Jak pěstovat japonskou černou borovici bonsaj

Pokud máte na mysli klasickou bonsaj, možná byste měli zvážit pěstování japonské černé borovice. Tato kvintesence bonsají je bujně rostoucí rostlina, kterou běžně najdete růst v plné výšce v japonských okrasných zahradách a parcích.

Tato rostlina je velmi shovívavý druh, takže je vhodným bonsajovým exemplářem pro začínající pěstitele. Pokud s pěstováním bonsají začínáte, zde najdete vše, co potřebujete vědět o pěstování japonské černé borovice bonsaj.

Zajímavá fakta o bonsajích japonské borovice černé

Výška66,04 cm
Šířka81,28 cm
Sluneční světloPlné slunce až polostín
Délka kveteníNa jaře
Délka života60-100 let
Vědecký názevPinus thunbergii

Druhy japonské borovice černé

Ve volné přírodě nebo při pěstování jako plnohodnotná rostlina může borovice černá japonská dorůstat výšky až 7,62 m a šířky 10,67 m. Do rodu Pinus patří více než 110 druhů, ale borovice černá japonská je jediným stromem svého druhu.

Pěstování bonsají japonské borovice černé ze semen

Podobně jako některé jiné bonsaje lze i bonsaje japonské borovice černé pěstovat ze semen. Semena byste měli vysévat brzy na jaře do lehkého písku.

Semena namočte asi na 48 hodin do vody, což urychlí klíčení a pomůže vám to vyloučit semena, která nejsou životaschopná. Semena, která nevzejdou a nevyklíčí, budou plavat ve vodě a můžete je odstranit.

Japonské bonsaje borovice černé můžete množit také z řízků nebo roubováním, to je však méně obvyklé.

Jak pečovat o bonsaj japonské borovice černé

Ať už se rozhodnete pečovat o japonskou černou borovici bonsaj jakkoli, určitě si zamilujete všechny výhody, které tato rostlina poskytuje; je tolerantní ke špatným podmínkám a vytváří krásné tmavě šedozelené jehlice.

Každá jehlice je asi 12,70 cm dlouhá, seskupená v párech. Velikost jehlic můžete snadno zmenšit, pokud budete rostlinu pravidelně stříhat.

Tato rostlina má nádhernou siluetu, větve často přerůstají centrální vůdce. Zamilujete si vícekmenný vzhled tohoto stromu, který podtrhuje purpurově šedá kůra, jež se s věkem stává ještě více křupavou.

Sluneční světlo

Protože bonsaje japonské borovice černé nemají rády intenzivní teplo, zejména v okolí kořenů, je důležité, abyste při výběru nejvhodnějšího místa pro pěstování zohlednili své klimatické podmínky.

Pokud žijete v teplém prostředí, vyberte částečně zastíněné místo. Pokud pěstujete v chladnějším podnebí, můžete zvolit slunnou oblast. Jen se ujistěte, že je zde pro rostlinu zajištěna dobrá cirkulace vzduchu. Pokud tuto bonsaj pěstujete v interiéru, pravidelně ji otáčejte, aby se světlo dostalo do všech štěrbin a částí listů.

Zalévání

Japonská bonsaj borovice černá je rostlina odolná vůči suchu, kterou můžete bez obav nechat mezi zálivkami vyschnout. Je to proto fantastický druh pro začínající bonsajisty nebo pro ty, kteří hledají nenáročnou péči.

Přesto vyžaduje dostatečnou drenáž. Pokud tuto rostlinu umístíte do misky vyplněné kameny, budete jí moci nabídnout dobrou vlhkost. Díky tomu bude rostlina stále chladná a mírně vlhká.

Hnojení

Japonskou černou borovici bonsaj stačí hnojit přibližně jednou za čtyři týdny během aktivního vegetačního období. V době vegetačního klidu, tedy během zimy, hnojit nemusíte. Pro dosažení nejlepších výsledků použijte kyselé hnojivo.

Květináčování a přesazování

Bonsaj japonské borovice černé můžete na jaře přesadit nebo zasadit do květináče. Udělejte to dříve, než začnou opadávat pupeny. Přesazujte do nádoby, která je větší než tradiční bonsajový květináč. Zabráníte tak vysychání kořenů v horkém počasí. Použijte zeminu, která obsahuje směs dobře propustných materiálů, jako je písek a rašelina.

Borovice bonsaj je odolná rostlina, která snese většinu typů půdy. Dokáže přežít i v kamenitých, neúrodných půdách s nedostatkem živin, takže nemusíte být nijak zvlášť vybíraví, pokud jde o půdu, kterou použijete do nádoby s bonsají.

Řez bonsají japonské borovice černé

Bonsaj japonské borovice černé můžete prořezávat na konci jara. Počkejte, dokud pupeny plně nedozrají, a pak je prořežte zaštípnutím slabších, méně vyvinutých pupenů. O týden později se můžete vrátit a některé z těchto silnějších pupenů odstranit.

Poté můžete selektivně odstranit brouky, které se objeví později, a ponechat pouze silnější pupeny.

Každý druhý rok můžete na jaře odstranit nové svíce. Na podzim se objeví pupeny v místech, kde byly svíčky odstraněny. Tím se zkrátí jehličí a zvýší hustota olistění.

Bonsaje japonské borovice černé lze také drátovat. Dbejte jen na to, abyste neporanili kůru.

Škůdci a choroby

Japonská černá borovice bonsaj je mimořádně odolná. Není náchylná k většině škůdců a chorob, i když občas se mohou vyskytnout problémy s chorobami, jako je chřadnutí, a škůdci, jako jsou mšice. Pravděpodobnost napadení můžete snížit tím, že se o rostlinu budete dobře starat. Eliminujte stres a zaručíte si šťastnou a zdravou rostlinu.

Kde koupit japonskou černou borovici bonsaj?

Semena japonské černé borovice bonsaje můžete zakoupit ve většině internetových školek a velkoobchodů.


avatar
Autorka

Vyrostla jsem v malé vesničce Kvilda, kde pěstování vlastních plodin a velká předzahrádka byly normou. Od té doby jsem se stěhoval a na čas se usadil v Praze a pak v Brně. Ať jsem šla kamkoli, tu zakořeněnou lásku k zahradám a divoké přírodě jsem si vzala s sebou.