Cypřišek hinoki Bonsai - skvělá bonsajová rostlina

Zakrslý cypřišek hinoki, který pochází z Japonska, je stejně charismatický jako krásný. Je to dokonalá bonsajová rostlina, která se vyznačuje širokými větvemi připomínajícími kapradí, které na koncích větví přepadávají. Elegantní tmavě zelené listy a odlupující se červenohnědá kůra činí tento pozoruhodný bonsajový exemplář s přibývajícím věkem ještě atraktivnějším.

Cypřišek hinoki, který ve svém původním prostředí dorůstá výšky až 39,62 m, je velký strom, který může dorůst i do průměru více než 3,05 m. V případě, že je cypřišek hinoki vysoký, může být jeho průměr větší než 3,05 m. Má šupinovité listy, které vyžadují častou údržbu olistění. Existuje několik zakrslých kultivarů, které můžete pěstovat a které jsou ideální pro drobné bonsaje, například Sekka, Yatsubusa a Chirimen. Všechny mají atraktivní, kompaktní listy.

Bohužel cypřišek hinoki, známý také jako nepravý cypřišek hinoki nebo Chamaecyparis obtusa, může být na pěstování trochu náročný. Má poměrně specifické nároky, které sice nelze považovat za odstrašující pro začínající pěstitele, ale neměli byste je brát na lehkou váhu.

Zde je vše, co potřebujete vědět o pěstování bonsají cypřiše hinoki.

Zajímavá fakta o bonsajích cypřiše hinoki

Výška15,24 cm - 20,32 cm
Šířka10,16 cm - 12,70 cm
Sluneční světloPlné sluneční světlo
Doba kvetení DélkaNEUPLATŇUJE SE
Délka života100 a více let
Vědecký názevChamaecyparis obtusa

Pěstování bonsají cypřiše Hinoki ze semen nebo množením

Nejjednodušší je pěstovat bonsaje cypřiše hinoki nepravého z řízků, které se odebírají z mladého dřeva. Řízky odebírejte uprostřed léta, zpravidla v červenci nebo srpnu, a zakořeňte je v pěstebním substrátu.

Jak pečovat o bonsaj cypřišek Hinoki

Zde se dozvíte, jak pečovat o bonsaje tohoto druhu:

Sluneční světlo

Přestože většina druhů a kultivarů Chamaecyparis je mrazuvzdorná až do -12,22 °C , nedoporučuje se stromek v takových podmínkách uchovávat. Může to způsobit vysušení stromu, protože takto nízké teploty jsou obvykle spojeny s vysušujícím větrem. Pokud plánujete pěstovat bonsaj hinoki false cypress venku, zajistěte jí ochranu před mrazem a větrem.

V interiéru rostlinu chraňte před přímými zdroji tepla. Měla by být umístěna na dostatku slunečního světla a dobře větrat. Ideální je plné sluneční světlo, ale pokud tento stromek pěstujete v horkém podnebí, můžete mu dopřát trochu stínu.

Je důležité, abyste dodržovali výše uvedené požadavky na sluneční světlo. Bez dostatku slunečního světla vnitřní a spodní větve stromu hnědnou a odumírají, což vede k úhynu rostliny.

Zalévání

Cypřišek Hinoki je také poněkud náročný na vodu. Potřebuje hodně vody, zejména v období aktivního růstu. Nenechte stromek zcela vyschnout, ale dejte si také pozor na přemokřenou půdu - ta může stromek stejně rychle zahubit. Příliš málo vlhkosti v nejsušších obdobích léta (nebo v drsných zimních podmínkách) může způsobit opětovné vyschnutí půdy.

Rostlinu zalévejte každé ráno a mezi zaléváním ji nechte jen mírně vyschnout. Dodatečnou vlhkost jí můžete dodat postřikem z rozprašovače na mlhu nebo umístěním na vlhký tác naplněný vrstvou kamenů.

Hnojení

Bonsaj Hinoki false cypress by se měla hnojit dvakrát měsíčně od časného jara do poloviny podzimu. Používejte hnojivo určené pro kyselomilné rostliny. Přečtěte si, jak hnojit bonsaje.

Květináče a přesazování

Rostlinu přesazujte každé tři roky brzy na jaře, když je rostlina ještě mladá. Jak stárne, můžete ji přesazovat jen jednou za čtyři roky. Použijte rychle se odvodňující směs zeminy, ideálně takovou, která je bohatá na živiny.

Rostlina má husté kořeny, které mohou vyžadovat přesazení každý druhý rok a pro vás odstranění až poloviny kořenové hmoty. Přestože byste měli bonsaj přesadit do poněkud většího květináče, alespoň tak velkého, aby se do něj vešla kořenová hmota, vyhněte se použití nadměrně velkého květináče, protože příliš mnoho místa může vést k hromadění příliš velkého množství vody.

Řez cypřiše Hinoki Bonsai

Při prořezávání bonsají cypřiše hinoki je důležité dbát na opatrnost. Tento stromek roste rychle a na starém dřevě nedělá pupeny. Pokud nebudete při prořezávání opatrní, může se stát, že větve odumřou a pak už nikdy nenarostou, což ještě více ztíží péči o stromek - nebo ho úplně zabije.

Chcete-li tento strom prořezat, zaštípněte nové listy. K prořezávání nepoužívejte nůžky, protože by listy zhnědly. Můžete se také rozhodnout větve této rostliny drátovat, i když pravděpodobně zjistíte, že větve se usazují až po nějaké době a možná bude nutné je často drátovat.

Škůdci a choroby

Většině běžných škůdců a chorob můžete zabránit dodržováním výše uvedených pokynů pro péči. Jedním z nejčastějších onemocnění, které postihuje nepravý cypřišek hinoki, je kořenová hniloba, které však můžete předejít správným zaléváním. Stejně tak můžete zabránit popálení listů tím, že rostlinu ochráníte před spalujícím sluncem a vysušujícím větrem.

Jedinými dalšími škůdci nebo chorobami, kterých je třeba se obávat, je šupinatý hmyz. Ty lze seškrábnout nožem. Dejte jen pozor, abyste neřízli do kůry! Proti těmto škůdcům můžete také použít trochu alkoholu.

Kde koupit cypřišek Hinoki Bonsai

Bonsai stromky cypřišek hinoki můžete zakoupit u většiny specializovaných prodejců bonsají, protože jsou ve světě bonsají poměrně běžné.

Podívejte se také na naše návody, jak pečovat o cypřišek citronový a cypřišek lysý.


avatar
Redaktor

Ahoj, jsem Jaroslav, Zahradadecin.cz je můj web o pokojových rostlinách a zahradničení. Jsem tu proto, abych se s vámi podělil o své zkušenosti a pomohl vám mít větší úspěch a radost z pěstování rostlin.