Jak pěstovat bonsaje parfémovníku čínského

Drobný stálezelený stromek, čínský parfémovník neboli Aglaia odorata, má potenciál dorůst až do výšky 3,05 m. Obvykle však zůstává mnohem menší a právě proto se často pěstuje jako bonsaj.

Nejen to, ale čínský parfémový strom je velmi žádaný pro svou schopnost vytvářet květy, které jsou silně provoněné vůní sladkého, dráždivého citronu.

Pokud jste připraveni pěstovat tuto krásnou rostlinu ve své sbírce bonsají, pro co nejlepší úspěch se řiďte následujícími radami.

Zajímavá fakta o bonsajích parfémové rostliny čínské

Výškamaximálně 1,22 m (jako bonsaj je mnohem menší)
Šířka6,35 cm
Sluneční světloPlné až částečné sluneční světlo
Doba kvetení DélkaNěkolikrát ročně
Délka života10 a více let
Vědecký názevAglaia odorata

Druhy Aglaia odorata

Aglaia odorata je druh rostliny z čeledi Meliaceae. Pochází z Číny, Kambodže, Myanmaru, Indonésie, Thajska, Vietnamu a Tchaj-wanu a ve Spojených státech se běžně prodává jako pokojová rostlina nebo bonsajový exemplář.

Je to jediná rostlina z této skupiny, která se pěstuje jako bonsajový exemplář. Je však důležité si uvědomit, že má mnoho dalších využití, než jen hodnotu jako bonsajová rostlina v nádobě.

Nejenže lze vařením kořenů rostliny s vodou zvýšit chuť k jídlu a léčit ústní vředy, ale sušené květy lze použít k výrobě parfému. Tento plán lze dokonce použít jako přírodní herbicid!

Je známá pod několika dalšími názvy, včetně čínského jasmínu rybího oka, vysmívaného citronu, Mei Sui Lan, stromu Chu Lan a čínské rýžové rostliny.

Pěstování bonsaje čínského parfému ze semen nebo množením

Čínské vonné rostliny lze pěstovat z řízků nebo metodou vrstvení na vzduchu. Obvykle se nedoporučuje pokoušet se pěstovat tuto rostlinu ze semen, protože potomstvo obvykle nezůstává věrné rodičovské rostlině.

Jak pečovat o bonsaje čínského parfému

Sluneční světlo

Nejvhodnější místo pro umístění čínské parfémové rostliny je venku, v letních a jarních měsících na plném nebo částečném slunečním světle. Když však teploty klesnou pod 50 stupňů, budete muset tuto rostlinu přenést dovnitř a umístit ji na okenní parapet nebo na stůl v blízkosti okenního parapetu.

V zimě se vám může stát, že stromek bude v polospánku. Mnozí odborníci doporučují umístit rostlinu na severní parapet, kde na ni bude v zimních měsících dopadat pouze částečné sluneční světlo, což umožní, aby rostlina odpočívala a mohla se dostat do klidového stavu. Během této doby je třeba ji udržovat v chladu (50 až 55 stupňů).

Zalévání

Bonsaj je třeba často zalévat. Měla by se zalévat dříve, než se zdá, že půda vysychá. Používejte měřič vlhkosti, dokud nezjistíte přesné požadavky vašeho konkrétního stromu (které se mohou lišit v závislosti na podmínkách uvnitř vašeho domu).

Když zaléváte, zalévejte vydatně. Vodu aplikujte tak dlouho, dokud nezačne vytékat z otvorů na dně květináče.

Můžete také zajistit dodatečnou vlhkost v podobě mělké misky s vrstvou štěrku. Ta zajistí vlhkost kolem stromu, protože voda se odpařuje.

Hnojení

Pokud chcete, aby rostlina čínského parfému zůstala zdravá, musíte ji pravidelně hnojit. Živiny doplňujte tekutým hnojivem, které můžete zakoupit ve většině zahradnických obchodů. Hnojivo používejte v poloviční síle, než je doporučeno, protože rostlina čínského parfému může být poněkud choulostivá. Hnojivo můžete aplikovat jednou měsíčně (kromě zimního období).

Listy rostliny byste také měli krmit listovým postřikem sestávajícím z hnojiva rozpustného ve vodě. Ten můžete aplikovat každý druhý měsíc.

Květináčování a přesazování

Bonsaje čínských parfémových rostlin je třeba pravidelně přesazovat. To lze provést, když kořenový systém rostliny zaplní květináč a dodá rostlině čerstvou zeminu. Zároveň se tím podpoří kompaktnější kořenový systém. Hlásit můžete každé dva až tři roky.

Při tomto úkonu vyjměte z květináče jak rostlinu, tak i veškerou její zeminu. Odstraňte spodní čtvrtinu kořenové hmoty stromu a kolem kořenové hmoty zapracujte čerstvou zeminu, abyste zabránili vzniku vzduchových kapes.

Řez bonsaje čínského parfému

Rostlinu pravidelně prořezávejte, abyste ji udrželi v miniaturní podobě. Stačí jen zastřihnout nový přírůstek do nejzazšího možného bodu, aniž byste poškodili nový růst - nikdy byste neměli odstranit celý nový přírůstek, ale naopak nechat kousek, aby stromek vydržel. Tento postup můžete provádět v průběhu celého roku a jeho četnost se řídí rychlostí růstu stromu.

Škůdci a nemoci

Tato rostlina je zřídkakdy napadána nějakými škůdci, protože její silné aroma samo o sobě škůdce odpuzuje. Je také přirozeně odolná vůči chorobám.

Můžete se však setkat s tím, že čínská vonná rostlina občas trpí problémy, jako jsou mouční brouci nebo šupiny. Tyto problémy se obvykle objevují u rostlin, které jsou pěstovány v přeplněných nebo příliš zalévaných podmínkách.

Kde koupit bonsaje čínských parfémů

Rostlinu parfémovník čínský můžete zakoupit v mnoha obchodech se zahradnickými potřebami, ale často je nejlepší ji koupit ve specializovaném obchodě, který se na tyto druhy bonsají specializuje.

Parfémovník čínský je druh, který je zařazen do kategorie "téměř ohrožený", což znamená, že na některých místech může být obtížné ho najít. Nakupujte u renomovaného prodejce a můžete si být jisti, že obdržíte vysoce kvalitní rostlinu s dobrou úrovní mrazuvzdornosti a odolnosti vůči chorobám.


avatar
Redaktor

Ahoj, jsem Jaroslav, Zahradadecin.cz je můj web o pokojových rostlinách a zahradničení. Jsem tu proto, abych se s vámi podělil o své zkušenosti a pomohl vám mít větší úspěch a radost z pěstování rostlin.