Bonsaj vistárie - Jak pečovat o vistárii bonsaje

Vistárie se často pěstuje, protože je to popínavá kráska, která se může elegantně táhnout po fasádách a pergolách. Ve skutečnosti, pokud žijete na jihu nebo v jiném mírném podnebí, jste možná uvažovali o pěstování této rostliny na vlastní zahradě (nebo možná již pěstujete!).

Ale věděli jste, že vistárie se dá pěstovat také jako bonsaj? Vistárie je obzvláště vhodná pro pěstování jako bonsaj, protože má nádherné, elegantní květy.

I když budete muset věnovat zvláštní péči tomu, aby vaše bonsaje vistárie zůstaly zdravé, je to naštěstí docela snadné - samozřejmě s určitým návodem, který vám můžeme poskytnout v tomto článku.

Zajímavá fakta o bonsajích vistárie

Výška53,34 cm - 63,50 cm
Šířka2,54 cm - 7,62 cm
Sluneční světloPlné sluneční světlo
Délka doby kveteníJaro
Délka života250 let
Vědecký názevWisteria sinensis a Wisteria floribunda

Typy bonsají vistárie

Pro bonsaje se běžně používají dva druhy vistárie - vistárie čínská neboli Wisteria sinensis a vistárie japonská neboli Wisteria floribunda.

Zatímco japonská vistárie vytváří velké, dlouhé trsy květů, čínská vistárie nabízí krásu i sama o sobě.

Najdete zde i další kultivary (v rodu vistárie je více než deset druhů) s barvami od růžové přes bílou až po tmavě fialovou.

Pěstování bonsají vistárie ze semen nebo množením

Vistárie lze pěstovat z řízků nebo ze semen. Nejsnadněji se pěstuje ze semen, ale je důležité si uvědomit, že semenáčky nekvetou dříve než ve věku 10 až 15 let.

Pokud se rozhodnete pěstovat bonsaje vistárie z řízků, strouhaných rostlin nebo vzdušných vrstev, budete se těšit z květů mnohem dříve.

Jak pečovat o bonsaje vistárie

Sluneční světlo

Bonsai vistárie umístěte na plné sluneční světlo během vrcholu vegetační sezóny. Tato rostlina potřebuje hodně světla, aby mohla kvést.

Při pěstování v zemi se jedná o mrazuvzdornou rostlinu, bohužel při pěstování v nádobě má vistárie poměrně křehké kořeny.

Proto je vhodné přenést rostlinu vistárie do interiéru na chladné místo, například do garáže, které je v zimních měsících chráněno před mrazem.

Zalévání

Rostlině vistárie musíte zajistit dostatek vody, zejména během vegetačního období. V létě je vhodné bonsaj umístit do mělké misky.

Při zalévání rostliny ji naplňte vodou. Pomůže to udržet kořeny vlhké, což je v suchých podzimních a zimních měsících životně důležité.

Hnojení

Bonsaje vistárie můžete hnojit jednou měsíčně organickým hnojivem v pevné formě. Během vegetačního období můžete také jednou týdně použít tekuté hnojivo.

Tato rostlina roste rychle a má ráda časté přikrmování, ale abyste dosáhli svého, musíte použít hnojivo s vysokým obsahem dusíku.

Květináčování a přesazování

Dokud je rostlina mladá, můžete bonsaje vistárie jednou za dva roky nahlásit. Když je starší, stačí jednou za tři až pět let.

Když rostlinu zasadíte do květináče, prořezávejte kořeny, ale při péči o starší rostliny si dejte pozor na přílišnou horlivost při prořezávání. Přesazujte do nádoby se standardní směsí půdy s převážně neutrálním pH.

Řez bonsají vistárie

Bonsaj vistárie je nejlepší prořezávat brzy na jaře nebo po odkvětu. Před řezem počkejte, až úponky trochu povyrostou.

Dřevité struktury, jako jsou větve a větvičky, můžete stříhat po opadu listů. Měli byste zabránit tomu, aby se na rostlině vytvořilo více semenných lusků, protože to může způsobit zbytečné vynakládání energie.

Škůdci a choroby

Bonsaj vistárie není náchylná k příliš mnoha problémům, zejména pokud je pěstována ve správných podmínkách. Můžete však mít problémy s houbovými problémy, jako je skvrnitost listů a padlí.

Abyste tomu předešli, odstraňte postižené listy včas. Občas si budete muset dát pozor také na hnilobu kořenů, které lze předejít správnou technikou zalévání.

Kde koupit bonsaj vistárie

Rostliny vistárie můžete zakoupit téměř kdekoli, od místních školek až po internetové obchody. Hledejte však ty, které jsou pěstovány speciálně pro bonsaje, a ujistěte se, že nakupujete u renomovaného prodejce. Předejdete tak pozdějším problémům s chorobami.

Kompletní návod, jak pečovat o bonsaje, najdete v tomto článku.


avatar
Autorka

Vyrostla jsem v malé vesničce Kvilda, kde pěstování vlastních plodin a velká předzahrádka byly normou. Od té doby jsem se stěhoval a na čas se usadil v Praze a pak v Brně. Ať jsem šla kamkoli, tu zakořeněnou lásku k zahradám a divoké přírodě jsem si vzala s sebou.