Jak pěstovat bonsaj Ficus retusa

Ficus retusa s elegantními, nádhernými kmeny zahnutými do tvaru písmene S a tmavě zelenými oválnými listy je klasickou volbou pro bonsaj. Je jedním z až 2000 různých druhů fíkusů používaných pro bonsaje. Je to odolný a spolehlivý pěstitel, ideální exemplář pro začátečníky i odborníky.

Ficus retusa, často roubovaný s Ficus microcarpa, se často pěstuje v interiéru, ale příležitostně ho lze pěstovat i venku.

Zde jsou tipy, jak pěstovat tento jedinečný a atraktivní bonsajový strom pro vaši osobní oázu.

Zajímavá fakta o bonsaji Ficus Retusa

Výška25,40 cm - 30,48 cm
Šířka20,32 cm - 25,40 cm
Sluneční světloPlné slunce
Délka kveteníNEUPLATŇUJE SE
Délka života100 a více let
Vědecký názevFicus retusa

Pěstování bonsají Ficus retusa ze semen nebo množením

Ficus retusa můžete pěstovat jak ze semen, tak i množením. Existuje několik způsobů, jak to udělat, ale pokud se rozhodnete pro výsadbu ze semen, počkejte do jara.

Při výsadbě řízků používejte polostinný růst pro polodřevité řízky. Můžete také použít techniku vzduchového vrstvení brzy na jaře, nejlépe v dubnu nebo květnu.

Jak pečovat o bonsaj Ficus Retusa

Sluneční světlo

Ačkoli je Ficus retusa bezpochyby krásný na pohled, nepatří k nejodolnějším druhům bonsají, které můžete najít. Ve skutečnosti se pěstuje především jako pokojový strom, protože mu nesvědčí chladnější počasí. Pokud se rozhodnete, můžete ji v létě chovat venku, ale pouze pokud se teploty udrží nad 15,56 °C . Jen mírný pokles pod tuto hodnotu může rostlinu zahubit.

Stromek umístěte na slunné místo. Nesnáší stín.

Zalévání

Ačkoli bonsaj Ficus retusa snese i suchou půdu a nízkou vlhkost, protože má husté a voskovité listy, dává přednost vyšší vlhkosti. Čím lépe budete tomuto stromu zajišťovat potřebnou vlhkost, tím větší je pravděpodobnost, že se mu vytvoří silné vzdušné kořeny.

Skvělým nápadem je kropit bonsaj každý den trochou vody v rozprašovači. Zalévat byste měli také vydatně vždy, když je půda suchá. Pokud můžete, používejte vodu, která je poněkud měkká a má pokojovou teplotu.

Vyhněte se mlžení častěji než jednou denně, protože to může způsobit problémy s plísněmi, ale vězte, že čím teplejší podmínky náhodou panují, tím více vody bude vaše rostlina potřebovat. V zimě si možná vystačíte s méně častým mlžením a zaléváním.

Hnojení

V létě, kdy váš bonsaj Ficus retusa aktivně roste, byste měli hnojit každý druhý týden. V zimě můžete hnojení snížit na jednou za měsíc, ale pokud se růst zastavil, hnojte ještě méně často. Můžete použít obecné univerzální hnojivo pro bonsaje.

Květináčování a přesazování

Bonsaj Ficus retusa můžete přesazovat každý druhý rok, ideálně na jaře, a to pomocí základní bonsajové směsi. V této době můžete rostlinu prořezat, ale neodstraňujte více než třetinu rostliny.

Řez bonsají Ficus retusa

Stejně jako u mnoha jiných druhů bonsají platí, že čím šikovněji bonsaj Ficus retusa prořežete, tím lépe. Pomůže to zachovat její tvar. Po vyrašení 6 až 8 listů můžete stromek seříznout na dva listy, nebo jej můžete úplně zbavit listů, abyste zmenšili jejich velikost - tento druh bonsaje je známý tím, že vytváří mimořádně velké listy.

Pokud chcete, aby se kmen více rozvinul, můžete ho nechat rok nebo dva růst bez řezu.

Tenčí větve rostliny můžete také drátovat. Pravidelně je kontrolujte, zda se nezařezávají do kůry.

Škůdci a choroby

Ficus retusa a další rostliny z čeledi fíkovníkovitých bývají poměrně odolné vůči většině chorob a škůdců, ale přesto se mohou občas stát obětí pokojových škůdců, jako je šupinovka nebo pavouci. Na tyto škůdce si dávejte pozor v zimě, kdy suchý vzduch a špatné osvětlení činí rostliny zranitelnějšími. Pro zlepšení podmínek můžete použít pěstební světlo nebo tepelnou lampu a pro snížení pravděpodobnosti napadení také mlžit listy.

Kde koupit bonsaj Ficus Retusa

Protože se jedná o jeden z nejoblíbenějších druhů bonsají, můžete si bonsajové stromky Ficus retusa koupit téměř v každém obchodě s domácími potřebami nebo ve školce. Uvědomte si, že mnoho masově vyráběných bonsají je spojeno se všemi ledvinami problémů, jako jsou špatně naroubované větve, takže nákup rostliny ve specializovaném obchodě s bonsajovými potřebami může být žádoucí pro celkově zdravější rostlinu.


avatar
Autorka

Vyrostla jsem v malé vesničce Kvilda, kde pěstování vlastních plodin a velká předzahrádka byly normou. Od té doby jsem se stěhoval a na čas se usadil v Praze a pak v Brně. Ať jsem šla kamkoli, tu zakořeněnou lásku k zahradám a divoké přírodě jsem si vzala s sebou.