Jak pěstovat bonsaj fíkus s vrbovými listy

Pokud jde o pěstování bonsají, existuje nespočet druhů, ze kterých si můžete vybrat, abyste udělali dojem - ale fíkus s vrbovými listy je jedním z těch, které musíte zvážit.

Tato rostlina, což je druh fíkovníku, který má zelené listy, vysoký kmen a zálibu v pěstování v interiéru, je také jednou z nejjednodušších, které můžete pěstovat. Tento strom (Ficus nerifolia/salicifolia), známý svou podlouhlou povahou, vypadá podobně jako klasická plačící vrba.

Zde najdete vše, co potřebujete vědět o pěstování tohoto jedinečného exempláře, známého také jako mexický fíkus.

Bonsaj fíkus s vrbovými listy

Zajímavá fakta o fíkusech vrbovolistých

Výška8 - 11 palců
Šířka7,62 cm - 12,70 cm
Sluneční světloPlné přímé světlo
Délka kveteníNekvete ve významném množství
Délka života100 a více let
Vědecký názevFicus nerifolia/salicifolia

Pěstování fíkusu vrbového ze semen nebo množením

Fíkus s vrbovými listy je nejlepší zakoupit jako startovací bonsaj v renomované školce. Lze jej však také založit ze semen (zdlouhavý proces) nebo množením pomocí řízků odebraných ze vzrostlé rostliny.

Jak pečovat o fíkus s vrbovými listy

Zde se dozvíte, jak pečovat o bonsaje ficus nerifolia a ficus salicifolia:

fíkus s vrbovými listy

Sluneční světlo

Nejvhodnější umístění pro bonsaj fíkus s vrbovými listy se liší v závislosti na ročním období. Na jaře, v létě a na podzim se stromku bude nejlépe dařit, pokud bude umístěn v podmínkách s vysokým osvětlením. Můžete ho mít i venku za předpokladu, že teploty zůstanou nad 45 stupňů Fahrehenthi. Pokud se oteplí více, přeneste rostlinu do interiéru a umístěte ji na slunný okenní parapet.

V zimě bude téměř vždy nutné přenést rostlinu fíkus do interiéru. Nejlepší umístění bude na okenním parapetu, který je orientován na jih - přes okno s východní nebo západní expozicí bude také fungovat. Váš fíkus potřebuje každý den alespoň 4 až 6 hodin slunečního světla.

Zalévání

Nezapomeňte svůj fíkus s vrbovými listy zalévat pokaždé, když se půda zdá být suchá. Snažte se zabránit tomu, aby půda zcela vyschla. Zalévejte, dokud nezačne vytékat z odtokových otvorů na dně nádoby.

Rostlině můžete také zajistit dodatečnou vlhkost, což je důležité zejména během sušších zimních měsíců. Zvažte umístění rostliny na mělký podnos vyplněný vrstvou štěrku. Štěrk zalijte vodou. Tím doplníte dodatečnou vlhkost, kterou stromek potřebuje.

Hnojení

Pokud chcete, aby váš fíkus s vrbovými listy zůstal zdravý, musíte ho také pravidelně hnojit. Můžete použít jakékoliv vyvážené tekuté hnojivo, které však budete chtít naředit na poloviční sílu.

Květináčování a přesazování

Fíkus s vrbovými listy budete muset pravidelně přesazovat, obvykle když kořenový systém zaplní květináč (obvykle je to přibližně jednou za dva až tři roky). To vám umožní poskytnout stromku čerstvou zeminu a také podpoří růst kořenů stromku kompaktnějším způsobem. Nejvhodnější dobou pro hlášení je léto.

Řez fíkusu vrbového

Řez a zaštipování bonsají fíkusů je nezbytné, pokud chcete, aby rostlina rostla požadovaným způsobem. To také pomůže vašemu stromku zůstat v miniaturní podobě. Nový růst jednoduše zastřihněte a zaštipněte do nejzazšího bezpečného bodu, ale nikdy neodstraňujte všechen nový růst - měli byste ho ponechat, aby udržel zbytek stromu. Podle potřeby zaštipujte a zastřihávejte.

Škůdci a choroby

Bonsai fíkus s vrbovými listy můžete ošetřovat proti chorobám a škůdcům stejně jako strom v plné velikosti. Kromě hniloby kořenů a jiných houbových chorob (oběma lze předcházet správnou zálivkou) je u této rostliny jen málo chorob, ale je třeba dávat pozor na škůdce, jako jsou mšice, šupinatý hmyz a pavouci.

Kde koupit fíkus s vrbovými listy

Technicky vzato si můžete bonsaj koupit u jakéhokoli prodejce nebo ve školce, která se na toto umění specializuje. Pro dosažení nejlepších výsledků byste však měli zvážit koupi rostliny, která je již zavedená a od společnosti, která se opírá o dobré hodnocení zákazníků. Bonsaj je jednoduše reprodukce stromů v miniaturní podobě - jejich péče je zcela závislá na vás, protože jsou pěstovány v květináčích.

Začít se zdravým stromem je to nejlepší, co můžete udělat, abyste zvýšili své šance na vypěstování zdravé a prosperující bonsaje. S trochou štěstí se vám podaří vypěstovat strom, který vám vydrží desítky let!

Přečtěte si také naše průvodce péčí o bonsaj Ficus Microcarpa a Ficus Retusa.

*Velký dík patří Dr. Blaise Allenovi za svolení k použití výše uvedených fotografií!


avatar
Autorka

Vyrostla jsem v malé vesničce Kvilda, kde pěstování vlastních plodin a velká předzahrádka byly normou. Od té doby jsem se stěhoval a na čas se usadil v Praze a pak v Brně. Ať jsem šla kamkoli, tu zakořeněnou lásku k zahradám a divoké přírodě jsem si vzala s sebou.