Jak pečovat o bonsaj Fukien Tea Tree

Čajovník fukienský s jemnými bílými květy, které kvetou prakticky v každém ročním období, je jednou z nejlepších rostlin, které můžete pěstovat jako bonsajový exemplář.

Přestože má vonné bílé květy po většinu roku, strom je krásný i v době, kdy není v plném květu. Má tmavě zelené listy, které jsou lesklé a poseté světle bílými tečkami.

Kmen stromu je hnědočervený, což je rys, který krásně kontrastuje s tmavě zelenými listy a bílými květy.

Zajímavosti o bonsaji Fukien Tea Tree

Výška15,24 cm - 73,66 cm
Šířka20,32 cm - 40,64 cm
Sluneční světloUpřednostňuje se nepřímé sluneční světlo
Doba kvetení DélkaTéměř celoročně
Délka životaVíce než 100 let
Vědecký názevEhretia microphylla (Carmona retusa)

Druhy Carmona retusa

Bonsaj Fukien Tea Tree pochází z Číny a původně byla pojmenována podle čínské provincie Fukien (čínsky Fuijan). Vyskytuje se také v některých částech Austrálie, Japonska, Tchaj-wanu a Indonésie. Je to jedna z nejběžnějších bonsají pro pěstování v interiéru.

Tato rostlina je známá také jako filipínský čajovník a je to kvetoucí rostlina z čeledi borečovitých. Má několik synonym, například Carmona heterophylla, Carmona microphylla, Cordia retusa a další.

Pěstování bonsají Fukien Tea Tree ze semen nebo množením

Bonsaje Fukien Tea Tree lze množit ze semen nebo pomocí řízků. Nejlépe se to daří v letních měsících.

Jak pečovat o bonsaj Fukien Tea Tree

Sluneční světlo

Bonsaj Fukien Tea Tree je vhodná pro rovníkové klima, proto by se měla pěstovat v teplých podmínkách. Při pěstování v interiéru to znamená pěstovat rostlinu v místnosti, která není chladnější než 65 stupňů. Rovněž je třeba zajistit minimálně čtyři hodiny přímého slunečního světla denně.

Nejvhodnějším místem bude stanoviště, na které dopadá ranní slunce a trochu odpoledního stínu (při pěstování v teplém podnebí). Ideální jsou slunná místa v blízkosti oken, která jsou situována na západ nebo jihovýchod.

Pokud máte možnost pěstovat bonsaje Fukien Tea Tree venku, tím lépe. Tuto tropickou bonsaj můžete pěstovat na terase, na kterou dopadá nepřímé sluneční světlo.

Pokud se teploty udržují v teple a rostlinu pravidelně zaléváte, můžete tuto rostlinu pěstovat i v suchém podnebí. Bonsaj Fukien Tea Tree lze pěstovat při teplotách až 37,78 °C .

Zavlažování

Potřeba zálivky vaší bonsaje Fukien Tea Tree se liší v závislosti na ročním období, ve kterém o rostlinu pečujete.

Na podzim, v zimě a na jaře můžete rostlinu zalévat každé 2 až 3 dny. V horkých letních obdobích pěstování však budete chtít zalévat každý den - zejména pokud pěstujete v suchém a horkém podnebí.

Při zalévání se snažte používat nástavec na hadici, který půdu zalévá jemně, nikoliv prudce. Tím zabráníte narušení půdy v květináči. Nikdy nenechte bonsaj Fukien tea Tree vyschnout.

Stejně důležité jako zalévání je, aby vaše bonsaj Fukien Tea Tree byla umístěna na místě s dobrou cirkulací vzduchu. Snažte se vyhnout studenému průvanu spolu s topnými otvory, které mohou rostlinu vysušit.

Hnojení

Časem vaše bonsaj Fukien Tea Tree vyčerpá živiny z půdy. Proto je nutné rostlinu řádně hnojit, aby zůstala zdravá. Můžete použít hnojivo s časově uvolnitelným účinkem nebo hnojivo rozpustné ve vodě. Pokud použijete tekuté hnojivo, ujistěte se, že je aplikujete v doporučeném dávkování a pouze na vlhkou půdu.

Strom můžete hnojit od jara do podzimu, ale v období zimního klidu hnojte méně často.

Přesazování do květináčů a přesazování

Bonsaj Fukien Tea Tree budete muset jednou za 3 až 5 let přesadit. S přesazením počkejte minimálně jedno vegetační období, než rostlinu po jejím příchodu přesadíte.

Při přesazování bonsaje použijte směs zeminy, která obsahuje částečky jílu a jemně rozemletou borovou kůru. Tato zemina se nezhutňuje, takže voda bude snadno odtékat - to může zabránit hnilobě kořenů.

Při přesazování rostliny budete muset také zastřihnout kořenový bal. Spíše než malé živné kořeny zastřihněte velké kořeny a zastřihujte je tak dlouho, dokud se nevejdou do nové nádoby.

Řez bonsají Fukien Tea Tree

Bonsaj Fukien Tea Tree budete pravděpodobně muset pravidelně prořezávat. Pomůžete tak stromku vytvářet menší větve a udržíte jeho miniaturní velikost.

Použijte k tomu malé nůžky. Rostlinu nemusíte drátovat, pokud jsou větve v požadované poloze.

Škůdci a nemoci

Bonsaj Fukien Tea Tree je poměrně odolný druh bonsaje. Při pěstování v nevhodných podmínkách však může občas trpět různými škůdci a chorobami. Nejčastěji se vyskytují roztoči pavouků, šupinovky a bělásci.

Můžete použít insekticidní postřiky, které však slouží pouze jako dočasné řešení. Místo toho zajistěte vhodné podmínky, pokud jde o světlo a vlhkost, abyste předešli vážnému napadení.

Dalším problémem, ke kterému je bonsaj Fukien Tea Tree náchylná, je chloróza. Ta je způsobena zaléváním rostliny tvrdou vodou. Pokud si jejího výskytu všimnete, použijte železité hnojivo, které pomůže zvrátit případné poškození listů.

Kde koupit bonsaj Fukien Tea Tree?

Bonsaje Fukien Tea Tree můžete zakoupit ve většině školek a obchodů se zahradnickými potřebami. Bonsaj Fukien Tea Tree však nejlépe zakoupíte ve specializovaném obchodě s bonsajemi. Zde najdete nejkvalitnější rostliny, které jsou vybírány s ohledem na jejich vhodnost pro pěstování v nádobách.


avatar
Autorka

Vyrostla jsem v malé vesničce Kvilda, kde pěstování vlastních plodin a velká předzahrádka byly normou. Od té doby jsem se stěhoval a na čas se usadil v Praze a pak v Brně. Ať jsem šla kamkoli, tu zakořeněnou lásku k zahradám a divoké přírodě jsem si vzala s sebou.