Jak pečovat o bonsaj Ficus

Pokud s pěstováním bonsají začínáte, může vám představa tohoto úkolu připadat zdrcující. Naštěstí existují rostliny, které jako by byly šité na míru začátečníkům.

Jednou z takových rostlin je bonsaj Ficus. Rod fíkus patří do rozsáhlé čeledi morušovníkovitých a je jedním z nejoblíbenějších druhů pokojových bonsají.

Na planetě žije zhruba 800-2000 druhů fíkusů, které jsou přizpůsobivé a dobře se hodí pro pěstování v interiérových podmínkách.

Zde najdete vše, co potřebujete vědět o pěstování fíkusu jako bonsaje.

Zajímavá fakta o fíkusech bonsajích

Výška: 0,91 m

Šířka: 15,24 cm

Sluneční světlo: Plné, přímé slunce

Délka kvetení:

Délka života: 100 a více let

Vědecký název: Ficus Retusa

Typy bonsají z fíkusu

Ficus Retusa

Ficus retusa

Když začnete hledat rostliny, najdete stovky druhů fíkusů, ale nejlepším druhem pro bonsaje je Ficus Retusa. Tato rostlina má kmen zakřivený do tvaru písmene S a tmavě zelené listy oválného tvaru.

Mezi další druhy, z nichž většina je svým charakterem dosti podobná Ficus Retusa, patří Vrbový list, Tygří kůra, Microcarpa, Golden Gate, Benjamina, Religiosa a tchajwanské odrůdy Ficus bonsai.

Fíkus ženšenový

Další možností je fíkus ženšenový. Stejně jako běžný kořen ženšenu, který již znáte, má fíkus ženšen silný kmen a často se roubuje s fíkusem mikrokarpním.

Všem fíkusovým bonsajím je společné, že mají mléčnou latexovou šťávu. Ta vytéká z jakýchkoli řezů v rostlinách. Kromě toho jsou všechny tropické fíkusy stálezelené a mnohé z nich vytvářejí pěkné květy, které se někdy skrývají z dohledu.

ficus microcarpa ženšen

Pěstování bonsají z fíkusů ze semen nebo množením

Fíkusové bonsaje lze pěstovat ze semen nebo množením. Pokud se rozhodnete pro výsadbu ze semen, proveďte ji na jaře. Pokud se rozhodnete pro výsadbu řízků, budete chtít použít přírůstky z poloviny léta, zatímco výsadbu vzduchem je nejlepší provést brzy na jaře.

Jak pečovat o bonsaj Ficus

Zde jsou užitečné rady, jak pečovat o bonsaje:

Sluneční světlo

Fíkusy bonsai je nutné na většině místností chovat v interiéru, protože nesnesou ani lehký mráz. V létě můžete tuto rostlinu úspěšně pěstovat venku, pokud se teploty udrží nad 60 stupni.

Stromu musíte zajistit dostatek světla. Nejlepší je plné slunce, a to jak pro rostliny pěstované v interiéru, tak pro ty, které rostou venku. Stín není za žádných okolností ideální.

Zalévání

Zatímco fíkus bonsaj je velmi náročný na sluneční světlo, nemusí to nutně platit o vodě. Tento druh bonsaje můžete zalévat stejně jako téměř jakýkoli jiný bonsajový exemplář. Stačí zalévat, kdykoli je půda příliš suchá.

Pokud se vám stane, že tuto rostlinu občas přelijete nebo podlijete, nepanikařte! Není to konec světa.

Ideální je dodávat fíkusům bonsajím vodu pokojové teploty, která je poněkud měkká. Můžete také denně mlžit, což pomůže udržet správnou vlhkost. Tím lze také předejít problémům spojeným s přemokřením, jako je hniloba kořenů a další houbové problémy.

Protože je nutné, abyste pro bonsaje Ficus umístili na světlé a teplé místo, budou rychleji vysychat, a to i v zimě.

Hnojení

Fíkusovou bonsaj můžete hnojit jednou týdně nebo v létě dokonce jednou za dva týdny. V zimě, pokud rostlina neusíná, můžete hnojit každé dva až tři týdny. K tomu můžete použít organické granule nebo tekuté hnojivo.

Květináčování a přesazování

Fíkusové bonsaje by se měly přesazovat každý druhý rok. Můžete k tomu použít základní směs zeminy. Dobře se snáší prořezávání kořenů, takže když přijde čas na přesazování, můžete to udělat také.

Řez bonsají Ficus

Časem bude nutné, abyste bonsaj Ficus prořezávali. Po vytvoření 6 až 8 listů stačí zastřihnout pouze dva listy. Tím zmenšíte velikost listů a pomůžete rostlině k silnějšímu růstu. Pokud chcete, aby kmen zesílil, nechte rostlinu dva roky volně růst.

Poté, co necháte rostlinu takto silně růst, budete muset řezat intenzivněji a hlouběji, ale nebojte se - tyto řezy by neměly mít vliv na zdraví rostliny. Ze staršího dřeva vyrostou nové výhony.

Příležitostně může být také nutné rostlinu zadrátovat. Dráty je třeba často kontrolovat, protože se mohou zaříznout do kůry.

Škůdci a choroby

Ficus bonsai je velmi odolný vůči škůdcům, ale v závislosti na místě, kde žijete, se může vyskytnout několik problémů. Například suchý vzduch i příliš málo světla mohou rostlinu oslabit a učinit ji náchylnější k opadu listů.

Když rostlina zeslábne, je také pravděpodobnější, že bude trpět problémy, jako jsou roztoči pavouků nebo šupiny. Obvykle je mlžení listů dobrým způsobem, jak zabránit vážným problémům. Můžete také zvýšit množství světla, kterému je rostlina vystavena.

Kde koupit bonsaj Ficus

Fíkusové bonsaje můžete zakoupit téměř v každé školce nebo v obchodě pro domácnost. Obvykle se prodávají jako hrnkové rostliny nebo speciálně jako bonsaje. Jen buďte opatrní při nákupu bonsají, které se zdají být levné. Často s sebou tyto rostliny přinášejí spoustu problémů, jako jsou jizvy a špatně naroubované větve.

Místo toho si raději pořiďte bonsaj Ficus od renomovaného obchodníka s bonsaji, který se na tyto druhy rostlin specializuje. U těchto zdrojů najdete zdravé a dobře tvarované rostliny.


avatar
Autorka

Vyrostla jsem v malé vesničce Kvilda, kde pěstování vlastních plodin a velká předzahrádka byly normou. Od té doby jsem se stěhoval a na čas se usadil v Praze a pak v Brně. Ať jsem šla kamkoli, tu zakořeněnou lásku k zahradám a divoké přírodě jsem si vzala s sebou.