Bonsaj brazilského deštného stromu - skvělá bonsajová rostlina

Brazilský deštný strom, který pochází z nejkrásnějších deštných pralesů Brazílie, je bonsají z tvrdého dřeva, která stojí za vaši pozornost. Tato rostlina má elegantní listy, které se večer svinují k sobě a ráno se otevírají.

Vytváří nádherné bílé nebo růžové květy, z nichž každý uvolňuje lákavou vůni. Spolu s druhy, jako je prášivec, tamarind a akácie, patří tato rostlina do čeledi Leguminosae.

I když ji lze pěstovat venku, je to jeden z nejlepších druhů bonsají, které můžete pěstovat, protože je dobře přizpůsobena i pěstování v nádobě.

Zajímavá fakta o brazilském dešťovém stromu Bonsai

Výška: 35,56 cm

Šířka: 25,40 cm

Sluneční světlo: Plné sluneční světlo

Doba kvetení Délka: Denní

Délka života: 100+ let

Vědecký název: Pithecellobium tortum

Typy Pithecellobium tortum

Ačkoli existuje skutečně jen jeden druh rostliny brazilského dešťového stromu, existuje několik dalších, které jsou tomuto stromu blízce příbuzné a kterým se dobře daří, když se pěstují jako bonsaj. Ve skutečnosti existuje více než 12 000 druhů z čeledi bobovitých s bonsají brazilského dešťového stromu.

Pěstování bonsají brazilského dešťovníku ze semen nebo množením

Bonsaj brazilského dešťovníku lze pěstovat ze semen i z řízků. Tuto rostlinu můžete také pěstovat metodou vzduchového vrstvení.

Jak pečovat o bonsaj brazilského dešťovníku

Sluneční světlo

Pokud je bonsaj Brazilian RainTree chována v interiéru, musí být vystavena velkému množství světla. Ideálním místem bude slunné stanoviště, kde teplota neklesá pod 7,22 °C .

Pokud je chladněji, je třeba stromek přenést do interiéru a umístit ho do okna, které je dobře vystaveno jižní expozici.

Zalévání

Kořenový bal brazilského dešťového stromu bonsají byste nikdy neměli nechat zcela vyschnout. Tato rostlina má ráda, když je stále vlhká! Při pěstování této rostliny v interiéru ji postavte na tác s mokrým štěrkem nebo ji pravidelně kropte rozprašovačem. Rostlina tak zůstane vlhká a nebude mít problémy s hnilobou kořenů.

Hnojení

K výživě tohoto stromu můžete použít tekuté hnojivo, ideálně jednou týdně během vegetačního období a jednou měsíčně v období zimního klidu.

Květináčování a přesazování

Jednou za dva až tři roky je třeba vaši bonsaj brazilský dešťový strom přesadit. Při tomto úkonu prořežte kořeny a přesaďte stromek do dobře propustné směsi půdy. Tím se strom vyhne hnilobě kořenů.

Řez brazilského deštného stromu bonsají

Bonsaj brazilského deštného stromu byste měli prořezávat jen občas, třeba jednou za tři až čtyři roky. Při tomto řezu byste měli nechat malý pahýl.

Tím zabráníte odumírání. Výhony stromu však můžete zastřihávat pravidelněji.

Škůdci a nemoci

Je odolný vůči většině chorob a škůdců, takže s rostlinou pravděpodobně nenajdete žádný problém, pokud již není oslabena špatnými podmínkami. Občas ji mohou napadnout háďátka, která vytvářejí viditelné kořenové hlízky, které se pak integrují do kořenů. Pokud k tomu dojde, můžete použít nematocid.

Bonsaj brazilského dešťového stromu občas obtěžují i někteří další škůdci, jako jsou roztoči, mšice a bělásci. Opět je lze potlačit zajištěním správných půdních podmínek a použitím různých pesticidů k omezení jejich šíření.

Kde koupit bonsaj Brazilian Rain Tree

Bonsaj brazilského deštného stromu můžete zakoupit ve většině obchodů se zahradnickými potřebami a ve specializovaných školkách.

Ve většině případů se doporučuje nákup u prodejce, který se specializuje na bonsaje, takže obdržíte rostlinu, která je nejvhodnější pro pěstování v nádobách.


avatar
Autorka

Vyrostla jsem v malé vesničce Kvilda, kde pěstování vlastních plodin a velká předzahrádka byly normou. Od té doby jsem se stěhoval a na čas se usadil v Praze a pak v Brně. Ať jsem šla kamkoli, tu zakořeněnou lásku k zahradám a divoké přírodě jsem si vzala s sebou.