Pěstování poinsettií na svátky

Poinsettie jsou slavnostní a dobře známé rostliny pro zimní sváteční období. Naučte se pěstovat a pečovat o tuto krásnou kvetoucí rostlinu u vás doma nebo v kanceláři.

Poinsettie jsou oblíbenou vánoční dekorací, která se snadno pěstuje. Vyrábějí se v mnoha různých odrůdách od červených a bílých až po růžové se zelenými listy. Díky tomu upoutají pozornost na každém svátečním večírku nebo akci.

Poinsetie můžete vysadit i v interiéru, protože jsou to skvělé rostliny do domácnosti v tomto ročním období!

Ať už se rozhodnete pro jakýkoli způsob, vězte, že tato rostlina jistě vnese do vašeho domova sváteční náladu za všech okolností - i když svátky nejsou nikde poblíž! Zde se dozvíte, jak si tuto sváteční rostlinu vypěstovat sami.

Co je to rostlina Poinsettia?

Poinsettie (Euphorbia pulcherrima) jsou dovezené květiny, které pocházejí z Mexika a Střední Ameriky. Je pravděpodobné, že pokud jste někdy slyšeli o poinsettii, bylo to pravděpodobně v souvislosti s jejím použitím ve vánoční floristice.

Poinsettie, pojmenovaná po Joelu Robertsovi Poinsettovi, prvním ministru Spojených států v Mexiku (který se ve skutečnosti zasloužil o zavedení této rostliny ve dvacátých letech 19. století), roste jako keř nebo malý stromek, ale často se pěstuje pouze v nádobách.

Poinsettie se nejčastěji prodávají a uchovávají v domácnostech během svátků, ale jako pokojové rostliny je lze pěstovat celoročně. Poinsettie, které v maximální zralosti dosahují výšky až 3,96 m, vytvářejí jasně červené listy, díky nimž se skvěle hodí zejména na Vánoce.

Častou mylnou představou o poinsettiích je, že jsou to květy poinsettie, které jsou tak krásné - ve skutečnosti jsou červené barvy poinsettií ve skutečnosti jejich listy. "Květy" poinsettií jsou modifikované listy zvané řapíky.

Poinsettie

Druhy poinsettií

Zajímá vás, jaké druhy poinsettií je nejlepší pěstovat? Zatímco většina zahrádkářů předpokládá, že pokud jde o tyto květiny, je to univerzální, skutečnost je taková, že ve skutečnosti existuje poměrně dost různých odrůd poinsettií, jejichž výsadbu můžete zvážit.

Dlouhý seznam potenciálních kultivarů a odrůd poinsettie zahrnuje:

 • Ice Punch (která má jedinečný bílý střed)
 • Glace (bílá poinsettie)
 • Mars Pink (růžová)
 • Marco Polo (lososově zbarvená odrůda)
 • Valentine
 • Christmas Season Pink (vynikající pro pěstování v nádobách)
 • Sonora White Glitter
 • Cortez burgundská
 • Early Orion Red
 • Princietta růžová
 • Prestige Red (klasická sváteční poinsettie)
 • Mramorová hvězda
 • Ledový krystal
 • Super Mini 'Winter Rose Red' (trpasličí odrůda ideální pro stolní expozice)
 • Cortez Electric Fire

Tento seznam samozřejmě není zdaleka vyčerpávající a existuje i spousta dalších druhů poinsettií, které můžete pěstovat.

Pěstování rostliny Poinsettia

rostlina poinsettia

Mnoho lidí se prostě vydá do obchodu a nakoupí poinsetie na vánoční svátky a vyhodí je, jakmile jejich jasně červené květy odumřou.

Z tohoto důvodu se většina jedinců domnívá, že poinsettie jsou pokojové rostliny, které nejsou určeny k pěstování venku. Skutečnost je taková, že poinsettie jsou drobné tropické stromy pocházející z teplejších oblastí světa.

Přestože se jedná o nejoblíbenější prodávané hrnkové rostliny, zejména v období svátků, můžete do své zahrady vnést celoroční barvy tím, že si místo nich vypěstujete vlastní poinsetie.

Zdaleka nejjednodušší způsob, jak poinsettii vypěstovat, je zakoupit si již založené rostliny. Ty jsou během svátků snadno dostupné, ale lepší ceny získáte, když počkáte, co zbude po Novém roce.

Ty pak můžete použít k vypěstování dalších poinsettií ze sklizených semen nebo z řízků. Můžete se také dozvědět, jak o poinsetie pečovat po Vánocích.

květ poinsettie

Jak zasadit poinsetie

Jak jsme se již zmínili, poinsettii můžete vysadit buď z řízků, nebo ze semen.

Pěstování z řízků je mnohem jednodušší než zakládání rostlin ze semen. Budete však muset být trpěliví, protože řízky byste měli odebírat až na začátku léta, kdy se objeví nový růst.

Stříhejte stonky dlouhé alespoň 7,62 cm, k čemuž použijte čisté zahradnické nůžky nebo nůžky.

Po odstřižení řízků namočte odříznutý konec do práškového zakořeňovacího hormonu. Řízek pevně vložte do sterilní směsi pro květináče, například do kombinace perlitu a písku nebo i do sterilizované zeminy.

Po umístění řízků do půdy přikryjte nádobu plastovým sáčkem. Vytvoříte tak miniaturní skleník, který poskytne řízkům podmínky potřebné k zakořenění - konkrétně hodně tepla a vlhkosti!

Uchovávejte nádobu na slunném místě, kde budou mít řízky přístup k nepřímému slunečnímu světlu. Půdu udržujte stále vlhkou.

Jakmile řízek zakoření v půdě a začne nasazovat nový růst, můžete ho přesadit do větší nádoby se zeminou. Pokud plánujete vysadit řízky na zahradu, učiňte tak na podzim a vyberte místo, které je v lehkém stínu. Pokud plánujete pěstování poinsettií v nádobách - což je doporučená technika pro většinu zahrádkářů - můžete tak učinit kdykoli.

Pokud budete poinsetie přesazovat do zahrady, je třeba dbát zvýšené opatrnosti. Celoročně se jim venku bude dařit pouze v případě, že žijete v místě, kde nejsou silné mrazy.

Alternativou k pěstování poinsettií z řízků je pěstování ze semen. Sehnat semena poinsettie v místních obchodech může být trochu náročné, ale měli byste mít možnost objednat si je online. Opět je lze také sklízet ze založených rostlin, které už možná máte doma.

Sklízejte semenné lusky. Ty se nacházejí uprostřed listů a jsou připraveny ke sklizni, když listy začnou hnědnout. Tyto semenné lusky by se měly sušit, dokud je neotevřete a neuvidíte semena.

Nejjednodušší způsob sušení těchto semenných lusků je prostě je vložit do papírového sáčku. Tímto způsobem se vysuší a pak se samy otevřou.

Do každého květináče zasaďte jen jedno semínko a každé zasaďte asi centimetr pod úroveň půdy. Sazenice umístěte do slunné místnosti - ne však na přímé sluneční světlo. Půdu udržujte stále vlhkou. Za týden nebo dva byste měli vidět sazenice - pak o ně můžete pečovat stejně jako o zakořeněné řízky, jak je popsáno výše.

rostliny poinsettia

Péče o květ poinsettie

Opět platí, že poinsettie zasazené v zemi venku přežijí zimu pouze v oblastech, kde není mráz. Z tohoto důvodu bude většina lidí poinsettii pěstovat jako kontejnerovou rostlinu. Níže uvedené tipy vám poradí, jak o takto pěstované poinsettie pečovat.

Zalévání

Jakmile přenesete poinsetie na zimu dovnitř, umístěte je na místo, kde budou mít dostatek nepřímého slunečního světla, ale budou mimo dosah teplého i studeného průvanu. Neumisťujte poinsetie do blízkosti topných otvorů, oken nebo krbů.

Poinsettie ocení dostatek slunečního světla, ale přímé sluneční světlo může způsobit spálení jejich listů. Trocha světla pronikajícího přes závěsy je ideální!

Poinsettie jsou poměrně citlivé na chlad i teplo a začnou opadávat květy a listy, pokud se teplota příliš vymyká normálu - cokoli pod 60 nebo nad 70 stupňů může být pro vaše poinsettie škodlivé.

Častou chybou, které se mnoho lidí při péči o poinsettie dopouští, je ponechání ozdobné fólie - která se často dodává s rostlinami poinsettií zakoupenými v obchodě - na místě po celý rok. Na svátky ji tam sice můžete nechat, ale pokud plánujete, že si rostliny ponecháte déle, měli byste fólii odstranit. Může bránit odvodnění.

Nezapomeňte poinsettii často zalévat a udržovat půdu stále vlhkou - ne však přemokřenou.

Odplevelování

Při pěstování poinsettií v nádobách v interiéru se pravděpodobně nemusíte obávat, že by vám do pěstování zasahoval plevel. Pokud je však pěstujete venku, nezapomeňte je často kultivovat, aby plevel poinsettii nevytlačil. Vrstva organického mulče o tloušťce 5,08 až 7,62 cm pomůže potlačit plevel a zároveň dodá živiny zpět do půdy.

Hnojení

Poinsettii není třeba v zimním období hnojit. V této době kvetou, takže je nechcete hnojit, protože to může ohrozit zdraví rostlin. Barvy vydrží až do února nebo března. Jakmile začnou odumírat, můžete je přihnojit.

Než tak učiníte, seřízněte rostlinu na výšku asi 15,24 cm a ujistěte se, že každý stonek má stále alespoň jeden nebo dva listy. Zalévejte pouze tehdy, když je půda suchá, a každé dva týdny přihnojujte pokojové rostliny hnojivem v dávkách uvedených na obalu hnojiva.

Koncem léta, obvykle začátkem srpna, budete poinsetie znovu stříhat. Udržujte stonky dlouhé asi 10,16 cm se dvěma nebo třemi listy na každém stonku.

Dávejte pozor na přehnojení poinsettií, protože mohou být náchylné k něčemu, čemu se říká amoniaková toxicita. Ta je běžná, když se na rostlinu aplikuje příliš mnoho dusíku, ale může k ní dojít i při nedostatku světla a příliš nízkých teplotách. Způsobuje omezení růstu a spálení okrajů listů.

Při hnojení se vyhněte kombinaci pomalu uvolňovaných a rozpustných hnojiv. Zvolte jedno nebo druhé, abyste se vyhnuli účinkům přehnojení.

Škůdci a choroby

Při pěstování poinsettií si musíte dát pozor na několik škůdců a chorob.

První z nich je bakteriální rakovina. Tato houbová choroba, způsobená přemokřením, způsobuje úplnou defoliaci a v krajním případě může rostliny zahubit. Podobně botrytida způsobuje hnědé skvrny na stoncích, listech nebo květech. Můžete ji eliminovat odstraněním poškozených tkání a zajištěním dostatečné cirkulace vzduchu v rostlinách.

Poinsettie jsou velmi náchylné k nerovnováze živin. Výše jsme se zmínili o toxicitě amoniaku, ale poměrně snadno se u nich může objevit také nedostatek hořčíku a molybdenu. Obě tyto příčiny způsobují žloutnutí listů a lze je řešit použitím vyváženějších hnojiv, která dodávají vhodné živiny.

Před hnojením poinsettií je dobré provést půdní test, abyste se ujistili, že jsou další živiny skutečně potřeba. Příliš mnoho hnojiv může ve skutečnosti způsobit zakrnění růstu a poškození rostlin, což je pravděpodobně opačný než požadovaný efekt!

Mezi nejčastější škůdce, kteří mohou napadnout vaše poinsettie, patří bejlomorky, houbové svilušky, pavoukovci a třásněnky. Všichni tito škůdci jsou běžnými škůdci pokojových rostlin a lze jim předcházet správnou zálivkou.

Možná bude nutné použít insekticidy, ale je to mimořádně vzácné. Místo toho můžete rostliny pouze denně kontrolovat a škůdce odstraňovat, jakmile je objevíte - nebo místo toho můžete ke sledování škůdců používat lepové pasti.

Další tipy pro auta s poinsettiemi

Poslední tip pro pěstování poinsettií se týká způsobu jejich kvetení. Jedná se o jeden z nejnáročnějších aspektů pěstování těchto kvetoucích rostlin.

Poinsettie mění barvy, aby předvedly své zářivé odstíny, a to v procesu známém jako fotoperiodismus. Aby rostlina dosáhla fotoperiodismu, musí každou noc zažívat úplnou tmu po dobu přibližně 13 nebo 14 hodin. Pokud je to méně, nemůžete počítat s tím, že na Vánoce budou mít zářivé barvy.

Z tohoto důvodu je důležité, abyste svou poinsettii nevystavovali nočnímu světlu - vůbec. Tento proces může ovlivnit i pouliční osvětlení, noční světlo nebo světlo počítače. Možná budete chtít rostlinu zakrýt trochou neprůhledné stínicí látky, abyste jí zajistili potřebnou tmu.

Poinsettie jsou krásné, sváteční rostliny, které lze pěstovat ve vašem domě nebo bytě. Nevyžadují velkou údržbu a svými zářivými barvami rozzáří každý prostor, který obsadí. Pokud jste o pěstování poinsettií nikdy předtím neuvažovali, nyní je ideální čas to vyzkoušet!

Doufáme, že tyto informace o tom, jak pěstovat poinsettie v interiéru jako hrnkové rostliny, byly užitečné - abyste se z nich mohli těšit po celý rok. Tato jedinečná kvetoucí rostlina bezpochyby stojí za vyzkoušení v letošní sváteční sezóně!


avatar
Redaktor

Ahoj, jsem Jaroslav, Zahradadecin.cz je můj web o pokojových rostlinách a zahradničení. Jsem tu proto, abych se s vámi podělil o své zkušenosti a pomohl vám mít větší úspěch a radost z pěstování rostlin.