vás naučí, jak jalovec bonsaj správně zastřihnout a prořezat.

Co s přesazováním jalovce bonsají?

Pokud jalovec pěstujete ze semen, budete muset s přesazením počkat nejméně další dva roky. Pokud však kupujete již mladou nebo založenou bonsaj, pak byste ji měli přesazovat každé 3 až 4 roky. A konečně, pokud kupujete starou bonsaj, pak byste ji měli přesazovat také každé dva roky.

Vždy buďte opatrní s jeho kořeny, protože při jejich vytahování nechcete být agresivní, protože by se mohly snadno zlomit.

Kromě toho byste měli vědět, že jalovce porostou krásněji a robustněji, pokud je budete pěstovat v zemi, takže pokud náhodou máte zahradu, zvažte jejich umístění přímo do půdy.

Jak často byste měli jalovec bonsaj zalévat?

Tento typ bonsají je ideální pro jedince, kteří své rostliny vždy zapomínají zalévat! Vážně, jeho údržba a péče o něj je tak snadná, protože se nepodobá žádnému jinému typu bonsají.

Ve skutečnosti mohou jalovce mezi tím, co dostanou vodu, uschnout a nic se jim nestane, protože mají schopnost odolávat náročným klimatickým podmínkám.

Zalévat byste je však měli dvakrát měsíčně, nejlépe tedy každé dva týdny.

A jak zjistíte, kdy váš jalovec potřebuje více vody? Měli byste do půdy vložit prst nebo dva a zjistit, jaký je pocit. Je úplně suchá? Je zaplavená? Je pouze vlhká?

Pokud je vlhká, pak je půda stále mokrá a nemusíte ji již zalévat. Pokud je zcela zaplavená, pak jste svou bonsaj utopili, takže zkuste část vody odvést nebo zkuste umístit více zeminy. Pokud je spálená, pak svou bonsaj zalijte!

Dalším důležitým aspektem je, že musíte zajistit, aby vaše bonsaje mohly správně odtékat, proto se snažte mít květináč, který jim to umožní. V opačném případě mohou jejich kořeny uhnít.

Měli byste mít k dispozici postřikovací láhev na postřikování listů. Snažte se při tom být šetrní, protože to nechcete přehnat, zejména pokud jste bonsaje právě přesadili.

Vždy mějte na paměti, že jalovce potřebují ke správnému růstu určitou úroveň vlhkosti, aniž by jim chyběly všechny potřebné živiny, proto vždy pečlivě sledujte, zda váš jalovec nevypadá divně nebo zda nemá nějaké problémy.

Nejčastější otázky týkající se jalovců bonsají

Zde jsou nejčastější otázky týkající se jalovců bonsají:

Kde mohu získat jalovcový bonsajový strom?

V dnešní době si můžete svůj příští jalovec snadno zakoupit online! Prodávají se však také ve velkých obchodech a dokonce i ve většině školek nebo u specializovaných prodejců bonsají. Udělejte si průzkum a zjistěte, jaký typ bonsaje vám nejlépe vyhovuje.

Jsou jalovce nemocné?

Pokud se o jalovce správně staráte, což v podstatě znamená, že je umístíte na dobré místo, kde dostávají sluneční světlo, a také je zaléváte a v případě potřeby prořezáváte, pak by vaše jalovce měly odolat většině druhů škůdců.

Samozřejmě vždy existuje možnost, že onemocníte, ale budete se snažit udělat vše pro to, abyste se tomu vyhnuli.

Pokud žijete v místě, kde jsou nastavené zimy, pak své bonsaje vždy kontrolujte, protože mají tendenci onemocnět, když nemají dostatek slunečního světla.

Když jalovce onemocní, obvykle se jedná o roztoče, mšice jalovcové, šupinatce jalovcového nebo dokonce pavučince jalovcové. A pokud onemocní, musíte najít důvod, proč se tak stalo. Možná byly příliš vlhké a pak se objevila houbová choroba rez? Nebo jste možná správně neostříhali listí, a nyní je jeho domovem několik škůdců.

Kolik hodin slunečního svitu potřebuje jalovec?

Pokud chováte jalovec jako bonsaj v interiéru, měli byste ho umístit poblíž okna, kam bude dopadat sluneční světlo.

Pokud svůj stromek chováte venku, pak byste ho měli ještě umístit někam, kde by mohl mít odpolední stín, tak bude chráněn před silným slunečním zářením.

Jak poznat jalovec bonsajový?

S identifikací bonsajového stromu vám pomohou dva způsoby:

Jednou z prvních věcí, na kterou se podíváte, pokud potřebujete bonsaj identifikovat, je olistění. Je olistění šupinovité nebo jehlicovité? Pak se pravděpodobně jedná o jalovcovou bonsaj!

Druhou věcí je, že mají také šišky, které připomínají bobule a jsou obvykle zcela kulaté nebo oválné.

Závěr

Jalovcové bonsaje jsou oblíbené po celém světě! Patří k nejznámějším stromům v přírodě a pro milovníky bonsají jsou rozhodně oblíbené.

Důvodem, proč lidé tento strom milují, je to, že se dokáží rychle přizpůsobit jakémukoli typu prostředí, mají ohebné větve, díky nimž se nadšenci rychle naučí, jak je zastřihovat a prořezávat, a mají tendenci růst rychleji než jiné druhy bonsají.

Pěstování tohoto stromu vás bude určitě bavit a možná si na světě bonsají dokonce vypěstujete závislost!


avatar
Redaktor

Ahoj, jsem Jaroslav, Zahradadecin.cz je můj web o pokojových rostlinách a zahradničení. Jsem tu proto, abych se s vámi podělil o své zkušenosti a pomohl vám mít větší úspěch a radost z pěstování rostlin.