Smrkové bonsaje - co byste měli vědět

Možná si ho představíte spíše jako vánoční stromek, ale ve skutečnosti je smrk stálezelený jehličnatý strom se spoustou dalších možností využití.

Nejenže je ceněný pro použití ve dřevařství, ale smrk je také oblíbenou bonsají. V dospělosti dorůstá výšky až 60,96 m, v bonsajové kultuře lze tyto stromy vycvičit na drobné 5,08 až 12,70 cm.

Existuje několik druhů smrkových bonsají, které můžete pěstovat, ale všechny jsou nenáročné na pěstování. Zde je to, co byste měli vědět.

Zajímavá fakta o bonsajích ze smrku

Výška17,78 cm - 22,86 cm
Šířka7,62 cm - 12,70 cm
Sluneční světloPlné slunce až polostín (podle druhu a kultivaru)
Délka kveteníN/A
Délka života40-60 let
Vědecký názevPicea

Typy bonsají smrku

Smrky patří do čeledi smrkovitých. Zde jsou některé z nejoblíbenějších druhů bonsají z rodu Picea.

Smrk ztepilý (Picea abies)

P. abies neboli smrk ztepilý se tradičně používá jako vánoční stromek a má červenohnědou kůru a lesklé zelené jehlice. Je mrazuvzdorný v zónách 2B až 7a, takže je dobrou volbou pro pěstitele bonsají v severních oblastech. Lze jej samozřejmě pěstovat i v interiéru.

Existuje několik kultivarů P. abies, které lze použít i v bonsajích, včetně P. abies albertiana 'conica', P. abies 'Echiniformis' (přírodní zakrslá odrůda, která roste pomalu a vytváří hustěji olistěné listy), P. abies 'Little Gem,' (ceněná pro své drobné jehlice) a P. abies 'Nidiformis'.

Mezi další kultivary, které stojí za zvážení, patří např:

  • P. abies 'Pumila'
  • P. abies 'Pumila Nigra'
  • P. abies 'Pumila Nigra'
  • P. abies 'Pygmaea'

P. abies 'Variegata'

Picea engelmannii

Tento druh smrku je známý jako modrý Engelmannův smrk nebo zakrslý albertský zdroj. Je mrazuvzdorný do zóny 3, má voňavé jehlice, které po rozdrcení voní po kafru. Je skvělý pro pěstování v interiéru a vytváří také jemné oranžové šišky.

Picea glauca

P. glauca neboli smrk bílý má modrozelené jehlice, které jsou na dotek poněkud pichlavé. Je mrazuvzdorný v zónách 2-5 a má osvěžující vůni. Je důležité si uvědomit, že tomuto smrku se jako bonsaji nedaří v horku.

  • V úvahu připadá i několik kultivarů P. glauca, např.:
  • P. glauca 'Albertiana conica'
  • P. glauca conica (tento druh je velmi náchylný k roztočům, ale lépe než jiné bonsajové varianty odolává horku a suchu).

P. glauca densata

Picea glehnii

Tento druh smrku je známý pod mnoha dalšími názvy, například jedle stříbrná, smrk Edo, smrk Ezo obyčejný nebo smrk Sachalinský. Zatímco v Japonsku je oblíbený, ve Spojených státech může být jeho pořízení kvůli vývozním zákonům obtížnější.

Picea jezoensis

Tento druh smrku pro bonsaje, známý také jako smrk jezo, smrk H ondo, smrk jezo nebo smrk Yeddo, je mrazuvzdorný do zóny 5 a je třeba ho pěstovat v poněkud stinných podmínkách.

Picea mariana

Tento druh, známý také jako smrk černý, se vyskytuje také v zakrslém kultivaru 'Nana'. Roste v úzkém tvaru a dodává se také v plačící formě. Je mrazuvzdorný v zónách 4-7.

Picea orientalis

Tento druh smrku, známý jako kavkazský nebo orientální smrk, je ideální pro bonsaje, protože má jedinečné fialové šišky a krátké jehlice. Je mrazuvzdorný do 5. zóny, a pokud roste ve volné přírodě, může dorůst až do výšky 15,24 m a více. Je to jedna z nejlepších možností, pokud jej plánujete použít jako bonsajový exemplář v horkém a vlhkém prostředí.

Picea oungens

Tento druh bonsají, známý také jako Montgomeryho smrk, má modré jehličí a přirozeně roste v kompaktním tvaru, takže je pro bonsaje ideální.

Smrk pichlavý (Picea pungens)

Tento druh smrku můžete slyšet pod názvem "River Road" nebo jako modrý smrk. Může růst až do 3. zóny a přežije i některé z nejvyšších nadmořských výšek.

Picea rubens

Smrk červený (Picea rubens) může růst i ve vysokých nadmořských výškách a má krásnou sytě fialovou kůru, která se na starších stromech mění na načervenalou a ve vysokých nadmořských výškách na šedou. Má aromatické svíčky, které voní stejně jako jablka.

Picea sitchensis

Tento druh smrku se často označuje jako smrk sitka a je nejrychleji rostoucím smrkem na světě, ideální pro nás netrpělivé bonsaje!

Picea torana

Tento druh smrku je známý také jako smrk tygrovaný a vyskytuje se až do zóny 6.

Pěstování bonsají smrku ze semen nebo množením

Smrky lze množit jak ze semen, tak z řízků. Řízky se nejlépe odebírají koncem léta.

Jak pečovat o bonsaj smrku

Zde je několik tipů, jak o bonsaje pečovat, kterými se můžete řídit:

Sluneční světlo

Během vegetačního období umístěte smrkovou bonsaj na plné slunce. Snáší přímé i nepřímé světlo. V zimních měsících, kdy rostlina spí, ji však dejte do stínu. Pokud tento bonsajový stromek pěstujete venku, poskytněte mu ochranu před mrazem. Když její kořeny zmrznou, nebude se jí dařit tak dobře dostávat vodu k listům a může tak uschnout.

Zalévání

Jakmile zjistíte, že půda začala vysychat, zalijte smrkovou bonsaj. Vyvarujte se přemokření kořenů, ale dbejte na dostatečnou vláhu i v zimních měsících.

Hnojení

Jednou za měsíc můžete použít tuhé organické hnojivo nebo každých 7 až 10 dní tekuté hnojivo. Smrkovým bonsajím prospívají hnojiva určená speciálně k výživě listů, obvykle s cheláty, železem a vysokým obsahem dusíku, který zlepšuje barvu a růst listů.

Květináče a přesazování

Přesazování smrkových bonsají by se u novějších a mladších stromků mělo provádět jednou za tři roky. U starších stromů můžete počkat déle, obvykle jednou za čtyři nebo pět let, protože růst bude pomalejší. K tomu stačí mírně zastřihnout kořeny a odstranit maximálně třetinu jejich růstu. Při přesazování ořezané rostliny do nové nádoby použijte dobře propustnou směs půdy.

Řez smrkových bonsají

Smrkové bonsaje mají jedinečný vířivý růstový vzor, který způsobuje, že na kmeni stromu roste několik větví v naprosto stejné výšce. Chcete-li bonsaj prořezat, měli byste odstranit všechny větve kromě jedné. Na jaře můžete také zaštípnout nové výhony, dokud jsou ještě měkké.

Pokud potřebujete prořezat delší větve, stačí je zkrátit tak, aby byly menší větvičky u kmene. Na větvích, které si hodláte ponechat, ponechte pupeny a jehličí.

Škůdci a choroby

Existuje několik škůdců a chorob, na které jsou smrkové bonsaje bohužel náchylné. Pozor na škůdce, jako jsou mšice zelená, roztoči na smrku a zdrojové minery jehličí, a na houbové choroby, jako je rez.

Všem těmto chorobám nejlépe předejdete pěstováním smrkové bonsaje v interiéru a dodržováním výše uvedených pokynů pro péči o rostlinu. Zdravá rostlina bude snadno odolávat chorobám a napadení škůdci.

Pokud se škůdci a houbové choroby stanou pro váš strom příliš únosnými a způsobují vážné poškození, zakrnění růstu nebo defoliaci, můžete se jich zbavit pomocí pesticidů nebo fungicidů.

Kde koupit bonsaj smrku

Smrky pro bonsaje můžete koupit všude tam, kde běžně kupujete smrky pro pěstování v krajině. Nakupujte v místní lesní školce nebo online ve svém oblíbeném specializovaném obchodě s bonsajemi stromky, které byly vypěstovány z certifikovaného materiálu.


avatar
Redaktor

Ahoj, jsem Jaroslav, Zahradadecin.cz je můj web o pokojových rostlinách a zahradničení. Jsem tu proto, abych se s vámi podělil o své zkušenosti a pomohl vám mít větší úspěch a radost z pěstování rostlin.