Jak pěstovat havajskou deštníkovou bonsaj

Jste připraveni vnést do svého domova chuť tropů? Pokud ano, možná byste měli zvážit pěstování havajské deštníkové bonsaje.

Tento zakrslý strom pochází z tropů (technicky vzato z Austrálie, nikoli z Havaje - ale kdo to sleduje?). Běžně se vyskytuje i v některých částech jihovýchodní Asie.

Tento stálezelený keř, ceněný pro své jedinečné, paprsčitě uspořádané listy a tenký, jemně vypadající kmen, se obvykle pěstuje jako skalní bonsaj. Je ceněn pro své jedinečné kořeny podobné těm, které můžete najít na mangrovníku.

Zatímco běžný havajský deštníkovec, Schefflera arboricola, můžete pěstovat jako bonsaj, existuje trpasličí forma (dwarf schefflera bonsai), která se pro tuto techniku hodí mnohem lépe.

Zajímavá fakta o havajské deštníkové bonsaji

Výška20,32 cm - 30,48 cm
Šířka20,32 cm - 30,48 cm
Sluneční světloTlumené osvětlení
Délka doby kveteníNekvete
Délka života100 a více let
Vědecký názevSchefflera arboricola

Pěstování havajské deštníkové bonsaje ze semen nebo množením

Bonsaj Schefflera arboricola je exemplář, který se nejlépe pěstuje ze semen. Semena můžete hojně vysévat do směsi hlíny, rašelinového mechu a písku (nebo do speciálně připravené půdy pro bonsaje). Semena nechte vyklíčit při teplotě kolem 20,00-30,00 °C a poté je zasypte tenkou vrstvou písku. Semena by měla vyklíčit poměrně rychle.

Jak pečovat o bonsaj Schefflera Arboricola

Sluneční světlo

Havajský deštníkovník, pocházející z tropů, je pro většinu pěstitelů bonsají nejvhodnější pěstovat v interiéru. Měli byste ji udržovat při teplotách kolem 18,33 °C až 22,22 °C . Nevadí, když teploty občas klesnou pod toto rozmezí, ale musíte si dát pozor, abyste ho nenechali příliš vychladnout - při teplotách nižších než 50 °C stromek uhyne.

Péče o tento strom může být někdy složitá, protože vyžaduje dostatečné větrání, ale nesmí být vystaven studenému průvanu. Pokud použijete ventilátor nebo otevřete okno, abyste zajistili přísun čerstvého vzduchu, dbejte jen na to, aby byl vzduch dostatečně teplý.

Důležité je také dostatečné osvětlení. Bonsaje zakrslých deštníkovců by měly být chovány v poměrně slabém světle, což je u tropických rostlin neobvyklé. Snáší také nízkou vlhkost vzduchu. Přílišná vlhkost nebo osvětlení mohou mít za následek malé a nedostatečně vyvinuté listy.

Zalévání

Havajské deštníkové stromy dávají přednost půdě, která zůstává vlhká a nevysychá. V zimě zalévejte opatrně a dbejte na to, aby rostlina nevyschla, zejména pokud je umístěna v blízkosti zdroje tepla.

Při zalévání zalévejte důkladně a hluboko a dbejte na to, aby voda vytékala z odtokových otvorů v nádobě, aby se v ní nehromadily soli z hnojiv. Můžete také použít vlhký zásobník s kameny, který zvýší vlhkost a zároveň sníží možnost vzniku kořenové hniloby.

Hnojení

Jednou za čtyři týdny přihnojujte bonsaj hnojivem s nízkým obsahem dusíku. Pokud rostlině dodáte příliš mnoho dusíku, povede to k příliš velkým listům na úkor vývoje kořenů a kůry.

Květináčování a přesazování

Havajské deštníkové bonsaje je obvykle třeba každé dva roky přesadit, obvykle na jaře. Při tomto zákroku odstraňte všechny velké listy a důrazně prořežte kořeny, aby rostlina zůstala zdravá.

Řez havajských deštníkových bonsají

Bonsaje Schefflera můžete stříhat vždy, když nové výhony dosáhnou požadované délky, podle toho, jakého celkového estetického dojmu chcete dosáhnout. Můžete odstraňovat špičky těchto výhonů a odstraňovat velké listy. Stonky listů by měly samy odpadnout.

Mladší výhony lze snadno drátovat, protože jsou pružnější, ale při pokusech o zaškolkování starších výhonů byste měli být opatrní. Je pravděpodobné, že se zlomí.

Škůdci a nemoci

Tento druh bonsaje je bohužel náchylný k několika druhům hmyzu a chorob. Abyste předešli většině problémů, udržujte stromek v dobrém zdravotním stavu a každý týden ho kontrolujte, abyste byli včas informováni o problémech dříve, než se objeví.

Dbejte na to, aby stromek po každé zálivce dostatečně odtékal, a nezapomeňte, že žluté listy, lepkavé listy nebo listy bez barvy obvykle signalizují problém s hmyzem. Mezi nejčastější patří šupinovky a pavouci, které lze ošetřit insekticidy nebo v některých případech domácími roztoky, například alkoholem.

Kde koupit havajské deštníkové bonsaje

Havajské deštníkové bonsaje můžete zakoupit ve většině školek, které se specializují na tropické rostliny. Nejlepší je však zakoupit zakrslou verzi tohoto stromu, kterou často najdete pouze v obchodech specializovaných na bonsajové rostliny.

Další druhy bonsají, které můžete pěstovat, najdete v našem seznamu bonsají.


avatar

Adéla je absolventkou bakalářského studia v oboru zahradnictví a krajinářství. Její vášeň spočívá v objevování krás zemědělství jako vědy a umění.