Jak pěstovat bonsaje sekvojovce

Bonsajové stromy jsou často považovány za vysoké, impozantní stromy na kalifornském pobřeží. Existují však také důvody, proč uvažovat o pěstování bonsají ze sekvojí.

Existuje několik druhů sekvojovců, které můžete pěstovat jako bonsaje. Patří mezi ně sekvojovec jitrocelový a sekvojovec pobřežní, které mají velmi měkké, jehlicovité listy a zajímavé kořeny, díky nimž jsou vhodné pro bonsaje.

Zajímavá fakta o bonsajích ze sekvojovce

Výška35,56 cm - 45,72 cm
Šířka25,40 cm
Sluneční světloPlné slunce
Doba kvetení DélkaNEUPLATŇUJE SE
Délka života100 a více let
Vědecký názevMetasequoia glyptostroboides a Sequoia sempervirens
bonsaj ze sekvoje

Typy bonsají ze sekvojovce

Existují dva základní typy sekvojovců, které můžete použít pro bonsaje - sekvojovec jitrocelový neboli Metasequoia glyptostroboides nebo sekvojovec pobřežní neboli Sequoia sempervirens. Ačkoli existuje spousta dalších druhů bonsají, ze kterých si můžete vybrat, například sekvojovec obrovský, ty se pro bonsaje používají jen zřídka.

Sekvojovec pobřežní i sekvojovec jitrocelový jsou krásné bonsajové exempláře. Sekvojovec jitrocelový jako bonsaj pochází z Číny a je opadavý, zatímco sekvojovec pobřežní je stálezelený a pochází z pobřežní části Kalifornie a Oregonu. Snad nejznámější je sekvoj pobřežní (kalifornská sekvoj), která je nejvyšším stromem na světě.

Oba jsou vysoké, silné stromy, které jsou známé svými nádhernými listy, vzpřímenými kmeny a červenohnědou kůrou.

Pěstování bonsají ze sekvojovce ze semen nebo množením

Oba druhy sekvojových bonsají můžete množit semeny nebo z řízků. Tuto rostlinu můžete také vrstvit vzduchem.

Jak pečovat o bonsaj ze sekvojovce

Sluneční světlo

Bonsaje ze sekvojovce, bez ohledu na druh, by měly být vždy vysazeny na plném slunečním světle. Pokud však plánujete pěstovat bonsaje v podnebí, kde jsou extrémně horká léta, může být nutné poskytnout jim v těchto horkých obdobích trochu stínu. V každém případě dbejte na to, aby byla rostlina chráněna před mrazem, protože mráz špatně snáší.

Zalévání

V letních měsících sekvojovec vydatně zalévejte a udržujte půdu trvale vlhkou. Zároveň je třeba dávat pozor na přemokření těchto rostlin, protože může vést k hnilobě kořenů.

Hnojení

Bonsaje hnojte na jaře hnojivem s vysokým obsahem dusíku - v jiném ročním období se o to nepokoušejte, protože by mohlo dojít ke spálení kořenů. V létě můžete hnojit, ale musíte tak činit velmi střídmě, abyste omezili nekontrolovaný růst.

Květináče a přesazování

Jednou za dva roky je třeba sekvojovec přesadit. Kořeny rostou rychle a rychle a zaplní veškerý volný prostor v nádobě, čímž se kořenový bal zvedne z květináče. Při každém přesazování bude možná nutné kořeny také prořezat.

Prořezávání bonsají ze sekvojovce

Sekvojovce přirozeně rostou v rovném, vzpřímeném tvaru, takže byste je neměli nijak zvlášť trénovat nebo prořezávat, aby takto rostly i v bonsajích. Možná zjistíte, že vaše bonsaj vytváří spoustu nových pupenů, ale ty není třeba při řezu odstraňovat. Stejně tak se můžete rozhodnout pro drátování větví, které však může být poněkud křehké. Mnoho pěstitelů bonsají proto místo toho používá pro snížení výšky větví pomocné dráty.

Škůdci a choroby

Červené dřevo je velmi zřídka napadáno chorobami a škůdci, zejména při pěstování v interiéru. Pozor byste si měli dát na hnilobu kořenů, která může být způsobena nebo zhoršena přemokřením.

Kde koupit bonsaj z červeného dřeva

Sazenice sekvojovce můžete zakoupit téměř kdekoli (nebo jejich semena), ale nejlepší je kupovat stromy nebo jejich semena, které jsou určeny speciálně pro pěstování bonsají. Podívejte se do svého oblíbeného prodejního místa nebo k distributorovi bonsají, co mají na skladě - oba druhy sekvojovců by vám měly docela dobře vyhovovat.


avatar

Adéla je absolventkou bakalářského studia v oboru zahradnictví a krajinářství. Její vášeň spočívá v objevování krás zemědělství jako vědy a umění.