Citronový cypřišek bonsaj - skvělá bonsajová rostlina

Pokud chcete pěstovat bonsaj, která má nejen atraktivní, zajímavé kořeny a elegantní listy, ale také jedinečnou vůni, kterou si můžete vychutnat, možná byste měli zvážit pěstování bonsaje cypřišku citronového.

Cypřišek citronový neboli Cupressus macrocarpa je technicky vzato forma cypřišku montereyského, vytvářející krásné žlutozelené listy, které voní, jak se dalo očekávat, přesně po citronech! Stačí jen přejet prsty po listech a vychutnáte si tu božskou vůni.

Citronový cypřišek je rostlina, které se dobře daří při pěstování v interiéru, a je to jedna z nejjednodušších bonsají.

Zajímavá fakta o citronovém cypřiši jako bonsaji

Výška48,26 cm - 50,80 cm
Šířka30,48 cm - 35,56 cm
Sluneční světloPlné slunce
Délka kveteníNEUPLATŇUJE SE
Délka života5-10 let v interiéru, někdy déle venku
Vědecký názevCupressus macrocarpa

Pěstování cypřišku citronového ze semen nebo množením

Bonsaj můžete poměrně snadno množit ze semen nebo řízky. Často je však jednodušší zakoupit tento bonsajový exemplář jako startovací rostlinu ve školce specializované na bonsajové rostliny.

Jak pečovat o bonsaj cypřišek citronový

Zde je několik tipů pro péči o pokojové i venkovní bonsaje, kterými se můžete řídit:

Sluneční světlo

Citronový cypřišek, stejně jako většina montereyských cypřišků, je citlivý na jakékoliv zastínění. Těmto rostlinám se daří v zónách 7-10 USDA, takže touží po teple a slunečním světle. Pokud tuto rostlinu pěstujete venku, dbejte na to, aby rostla na teplém místě. Pokud ji pěstujete v interiéru, je důležité slunné místo. Nádobu pravidelně otáčejte, abyste zajistili, že každá strana bude mít dostatek slunečního světla - potřebuje alespoň 6 až 8 hodin světla denně.

V zimě můžete teploty pro bonsaje snížit, ale ne příliš. Snižte teplotu na termostatu na přibližně 60 stupňů, což napodobí období vegetačního klidu venku, ale zároveň nebude tak chladno, aby tím stromek trpěl.

Zalévání

Citronové cypřiše jsou žíznivé rostliny, které potřebují hodně vody, aby zůstaly zdravé. Pokud totiž nebudete stromek pečlivě zalévat, pravděpodobně zjistíte, že jehličí zhnědne a ztratí svou nádhernou vůni. Zalévejte vždy, když je půda na dotek suchá.

Hnojení

Nemusíte hnojit často - obvykle stačí jednou na jaře, abyste podpořili nový růst. Těsně předtím, než se začne objevovat nový růst, použijte hnojivo s pomalým uvolňováním 20-20-20.

Květináče a přesazování

Tyto stromy mají silný růst, takže je třeba je poměrně brzy přesadit, protože kořeny rychle sílí. Naštěstí bývají tyto kořeny poněkud měkké, takže byste s jejich prořezáváním neměli mít potíže. Mladý stromek přesazujte každé dva roky. U starších stromů můžete počkat 3 až 5 let.

Prořezávání citronového cypřiše bonsají

Nové výhony bonsaje můžete zkrátit, jakmile začnou vytvářet boční větvení. Počkejte do této chvíle, protože pokud výhony zkrátíte příliš brzy, někdy na podzim odumřou. Na podzim nebo brzy na jaře můžete větve zastřihnout a vycvičit.

Škůdci a choroby

Pro cypřišek citronový pěstovaný v interiéru nejsou známi žádní škůdci ani choroby.

Kde koupit cypřišek citronový Bonsai

Citronový cypřišek si samozřejmě vždy můžete koupit v místním zahradnictví nebo ve školce, ale možná budete mít větší štěstí při nákupu tohoto bonsajového stromu v obchodě, který se specializuje na bonsaje citronových cypřišků nebo podobných druhů bonsají.

Tímto způsobem získáte s větší pravděpodobností stromek, který se aklimatizoval na život v nádobě, což znamená, že později budete mít méně problémů s jeho udržením při životě.


avatar

Adéla je absolventkou bakalářského studia v oboru zahradnictví a krajinářství. Její vášeň spočívá v objevování krás zemědělství jako vědy a umění.