Jak pečovat o bonsaj cypřišek lysý

Cypřiš lysý, který pochází z jižní části Spojených států a z oblastí Guatemaly a Mexika, je jednou z nejproslulejších bonsají, kterou si můžete vypěstovat doma. Příležitostně se vysazuje v parcích, kde jen zřídka dosahuje plné výšky 30,48 m .

Ve skutečnosti má tato rostlina ráda stísněnější podmínky růstu bonsají, a pokud jí poskytnete správnou péči, může se dožít stovek let.

Zajímavá fakta o cypřiši lysém jako bonsaji

Výška: 73,66 cm

Šířka: 55,88 cm

Sluneční světlo: Plné sluneční světlo

Délka kvetení: Nekvete

Délka života: Až 1000 let a více!

Vědecký název: Taxodium distichum

Druhy Taxodium distichum

Cypřišek lysý (Taxodium distichum) je nádherná rostlina s červenohnědou kůrou, která je zpočátku vláknitá a později brázditá a světlá. Má jehlicovité listy, které mají jemnou, světle zelenou barvu. Je to mrazuvzdorná rostlina, která vypadá podobně jako sekvojovec jitrocelový, ale je to lepší druh pro bonsaje.

Existuje pouze jeden druh bonsají cypřišku lysého, protože se jedná o bonsajový kultivar cypřišku lysého standardní velikosti. Tento dlouhověký opadavý strom je znám pod mnoha jmény, například cypřišek bahenní, cypřišek lysý, cypřišek přílivový, cypřišek zálivový, cypřišek červený a cypřišek bílý.

Rostlina je často zaměňována s cypřišem středomořským. Hlavní rozdíl mezi nimi? Cypřišek lysý pochází ze Severní a Střední Ameriky, zatímco první jmenovaný se vyskytuje ve Středomoří.

Pěstování bonsají cypřiše lysého ze semen nebo množením

Bonsaj cypřišek lysý lze množit jak ze semen, tak z řízků. Ať už se rozhodnete pro kterýkoli způsob, měl by přinést dobré výsledky.

Jak pečovat o bonsaj cypřišek lysý

Sluneční světlo

Cypřišek lysý vyžaduje poměrně hodně tepla a světla, jak se dalo očekávat vzhledem k oblasti, odkud rostlina pochází. Proto byste měli cypřišek lysý během vegetačního období vysadit na přímé slunce.

Pokud žijete v přirozeně teplém podnebí, možná vám bude stačit pěstovat rostlinu celoročně venku. Pokud jste však zažili chladnější zimy, nechte cypřišek lysý uvnitř. Nesnáší nízké teploty a nedělá mu dobře jakýkoli mráz, a to ani při pěstování v nádobě.

Zalévání

Bonsaj cypřišek lysý opravdu nesmíte přelévat - tato rostlina miluje vlhko! Pokud nejste dostatečně pečliví v pravidelném zalévání, můžete tuto bonsaj pěstovat v květináči, který je umístěn v mělkém talíři naplněném vodou.

V zimě nebudete muset zalévat tak často jako v létě. Během vegetačního období zalévejte jednou denně. V zimě si vystačíte s jednou za několik měsíců, protože listy opadají. Měli byste však dbát na to, abyste rostlinu nenechali v žádném okamžiku během roku vyschnout.

Hnojení

Na bonsaj cypřišek lysý můžete použít jakýkoli druh tekutého hnojiva. V ideálním případě by to mělo být hnojivo, které je dobře vyvážené. Hnojte kdykoli od jara do podzimu, ideálně přibližně jednou týdně nebo jednou za dva týdny. Další informace naleznete v návodu k dávkování konkrétního hnojiva.

Nemusíte se spoléhat ani na syntetická hnojiva - přijatelný je i tekutý kompostový čaj nebo jiná organická varianta.

Květináče a přesazování

Přibližně jednou za dva roky budete muset bonsaj cypřišek lysý přesadit. Mladé stromy byste měli podle tohoto plánu přesazovat častěji, staré stromy však můžete přesazovat každé 3 až 5 let.

Přesazování má několik výhod. Nejenže dostanete cypřišek lysý do lepší půdy, která je vyváženější a dobře propustná (což cypřišek upřednostňuje), ale můžete také uvolnit jeho zhutnělé kořeny. Zejména mladé stromky mají tendenci se zakořeňovat, protože vyvíjející se kořenový bal se v květináči tlačí nahoru.

Dobře propustná půda je pro bonsaje cypřiše lysého nutností. Protože má rád časté zalévání, může přemokřená půda snadno vést k hnilobě kořenů. Proto byste měli použít hotovou směs zeminy, která je určena speciálně pro bonsaje cypřiše lysého. Ušetříte tak čas i peníze.

Řez bonsají cypřišů lysých

Jste připraveni na prořezávání své bonsaje cypřiše lysého? Rostlinu je nejlépe prořezávat, jakmile její výhony začnou vytvářet boční větvení. Pokud budete stříhat příliš brzy, výhony na podzim odumřou. Pokud však budete stříhat brzy na jaře, budete mít pravděpodobně dobré výsledky.

Během časného jarního vegetačního období si všimnete spousty nových pupenů na kmeni, vidlicích a větvích. Můžete se zbavit všech pupenů, které nepřispívají k celkovému estetickému vzhledu stromu. Mladé větvičky můžete tvarovat do žádoucí podoby pomocí drátkování, ale starší větve odstraňte, protože mohou zkřehnout a ztuhnout.

Škůdci a choroby

Bonsaj cypřišek lysý je odolná vůči většině chorob a škůdců. Rostlinu můžete udržet zdravou tím, že jí poskytnete potřebnou péči, jak je popsáno výše.

Kde koupit bonsaj cypřiš lysý

Bonsai cypřišek lysý lze zakoupit v mnoha školkách a u distributorů rostlin, včetně běžných obchodů, jako je Amazon. Obvykle se prodává jako startovací stromek do stáří 10 let. Často se dodává bez listí, v klidovém stádiu na podzim a v zimě.


avatar
Autorka

Vyrostla jsem v malé vesničce Kvilda, kde pěstování vlastních plodin a velká předzahrádka byly normou. Od té doby jsem se stěhoval a na čas se usadil v Praze a pak v Brně. Ať jsem šla kamkoli, tu zakořeněnou lásku k zahradám a divoké přírodě jsem si vzala s sebou.