Jak vypěstovat bonsajový stromek granátového jablka

Možná zbožňujete granátovníky neboli Punica granatum pro jejich lahodné plody. Věděli jste však, že si můžete vypěstovat také bonsaj granátového jablka?

Existuje mnoho různých odrůd granátovníků, které můžete pěstovat, přičemž každá z nich je krásná sama o sobě a nabízí jedinečné barvy, tvary a velikosti jak plodů, tak květů a kmenů.

Granátovník pochází z Blízkého východu a oblastí jihovýchodní Asie, dnes se vyskytuje v mnoha různých zemích po celém světě. Mezi pěstiteli bonsají je oblíbený pro svou krásu opadavých listnáčů a nápadnou kůru, stejně jako pro starobylý, žilnatý vzhled svých kořenů a kmene.

Pokud uvažujete o pěstování granátového jablka jako ovocné bonsaje, udělali jste skvělou volbu. Zde je několik tipů, které vám pomohou začít!

Zajímavá fakta o bonsajovém stromu granátovém jablku

Výška60,96 cm
Šířka10,16 cm - 15,24 cm
Sluneční světloPlné až částečné sluneční světlo
Doba kvetení Délka~3 měsíce
Délka životaVíce než 200 let
Vědecký názevPunica granatum

Pěstování bonsají granátového jablka ze semen nebo množením

Granátovník bonsajový se snadno pěstuje ze semen. Za tímto účelem semena opláchněte, otřením papírovou utěrkou odstraňte dužnatý povlak a poté je nechte několik dní zaschnout. Semena zasaďte do půdy pro založení semen a přikryjte je igelitem, abyste zvýšili vlhkost. Půdu udržujte vlhkou, dokud semena nevyklíčí.

Tento strom můžete množit také postupy, jako je vrstvení vzduchem, dělení a řízky, ale je to sice obtížnější, a proto méně časté.

Jak pečovat o bonsajový stromek granátové jablko

Sluneční světlo

Granátovník bonsajový lze celoročně pěstovat v interiéru, ale pokud máte to štěstí, že v místě vašeho bydliště panuje středomořské klima, můžete tyto stromy bez obav pěstovat i venku. Dávají přednost teplým a slunným místům, ale v zimě mohou potřebovat trochu stínu během období klidu.

Ideální teplota pro bonsaj granátovníku bude nad 5,00 °C . Strom je sice překvapivě odolný a zvládne i nižší teploty, ale není to ideální a může to způsobit zakrnělý růst nebo odumírání.

Zalévání

Bonsaj granátovník pravidelně zalévejte, aby byla půda vlhká, ale ne příliš nasycená. V zimních měsících můžete zalévání omezit. Většina pěstitelů považuje za užitečné stromek v chladnějších, i když sušších zimních měsících jednoduše jednou týdně mlžit.

Pro bonsaj granátového jablka je nezbytná dokonalá cirkulace vzduchu. Pokud nezajistíte dostatečnou cirkulaci vzduchu, nezáleží na tom, jak pečlivě zaléváte, protože se stejně objeví plíseň. Pokud si plísně všimnete bez ohledu na to, můžete použít fungicid, abyste zastavili její šíření, zatímco budete mít cirkulaci vzduchu pod kontrolou.

Hnojení

Každý druhý týden poté, co se na jaře objeví nový růst, byste měli svůj bonsajový stromek přihnojovat. Můžete použít tekuté hnojivo, které je určeno speciálně pro bonsaje, nebo můžete použít univerzální rostlinnou výživu. Stačí ho zředit na polovinu. V polovině jara můžete provést další přihnojení. Během tří měsíců po nahlášení rostliny nehnojte vůbec.

Květináčování a přesazování

Nejčastěji zjistíte, že vaše bonsaj granátovník kvete intenzivněji, když jsou kořeny vázány v nádobě. To je jedinečná vlastnost, která znamená, že byste měli rostlinu přesazovat pouze jednou za 3 až 4 roky. Udělejte to ke konci zimy a přesaďte stromek do směsi, která obsahuje velké množství vápna a písku.

Řez bonsají granátového jablka

Granátovník můžete prořezávat pravidelným zaštipováním každého prvního nebo třetího listu. Tím by se mělo zvětšit olistění rostliny. V opačném případě nechte mladé výhony vyzrát a prodloužit se, než je zkrátíte na požadovanou délku.

Měli byste se vyvarovat drátování zakrslých bonsají granátovníku, protože to může způsobit odumírání. Větší odrůdy můžete drátovat, ale dbejte na včasné odstranění drátů, aby nevznikly jizvy.

Škůdci a choroby

Nejčastějšími škůdci, kteří napadají bonsaje granátových jablek, jsou bejlomorky, housenky motýlů granátových jablek a mšice. Bělokřídlí se vyskytují zejména u stromků pěstovaných v interiéru, ale lze je potlačit postřikem vodou. Obvykle se vyskytují pod listy. Lze jim také předcházet zajištěním dostatečného větrání.

Kde koupit bonsajový stromek granátového jablka

Bonsajové stromky granátového jablka můžete zakoupit téměř v každém obchodě, který se specializuje na bonsajové rostliny. Vyberte si takový, který je středně velký až velký, aby plodil větší plody - můžete použít i zakrslou odrůdu, kterou nebude třeba drátovat. Při nákupu rostliny dbejte na to, abyste vybrali rostlinu se silným kmenem, aby zůstala růst silná a vitální, jakmile ji umístíte do nádoby s bonsají.

Podívejte se na další kvetoucí bonsaje a další typy bonsají, které můžete pěstovat.


avatar

Adéla je absolventkou bakalářského studia v oboru zahradnictví a krajinářství. Její vášeň spočívá v objevování krás zemědělství jako vědy a umění.