Gardénie bonsajová - skvělá volba pro vaši bonsaje

Gardénie je subtropický stálezelený keř, krásná rostlina, která je známá také pod názvem kapský jasmín. Pochází z tropických oblastí jižní Afriky a Asie a je oblíbenou pokojovou rostlinou mnoha lidí.

Pěstování gardénie jako bonsaje je skvělou volbou, pokud hledáte bonsajovou rostlinu, která má krásné bílé květy, lesklé zelené listy a oranžové plody (při opylení).

Zakrslá odrůda Gardenia jasminoides vytváří voňavé bílé květy a listy, které obsahují některé toxiny - ujistěte se, že se k nim nedostanou vaši domácí mazlíčci!

Přestože gardénie bonsajové nemají rády přemisťování na nová stanoviště a přílišné vyrušování může způsobit opadání poupat, existuje spousta skvělých důvodů, proč uvažovat o pěstování těchto krásek ve své bonsajové sbírce.

Zajímavá fakta o bonsajích Gardenia

Výška20,32 cm - 30,48 cm
Šířka15,24 cm - 25,40 cm
Sluneční světloPlné, nepřímé sluneční světlo
Délka kveteníJaro
Délka života50 let
Vědecké jménoGardenia jasminoides

Pěstování bonsají Gardenia ze semen nebo množením

Bonsajové gardénie se snadno množí z řízků. Většina bonsajistů to sice dělá zakořeňováním řízků v půdě, ale můžete je zakořenit i ve sklenici vody - tak snadné to je!

K tomu stačí odříznout malý 15,24cm kousek stonku ze zdravé rostliny. Namočte jej do trochy zakořeňovacího hormonu. Vložte jej do sklenice s vodou a během několika dní uvidíte kořeny. Jakmile se objeví kořeny, můžete rostlinu přesadit do bohaté zeminy určené pro kyselomilné rostliny.

Jak pečovat o bonsaj Gardenia

Zde je několik rad, kterými se můžete při péči řídit:

Sluneční světlo

Umístěte svou bonsaj gardénii na místo, kde bude mít dostatek teplého vzduchu a kde bude dobře cirkulovat. Měla by být dobře osvětlená, ale dbejte na to, abyste bonsaj gardénii neumístili na přímé sluneční světlo, ale abyste ji udržovali v nepřímém světle, aby nedošlo k popálení listů. Teplota by se měla vždy pohybovat mezi 15,56 °C a 23,89 °C, opět s dobrým větráním a bez přílišného průvanu.

Zalévání

Gardénie jsou kyselomilné rostliny, proto je nejlepší zalévat dešťovou vodou, která je přirozeně mírně kyselá. Pokud však pěstujete gardénii jako bonsaj v interiéru, můžete stejného efektu snadno dosáhnout tím, že se vyhnete přemokření a použijete hnojivo speciálně určené pro tento účel. Gardénie bonsaje mají rády vysokou vlhkost vzduchu, proto je můžete často kropit, aby jejich listy zůstaly pružné a vlhké.

Hnojení

Během hlavní části vegetačního období, od jara do podzimu, používejte přibližně dvakrát měsíčně hnojivo určené speciálně pro kyselomilné rostliny. V zimě můžete hnojení snížit na pouhý jedenkrát měsíčně.

Květináče a přesazování

Gardénie bonsaje přesazujte každý druhý rok (nebo alespoň jednou za tři roky) na jaře. Jemně zastřihněte kořeny, odstraňte maximálně jednu třetinu, a poté přesaďte gardénii do nádoby s půdou určenou pro kyselomilné rostliny.

Řez bonsají gardénií

Gardénie bonsaj je třeba prořezávat až po odkvětu. Odumřelé nebo uschlé květy můžete odstranit, pokud na nich nejsou žádné plody. Větvičky a větve můžete drátovat brzy na jaře, v prvním období růstu. Tehdy bude rostlina nejpružnější a nejsnáze se s ní bude manipulovat těmito technikami.

Škůdci a choroby

Je známo jen několik škůdců a chorob, které napadají gardénie bonsajové. Patří mezi ně šupinovka, mšice a mšice, které se běžně vyskytují na pokojových rostlinách. Umístění bonsají gardénie na místo, kde je zajištěna dobrá cirkulace vzduchu, může pomoci těmto škůdcům předcházet, stejně jako omezené přelévání a přehnojování.

Pozor na choroby, jako je plíseň saze, které se daří na medovici produkované výše uvedeným hmyzem. Lze ji ošetřit fungicidem, ale ve většině případů je mnohem snazší jí předcházet, než ji léčit poté, co se objeví.

Jedním z problémů, ke kterému jsou gardénie náchylné, je opadávání pupenů. K tomu obvykle dochází těsně před rozkvětem a může být způsobeno různými faktory, obvykle nevhodnou teplotou, nedostatečným osvětlením nebo přemokřením či přemokřením.

Kde koupit bonsaj gardénie

Rostliny gardénií pro použití v bonsajích můžete zakoupit ve většině školek a obchodů se zahradnickými potřebami. Většího úspěchu (a zdravějších rostlin) však můžete dosáhnout, pokud si u specializovaného prodejce bonsají zakoupíte rostliny gardénie pěstované speciálně pro bonsaje.


avatar

Adéla je absolventkou bakalářského studia v oboru zahradnictví a krajinářství. Její vášeň spočívá v objevování krás zemědělství jako vědy a umění.