Jak pěstovat palmu sago

Ačkoli název může být trochu matoucí, pokud jde o pěstování bonsají, jen velmi málo pěstitelů skutečně pěstuje pravé palmy. Místo toho pěstují Cycas revoluta neboli palmu ságovou.

Navzdory běžnému názvu patří ságovité palmy ve skutečnosti do čeledi cykasovitých. Tyto prastaré rostliny rostou ve volné přírodě v jižním Japonsku a mají poměrně bohatou minulost - existovaly už v době, kdy se po zemi ještě potulovali dinosauři!

Když si vypěstujete vlastní palmu bonsaj, pravděpodobně se nedožije 150 milionů let - při správné péči však bude žít desítky let. Zde jsou tipy, jak na to.

Zajímavá fakta o palmě sago

Výška20,32 cm - 25,40 cm
Šířka7,62 cm - 12,70 cm
Sluneční světloPlné sluneční světlo
Délka doby kveteníNekvete
Délka života100 a více let
Vědecký názevCycas revoluta

Pěstování palmy bonsajové ze semen nebo množením

Nejjednodušší způsob pěstování palmy ságovníku je ze semen. Pokud se rozhodnete začít ze semen, je nejlepší je na několik dní namočit do vody a poté odstranit červenou slupku, aby zůstal jen tvrdý bílý obal semen. Semena můžete ihned zasadit, a to bokem do dobře propustné, vlhké půdy. Klíčení semen může trvat až devět měsíců.

Možná zjistíte, že množení pomocí odnoží, tzv. mláďat, je rychlejší metodou založení vaší bonsajové palmy. Tato mláďata by měla být zbavena listů a kořenů a před výsadbou do písčité směsi půdy by se měla nechat týden vyschnout.

Péče o palmu ságovou

Jak pečovat o palmu bonsaj

Zde je několik důležitých rad, pokud jde o péči o palmu ságovou:

Sluneční světlo

Palma ságovník vytváří tuhé listy podobné palmám. Tyto listy jsou uzpůsobeny tak, aby odolávaly nejrůznějším teplotám a zvládly rozmezí -9,44 °C - 43,33 °C . Pro nejlepší růst však budete chtít udržovat palmu ságovou při teplotách nad 50 °C.

Snáší také širokou škálu světelných podmínek, ale nejlépe se pěstuje na plném slunci. V ideálním případě by měla být vaše bonsajová palma umístěna na místě, kde bude mít alespoň tři hodiny slunečního svitu denně. Stromek sice jistě můžete pěstovat i v tmavších podmínkách, ale listy a větve mohou být opožděné a slabé.

Zalévání

Stejně jako bonsajová palma snese nejrůznější teplotní a světelné podmínky, snese i nejrůznější způsoby zalévání. Snese i trochu zanedbávání a ve skutečnosti je s ním nejlepší zacházet stejně jako s kaktusem nebo sukulentem.

Je naprosto v pořádku nechat půdu mezi zaléváním vyschnout. Jen se ujistěte, že je půda dobře propustná a že rostlinu nenecháte dlouho stát ve vodě.

Hnojení

Ságovité palmy vyžadují velmi málo i co se týče hnojení. Tyto rostliny rostou pomalu, takže stačí použít organické tekuté hnojivo, zředěné na poloviční sílu, asi třikrát až čtyřikrát ročně.

Hnojit byste měli na jaře, kdy začíná nový růst, spolu s pozdějším létem, kdy se nový růst zpevní a rostlina se připraví na klidnější zimní měsíce - nikdy byste neměli hnojit v těchto měsících, kdy rostlina aktivně neroste.

Květináče a přesazování

Stejně jako u hnojení, i při přesazování bonsajové palmy platí, že méně znamená více. Tyto rostliny rostou pomalu a dávají přednost tomu, aby byly vázány ke kořenům. Při přesazování proto stačí, když je přesadíte do nádoby přibližně o jednu velikost větší, než byla ta předchozí. Po přesazení nehnojte.

Řez palmy bonsajové

Vzhledem k tomu, že tento strom roste velmi pomalu, je třeba ho prořezávat jen minimálně. Nemusíte ji také cvičit pomocí drátu. Stačí ji během roku občas prořezat, ideálně odstranit listy, které zhnědly nebo zežloutly. Stačí seříznout listovou stopku u kmene nebo odstranit jednotlivé části začínající v oblasti středu listu.

Škůdci a choroby

Nejčastějším škůdcem, se kterým se budete muset při pěstování palmy ságovníku jako bonsaje potýkat, je šupinovka. Tito škůdci mohou tvořit tvrdou krustu a lze je odstranit peroxidem vodíku. Můžete si také všimnout moučného brouka, proti kterému lze použít insekticidní mýdlo. Udržujte rostlinu řádně zavlažovanou a pravidelně ji otáčejte, abyste zabránili spálení listů, a neměli byste mít žádné další problémy.

S japonskou ságovou palmou souvisí ještě jedna důležitá poznámka - dbejte na to, abyste rostlinu neumístili do míst, kam se dostanou kočky, psi nebo děti. Listy obsahují toxin známý jako cykazin, který může být při požití nebezpečný.

Kde koupit palmu bonsaj

Palmu ságovou ve formě bonsaje můžete zakoupit ve většině specializovaných obchodů s bonsajemi. Můžete si ji také zakoupit jako malou sazeničku ve stromové školce a vypěstovat si ji v miniaturní podobě.

Další bonsajové stromy k pěstování najdete v tomto seznamu bonsají.


avatar

Adéla je absolventkou bakalářského studia v oboru zahradnictví a krajinářství. Její vášeň spočívá v objevování krás zemědělství jako vědy a umění.