Pěstování a péče o brazilské svíce

Díky tropickým, lesklým listům a světle růžovým květním listům, které se v době zrání rostliny zbarvují do tmavší a sytější červené (a nezapomeňte na fialové květy), je brazilská svíčka (Pavonia multiflora) rostlinou, jejíž pěstování musíte zvážit, pokud máte zájem o zajímavější barevnou expozici ve svém domově.

Její květy jsou jedinečné tím, že vytvářejí krásné květy po celý rok - pro tuto pokojovou rostlinu neexistuje žádný zimní spánek! Je blízce příbuzná s rodem ibišků a při pěstování venku může dorůst výšky až 1,52 m - můžete ji však udržovat v mnohem menší velikosti, pokud ji budete pěstovat v nádobě uvnitř.

Pavonia multiflora má kopinaté listy, které jsou zelené a lesklé a obvykle dorůstají délky jen asi 15,24 cm. Má tmavě růžové nebo červené květní listeny, které obklopují kuželovité fialové květy. Tyto květy rostou vzpřímeně a mají tmavě modré tyčinky.

Chcete-li okusit tropy přímo u vás doma, musíte zvážit tento návod na pěstování a péči o svíčky Brailizna.

Fakta o rostlinách

Vědecký názevPavonia multiflora
Obecné názvyBrazilské svíčky, brazilská svíčka rostlina, mnoho květů
Čeleď:Malvaceae
Typ rostlinyPokojová rostlina
Výška a šířkaVýška 1,22 m - 2,44 m (v interiéru), šířka 0,30 m - 0,91 m (v interiéru)
PůvodBrazílie
Barvy květinFialová
Barva listůTmavě zelená
Expozice na slunciPlné slunce až polostín
Typ půdy a pHVlhká, dobře propustná, mírně kyselá
Zvláštní vlastnostiNenáročná údržba, lehká zálivka, zimní kvetení

Jak pěstovat brazilské svíce

Brazilské svíce lze pěstovat venku, ale nejčastěji se pěstují jako pokojové rostliny v mírném pásmu, protože preferují teplé a vlhké podmínky.

Brazilské svíce pěstované v nádobě mají schopnost kvést po celou zimu, pokud jsou splněny vhodné podmínky. Ve většině případů se rostlina pěstuje pouze jako pokojová rostlina s tmavě modrými tyčinkami. Opět může kvést po celý rok, ale doba jejího kvetení se obvykle protáhne od pozdního jara do začátku podzimu.

Ještě než se květy otevřou, jsou listeny pavonie zajímavé samy o sobě. Právě tady přichází na řadu "svíčková" část názvu. Po otevření květů vás však čekají nádherné květy, které vypadají podobně jako květy ibišku.

Venku může dorůst až do výšky čtyř nebo 1,52 metru, ale v nádobě obvykle dorůstá jen do výšky kolem 0,91 metru.

Tento exemplář je nejvhodnější vysadit v interiéru do nádoby, protože málokdo bude mít vhodné prostředí pro jeho pěstování venku. Je mrazuvzdorná pouze v zónách odolnosti 8 až 11 podle USDA. Rostlinu si můžete zakoupit ve školkařském centru nebo v květinářství nebo si ji můžete na jaře namnožit z řízků z měkkého dřeva. Další možností je pěstování ze semen.

Vyberte místo, na které dopadá plné sluneční světlo. Snese i méně světla, ale čím více světla budete mít, tím více květů tato rostlina vytvoří. Lze ji pěstovat na slunném okně nebo dokonce ve skleníku či sluneční místnosti.

Zvažte umístění rostliny v létě venku, bez ohledu na to, kde žijete. Nejenže se jí bude dařit na ostrém slunci a v intenzivním horku letních měsíců, ale může také přilákat motýly, včely a další opylovače.

Při výsadbě dbejte na to, abyste ji zasadili do hlinité půdy pro pokojové rostliny. Udržujte ji celoročně mírně vlhkou.

Pavonia multiflora

Množení

Rostliny pavonie můžete množit řízky i semeny. Snadno se zakořeňuje pomocí řízků z měkkého dřeva nebo vzduchovým vrstvením, ačkoli braní řízků z měkkého dřeva bývá nejoblíbenějším způsobem pěstování této rostliny.

Za tímto účelem na jaře odřízněte malý, 5,08 až 7,62 cm dlouhý kousek stonku (hledejte stonek, který je čerstvý a vypadá zdravě). Ty zasaďte do směsi pro startování semen (pokud chcete, můžete každý konec namočit do trochy zakořeňovacího hormonu, i když to není nutné). Přikryjte nádobu trochou igelitu a umístěte ji na místo, kam bude dopadat nepřímé sluneční světlo.

Řízky často kontrolujte. Asi po dvou až třech týdnech byste měli zjistit, že řízky zakořenily. Můžete to vyzkoušet jemným zataháním za rostlinu. Jakmile se objeví kořeny, můžete řízek přesadit do větší nádoby.

Jak již bylo zmíněno, můžete také vysazovat ze semen. Z květů se stanou semenné lusky, ze kterých můžete sklidit semena a následně je vysévat do bytů naplněných úrodnou směsí pro startování semen.

Půda

Brazilskou svíčku je vhodné pěstovat v hlinité, úrodné a vlhké půdě. Udržujte ji celoročně vlhkou. Půda může být neutrální až mírně kyselá.

Řez

Svíčka brazilská může dorůst až do výšky čtyř nebo 1,52 metru, pokud ji necháte volně a neomezeně růst. V interiéru však obvykle dorůstá pouze do výšky 0,91 m. Pravidelným řezem ji často můžete podpořit v ještě kompaktnějším růstu.

Přesazování a přesazování

Přesazování není u brazilských svíček obecně nutné. Jediný případ, kdy to budete potřebovat, je, když si všimnete, že se květy začaly objevovat méně často, nebo když její kořeny přerostly hranice nádoby.

Použijte nádobu, která je alespoň o 5,08 cm širší než původní, a naplňte ji velkým množstvím úrodné zeminy. V této době ji také můžete prořezat až na centimetr od půdy. Podpoříte tak bujnější růst v nové nádobě.

Jak pečovat o brazilské svíce

Jakmile zasadíte P. multiflora do nádoby u vás doma, tyto tipy na péči by vám měly umožnit udržet její zdravý a silný růst.

Zalévejte

Zalévejte mírně. Pokud je vlhkost dostatečně vysoká, patří tato pokojová rostlina k těm, které snesou poměrně velké sucho u kořenů. Stačí ji občas namočit (asi centimetr vody týdně) a měla by zálivku zvládnout dobře. Někteří zahradníci uvádějí, že tato rostlina snáší bez problémů i nepravidelné zalévání.

Sluneční světlo

Jako tropickým rostlinám se brazilským svíčkám nejlépe daří na plném slunci. Jsou však překvapivě tolerantní k různým úrovním osvětlení. Ve skutečnosti můžete podpořit další kvetení tím, že trochu zatřesete - přemístěte rostlinu z polostínu na plné slunce a pak zpět - to způsobí, že se obalí ještě větším množstvím květů!

Roste i při nižší hladině osvětlení, ale možná zjistíte, že listy jsou více rozprostřené a že v plném stínu nekvete tak hojně a často.

Při pěstování této rostliny v interiéru ji mějte na jižním nebo východním okně. Severní okno jí také poskytne dostatek světla, aby zůstala naživu, ale nebudete mít tolik květů.

Teplota a vlhkost

Brazilské svíce, stejně jako rostliny pocházející z tropů, dávají přednost teplým a vlhkým podmínkám. Přesto snáší i období nižších teplot a vlhkosti.

Pro nejlepší a optimální růst je však klíčová vysoká vlhkost vzduchu. Její listy občas pokropte trochou vody, zejména v zimním období.

Tehdy bývá v domácnosti sušší vzduch a listy mohou být náchylné ke křehnutí, pokud vyschnou. Pokud nemají dostatek vody, můžete si všimnout, že se na okrajích kroutí. Květináč, ve kterém rostlinu pěstujete, můžete také jen postavit na talířek naplněný vodou a oblázky - jak se voda odpařuje, přidává do vzduchu kolem rostliny vlhkost.

Hnojivo

Tato rostlina nepatří mezi vybíravé, pokud jde o to, jaké druhy živin dostává. Nicméně trocha živin nikdy nikomu neuškodí! Před výsadbou ji můžete jednoduše pohnojit přidáním trochy rašelinového mechu do půdy. Rostlina má ráda mírně kyselou půdu, což možná znáte, pokud již máte zkušenosti s pěstováním ibišku (který je její blízkou příbuznou).

Můžete také použít jen běžné hnojivo pro pokojové rostliny. Hnojte poloviční silou a zvažte, zda během aktivního růstu nepřidat trochu více. Vyhněte se hnojení v zimních měsících - i když tato rostlina nemusí nutně usnout jako jiné pokojové rostliny, roste mnohem pomaleji a příliš mnoho hnojiva jí může uškodit.

Během aktivního vegetačního období přihnojujte jednou za měsíc. Pokud zjistíte, že vaše rostlina nekvete tak, jak by měla, můžete použít přípravek, který obsahuje trochu více fosforu. Jen dbejte na to, abyste při hnojení zajistili dostatek vody, abyste silným hnojením nespálili listy nebo kořeny rostliny.

Škůdci a choroby

Svíčka brazilská má jen málo škůdců a chorob, kterých byste se museli obávat. Při správné péči poroste a bude se jí dařit po mnoho let.

Pozor na mšice. Ty mohou poškodit listy a květy rostliny a přilákat mravence. Můžete se jich zbavit pomocí insekticidních mýdel nebo i ručním sběrem z rostliny. Pomoci by mělo i pouhé postříkání vodou.

Na pokojových rostlinách se také běžně vyskytují mšicovité brouky a pavouci. Opět je lze potlačit jednoduchými opatřeními, jako je jejich postřik z rostliny nebo použití neemového oleje. Ve většině případů můžete škůdcům předcházet správnou zálivkou a hnojením.

Co se týče chorob, většina z nich, se kterými se setkáte, souvisí s nadměrnou vlhkostí. Častá je hniloba kořenů, proto zabraňte přemokření a raději se zaměřte na udržování vlhkosti. Ta je pro udržení zdravé rostliny důležitějším faktorem než samotné zalévání.

Běžné odrůdy a kultivary

P. multiflora není jediným druhem pavonie, který můžete pěstovat. Mezi další blízce příbuzné rostliny patří:

  • P. hastata (pavonie oštěpáková)
  • P. lasiopetala (skalní růže)
  • P. cymbalaria (sléz argininový)

Závěr

Pokud máte zájem o pěstování rostliny, která nikdy nepřestane kvést - i když je malá, i když se pěstuje v interiéru a dokonce i uprostřed zimy - musíte zvážit pěstování brazilské svíce. Tyto rostliny jsou elegantní a nádherné na pohled, s atraktivními vlastnostmi, které přesahují krásu samotných květů.

Nyní, když už víte, jak pěstovat brazilské svíce a jak o ně pečovat, by vám v pěstování těchto krásných květin nemělo nic bránit!


avatar
Redaktor

Ahoj, jsem Jaroslav, Zahradadecin.cz je můj web o pokojových rostlinách a zahradničení. Jsem tu proto, abych se s vámi podělil o své zkušenosti a pomohl vám mít větší úspěch a radost z pěstování rostlin.