Co potřebujete vědět o hnojivech pro bonsaje

Věděli jste, že rostliny mají tendenci využívat živiny, které jsou k dispozici v půdě, k výrobě své potravy?

To neznamená, že se najednou v půdě objeví živina, kterou vaše rostlina sežere! Vaše rostlina je však tak neuvěřitelně chytrá, že si sama vyrobí téměř vše, co potřebuje k tomu, aby se jí dařilo.

Když se nad tím zamyslíte, normální strom je schopen prodlužovat své kořeny a rozšiřovat se, aby hledal živiny. Bonsajové stromy toho však nejsou schopny hlavně proto, že jsou často přesazovány do menší nádoby, takže, co můžete udělat, abyste jim pomohli?

Pro začátek byste je mohli pravidelně hnojit, zejména během jejich vegetačního období, a tím zajistíte, že vaše bonsaje nejen přežijí, ale budou i prospívat.

Musíte však dávat pozor na to, jak to děláte, protože byste mohli své bonsaje snadno poškodit nebo dokonce zabít.

A nebojte se, pokud jste ve světě bonsají nováčky nebo pokud zahradničíte a staráte se o rostliny poprvé. Přestože by hnojení mohlo být vnímáno jako obtížné (a pro některé lidi může být zastrašující), tento článek vás jím důkladně provede.

Zde se tedy dozvíte vše, co potřebujete vědět o hnojivech pro bonsaje, jaké jsou nejlepší druhy, jak je aplikovat a jak se o svůj bonsajový stromek starat. Čtěte dál a zjistěte vše, co potřebujete vědět o používání hnojiv při pěstování a péči o bonsaje.

Pochopení základů hnojiv pro bonsaje

Jednou ze skvělých vlastností bonsají je, že mají tendenci se snadno přizpůsobovat svému okolí, pokud se o ně staráte.

Takže opravdu nepotřebují speciální hnojivo na stromy, které se bude používat výhradně na ně. Naopak, můžete použít stejné hnojivo, jaké používáte pro ostatní rostliny (samozřejmě pokud nějaké máte).

Hnojiva jsou obvykle považována za vnější zdroj živin, které jsou pro rostliny a jejich vývoj základní. Hnojiva obsahují zdravé složky (takříkajíc řečeno), které pomohou vaší rostlině správně růst.

Při péči o bonsaje se však musíte zaměřit na něco jiného, protože ty potřebují tři hlavní živiny, kterými jsou: dusík, fosforečnany a potaš. A k čemu slouží? Díky dusíku budou kmeny a listy vaší bonsaje zdravé a silné.

Fosforečnany vyživují kořeny a postarají se o to, aby byly silné. A konečně, potaš ochrání vaši bonsaj před houbovými chorobami, což je skvělé, zejména pokud žijete v oblastech, kde je vlhko nebo kde potřebujete další pomoc a odolnost, abyste posílili obranyschopnost vaší bonsaje a bojovali proti houbovým chorobám.

Druhy hnojiv pro bonsaje

Mnoho jedinců je často zmateno dostupnými hnojivy, která mohou najít v místní školce nebo obchodě. Věděli jste však, že hnojiva pro bonsaje jsou jen běžná hnojiva pro rostliny?

To znamená, že tyto typy hnojiv nejsou vyrobeny ze speciálních složek, které jsou určeny výhradně pro bonsaje, naopak, lze je použít u všech vašich rostlin!

Pokud máte správné hnojivo, pak by jeho poměr NPK (což je zkratka pro dusík, fosforečnany a potaš) měl být stejný a díky tomu vaše bonsaje porostou zdravě.

Kapalná forma hnojiva

Pro své bonsaje si můžete koupit tekuté hnojivo, které se často prodává jako koncentrované, takže před jeho použitím budete muset také připravit směs hnojiva a vody, protože je třeba ho naředit, protože by mohlo být opravdu silné. Když jste připraveni ho použít, musíte ho nanést na navlhčenou půdu v květináči s bonsají.

V závislosti na typu vaší bonsaje budete muset toto tekuté hnojivo aplikovat každé 2 až 3 týdny. Některé druhy bonsají však vyžadují aplikaci hnojiva pouze jednou za měsíc.

I když byste měli hnojivo vždy aplikovat na kořeny, někteří lidé mají tendenci stříkat i na listy, protože některé živiny by se mohly vstřebávat i přes listy. Dbejte na to, aby listy vaší bonsaje nebyly zcela vlhké, protože by to mohlo mít negativní účinky.

Pevná forma hnojiva

Pro svou bonsaj můžete zakoupit pevnou formu hnojiva. Obvykle je tento typ hnojiva vyroben z pelet, granulí nebo prášku a budete ho muset umístit přímo pod povrch půdy, aby vaše bonsaje absorbovaly všechny potřebné živiny.

Vaše bonsaje budou pomalu přijímat vše, co potřebují, a budou mít stálý přísun živin, takže se nemusíte starat o hnojení bonsají každé dva týdny nebo každý měsíc.

Musíte si však být něčeho vědomi, někdy může mít pevné hnojivo také za následek, že váš strom bude mít jiný zápach, a v důsledku toho může také přilákat více škůdců.

Na jednu stranu je to tedy skvělá alternativa, pokud nemůžete neustále hnojit, ale na druhou stranu to má i určité estetické důsledky a je třeba s tím počítat.

Jaký typ hnojiva mám používat?

Vše záleží na tom, co vám vyhovuje a kolik jste ochotni udělat pro to, aby vaše bonsaj rostla zdravě.

Musíte se smířit s tím, že pěstování bonsají znamená víc než jen mít a starat se o miniaturní stromek, protože budete muset věnovat velkou pozornost také jejich tvaru, možným škůdcům, kteří se mohou objevit, hnojivu a tomu, jak stromek uspořádáte a vycvičíte.

Pokud jste stále zaneprázdněni a nemáte dostatek času, pak vyzkoušejte pevné hnojivo. Pokud naopak chcete, aby vaše hnojivo působilo téměř okamžitě, pak vyzkoušejte tekutou verzi.

Často kladené otázky o hnojivech pro bonsaje

Zde jsou některé z nejčastěji kladených otázek týkajících se bonsají a jejich hnojiv:

Kdy mám hnojit bonsajové stromy?

Kdykoli se na to budete cítit pohodlně a rádi! Vážně, když se nad tím zamyslíte, pokaždé, když se staráte o svou bonsaj nebo ji udržujete, měli byste být v klidném nebo alespoň spravedlivém rozpoložení, takže to nedělejte, pokud jste naštvaní, protože váš stromek všechnu tuto negativitu vstřebá!

S hnojením byste mohli začít pár týdnů po přesazení bonsaje nebo hned, jak se začne objevovat listí. V každém případě si musíte všimnout, kdy se vaše bonsaj začíná měnit a růst, a to vám pomůže určit, kdy je vhodný čas na hnojení.

Měli byste mít vypracovaný plán hnojení. To znamená, že byste si měli dělat poznámky o tom, kdy a v kolik hodin bonsaj přihnojujete, zejména pokud máte tendenci na tyto věci často zapomínat (někteří lidé jsou známí tím, že zalévají své rostliny dvakrát denně, protože si nemohou vzpomenout, zda to udělali, nebo ne!)

Od časného jara po celé pozdní léto byste tedy měli svůj bonsajový stromek neustále přikrmovat. Jakmile zjistíte, že vaše bonsaj už neroste, pak byste ji mohli přestat hnojit.

Podle toho, jaký bonsaj máte, byste ji mohli hnojit: každý týden, každé dva týdny, každý měsíc nebo každý druhý měsíc. Pokud máte starý strom, pak byste ho neměli hnojit tak často.

A konečně, pokud máte pokojový strom, pak byste ho mohli hnojit každý týden, vše bude záležet na typu stromu, který máte.

Kdy bonsaj nehnojit?

V některých případech byste neměli bonsaj vůbec hnojit. Například byste to nikdy neměli dělat, pokud je váš strom ve stresu nebo pokud váš strom umírá.

Kromě toho byste se měli vyhnout hnojení, pokud je stromek v klidovém stavu nebo pokud ho pouze přesazujete do jiného květináče. Ve skutečnosti byste měli začít hnojit až po uplynutí jednoho měsíce, tím se ujistíte, že se vaše bonsaj snadno přizpůsobuje novému prostředí.

Jak hnojit bonsaj?

Vždy byste si měli přečíst doporučení, která jsou uvedena na obalu hnojiva, nebo se zeptat prodavače ve školce. A nezapomeňte, že se snažte své bonsaje nepřihnojovat, jinak by mohly utrpět skutečné škody!

Užitečné rady pro hnojení a péči o bonsajový stromek

Zde je několik nejužitečnějších rad pro hnojení vašeho bonsajového stromku:

  • Snažte se pochopit, jak hnojivo funguje a jak ho máte aplikovat, jinak byste mohli poškodit nebo spálit kořeny vaší bonsaje. Pokud tedy máte pochybnosti, je lepší hnojení podhnojit než přehnojit.
  • Spící a nemocné bonsaje by se neměly hnojit.
  • Před nákupem a aplikací hnojiva si ujasněte, jaký je váš druh stromu, protože různé druhy mají různé potřeby.
  • Rostlinu hnojte vždy, když jste ve správném rozpoložení.
  • Mladé stromy budou potřebovat více pomoci při růstu, proto budou potřebovat i více hnojiva. Stejně tak je tomu i naopak, starší stromy budou potřebovat méně hnojiva, zejména když je již nebudete trénovat.
  • Hnojivo byste nikdy neměli aplikovat na suchou půdu. Před hnojením tedy musíte stromek vždy zalít.

Závěr

Vidíte, jak snadné je hnojit váš bonsajový stromek? Není pochyb o tom, jak důležité je aplikovat bonsajím nějaká hnojiva, zejména pokud je cvičíte, pokud chcete, aby zesílily, a pokud se o ně chcete opravdu starat.

Budete si muset najít a určit, jaký typ hnojiva vám nejlépe vyhovuje, jaký je váš rozpočet a jak to udělat. Určitě bych doporučil organické hnojivo (co nejvíce organické a přírodní), tak nebudete na půdu vašeho bonsaje aplikovat tvrdé chemické látky.

Aplikací hnojiva zajistíte optimální hladinu solí a dalších živin, a proto umožníte a pomůžete vašemu bonsajovému stromu lépe růst, i když hnojíte půdu, nikoliv strom.


avatar

Adéla je absolventkou bakalářského studia v oboru zahradnictví a krajinářství. Její vášeň spočívá v objevování krás zemědělství jako vědy a umění.