Jak pečovat o rozmarýnovou bonsaj

Rozmarýn je ceněný pro své aromatické vlastnosti a schopnost udělat téměř každý recept desetkrát chutnější. Věděli jste ale, že můžete pěstovat i rozmarýnové bonsaje, které dodají vašemu domovu na zajímavosti a atraktivitě?

Rozmarýn lékařský, jehož název v překladu znamená "mlha moře", je nádherná rostlina s elegantními zelenošedými listy. Pochází ze Středomoří, což znamená, že pokud ji plánujete pěstovat celoročně venku, musí být v teplém podnebí. Pokud jste však ochotni přenést rozmarýn na zimní měsíce do interiéru, můžete jej pěstovat jako bonsaj v jakémkoli prostředí.

Ve svém přirozeném prostředí rozmarýn kvete po celý rok, vytváří krásné modré květy a roste jako keř se stálezeleným jehličím. Má vláknitou kůru, takže rostlina vypadá velmi jedinečně a atraktivně i v relativně mladém věku. Jednou z nejunikátnějších vlastností této rostliny je, že ji lze pěstovat nejen pro její vizuální kvality jako bonsaj - ale také pro její kulinářské schopnosti.

Pokud jde o péči o rozmarýnovou bonsaj, je na ni kladeno jen málo požadavků. Zde je několik tipů, jak tuto běžnou bylinnou bonsaj udržet zdravou.

Zajímavá fakta o rozmarýnové bonsaji

Výška17,78 cm - 35,56 cm
Šířka17,78cm - 25,40cm
Sluneční světloPlné sluneční světlo
Délka doby kveteníPozdní jaro-začátek léta
Délka života20 let
Vědecký názevRozmarýn lékařský

Pěstování bonsají rozmarýnu ze semen nebo množením

Bonsaj rozmarýnu můžete vysadit z řízků nebo ze semen. Nejrychlejšího výsledku dosáhnete, když nové rostliny založíte řízky ze stávajících rostlin a zasadíte odříznuté stonky dlouhé zhruba 5,08 cm. Před výsadbou odstraňte všechny listy a řízky vložte do směsi rašelinového mechu a perlitu. Kropte vodou, dokud kořeny nevyrostou, a poté můžete řízky zasadit stejně jako běžnou rostlinu rozmarýnu.

Jak pečovat o rozmarýnový bonsajový stromek

Sluneční světlo

Při pěstování bonsají rozmarýnu v interiéru se snažte umístit rostlinu poblíž okna orientovaného na jih, kde bude mít každý den až osm hodin slunečního světla a tepla. Pokud jí nemůžete dopřát potřebné množství slunečního světla přirozeně, budete ji možná muset doplnit umělým osvětlením.

Udržujte rostlinu v teple, ideálně při teplotě ne nižší než -1,11 °C . Pokud se rozhodnete, můžete rostlinu přes léto umístit ven, jen se ujistěte, že ji v chladném počasí přenesete zpět dovnitř.

Zalévání

Přestože je rozmarýn přizpůsoben teplejšímu podnebí, nezvládá delší období sucha. Proto je důležité, abyste rozmarýn zasadili do dobře propustné půdy a dbali na pravidelnou zálivku. Může být poněkud na suchu - často se mu daří v písčité půdě - ale nenechte ho úplně vyschnout. Zvažte možnost zasadit rozmarýnovou bonsaj do terakotových květináčů, které umožní, aby půda zůstala teplá a relativně suchá. Zásadní je drenáž - dlouhodobé sucho nebo přemokření není důležité.

Hnojení

Rozmarýn není žravý živitel. Rozmarýnovou bonsaj však nejlépe přihnojíte na jaře. Dobrou volbou je rybí emulze, která rostlině dodá rychle vstřebatelnou dávku potřebných živin. Můžete také pravidelně používat listový postřik.

Květináčování a přesazování

Rozmarýnovou bonsaj se snažte alespoň jednou ročně přesadit. Nejvhodnější dobou je zpravidla jaro, než rostlina začne aktivně odrůstat, ale můžete to udělat kdykoli během roku, kdy vám to bude nejvíce vyhovovat. Stačí odříznout 5,08 až 12,70 cm od kořenů ve spodní části rostliny i po stranách kořenového balu. Můžete také zastřihnout část vrcholu.

Řez bonsají rozmarýnu

Bonsaj rozmarýnu pravidelně prořezávejte. Jedním z nejzajímavějších aspektů pěstování rozmarýnových bonsají je, že tyto odřezky můžete dobře využít - při vaření! Stačí odstřihnout větvičky, kdykoli je budete chtít v kuchyni použít, ale nezkracujte více než třetinu rostliny najednou.

Větvičky můžete občas drátkovat, abyste je také vytvarovali. Drátovat se snažte jen ty, které mají menší průměr než polovina tužky.

Škůdci a choroby

Rozmarýnové bonsaje jsou při pěstování v interiéru občas náchylné k padlí. Toto bílé, práškovité houbové onemocnění obvykle vzniká při vlhkém vzduchu a špatné cirkulaci vzduchu. Přestože rostlinu obvykle nezabije, může ji silně oslabit. Zajistěte dobrou cirkulaci vzduchu v místnosti, kde rostlinu pěstujete (můžete například přidat ventilátor).

Dávejte pozor na škůdce, jako jsou mšice a pavouci. Listy můžete postříkat zředěným roztokem vody a mýdla, abyste se jich zbavili.

Kde koupit bonsaj rozmarýn

Rozmarýnovou bonsaj, která se skvěle hodí pro práci jako bonsaj, můžete zakoupit kdekoli, kde si můžete koupit běžnou rozmarýnovou rostlinu - můžete si také koupit semena a založit si vlastní rostlinu. Vzhledem k tomu, že rozmarýn, který je při pěstování venku největší, dorůstá pouze do velikosti malého keře, rychle roste ze semen, a proto může v nádobě rychle dozrát.

Toto je ekonomický způsob, jak si pořídit rozmarýnovou bonsaj - i když samozřejmě vždy můžete zakoupit startovací rostlinu v zahradnictví, školce nebo v některých případech i v obchodě s potravinami.

Podívejte se také na další bonsajové stromy, které můžete pěstovat zde.


avatar

Adéla je absolventkou bakalářského studia v oboru zahradnictví a krajinářství. Její vášeň spočívá v objevování krás zemědělství jako vědy a umění.