Jak pěstovat bonsaj javor trojzubec

Javor trojtrnný, známý také pod vědeckým názvem Acer buergerianum, je opadavý strom, který ve svém původním prostředí snadno dosahuje výšky 13,72 m a více.

Jeho pověst obrovského stromu ve volné přírodě by vás však neměla odradit od jeho pěstování jako miniaturní bonsaje v interiéru. Tato rostlina je oblíbená jako strom na terase nebo v ulicích a je také dokonalým bonsajovým exemplářem. Je nenáročná na péči a rychle roste.

Bonsajové stromy javoru trojzubého jsou mezi milovníky bonsají velmi vyhledávané, protože vytvářejí silné, žilnaté kořeny, které jsou ideální pro estetický vzhled s kořeny nad kamenem, o který mnozí pěstitelé usilují. Díky atraktivním trojlaločným listům, které přecházejí ze zelené do červené, žluté nebo oranžové barvy spolu s jasně žlutými květy, jsou tyto stromy ideální pro bonsajové experimenty.

Osvojit si pěstování bonsají javoru trojzubého je snadné. Zde je to, co potřebujete vědět.

Zajímavá fakta o javoru trojzubém

Výška20,32 cm - 25,40 cm
Šířka5,08 cm - 7,62 cm
Sluneční světloPlné sluneční světlo
Doba kvetení Délka1-2 měsíce
Délka života80 let
Vědecké jménoAcer buergerianum

Pěstování bonsají javoru trojzubého ze semen nebo množením

Nejjednodušší způsob pěstování bonsají javoru trojzubého je množení. Můžete použít řízky přisazené brzy na jaře, protože ty poměrně snadno zakoření.

Lze jej také vypěstovat ze semen, i když to bude trvat mnohem déle. Za tímto účelem vysejete na podzim semena asi půl centimetru hluboko. Semena by měla na jaře vyklíčit, a pokud chcete, můžete je pak přesadit.

Jak jste si mohli odvodit, výsev ze semen se doporučuje pouze v oblastech, kde v zimě nemrzne, protože to může zabránit jejich vyklíčení.

acer buergerianum

Jak pečovat o bonsaje javoru trojzubého

Sluneční světlo

Bonsai javoru trojzubého by měla být vždy pěstována na plném slunci. I když snesou občasný stín, dávají přednost šesti a více hodinám světla denně. To zajistěte přirozeným osvětlením nebo plnospektrálními pěstebními světly.

Je také důležité si uvědomit, že tyto stromy je třeba udržovat v relativním teple. Jejich kořeny mají vyšší než průměrnou vlhkost, což znamená, že jsou náchylnější k poškození mrazem. Z tohoto důvodu je tento bonsajový strom nejlépe pěstovat v teplejším podnebí nebo zcela v interiéru.

Pokud žijete v chladnějším prostředí, můžete tento bonsajový exemplář pěstovat venku vždy jen v letních měsících. Jen se ujistěte, že ji přenesete dovnitř nebo ji umístíte do teplé garáže či chladicího rámu, jakmile teploty klesnou na hodnoty náchylné k mrazu.

Zalévání

Jak již bylo zmíněno, kořeny javoru trojtrnného jsou známé tím, že zadržují dostatečné množství vody. Díky tomu bývá tato bonsaj odolnější vůči suchu než jiné druhy javorů. Jako bonsaj však stále vyžaduje pravidelnou zálivku.

V nejteplejších chvílích léta se může stát, že budete muset zalévat každý den. V zimě je potřeba zalévat méně (a méně zalévání se skutečně doporučuje, protože přemokření může při nízkých teplotách poškodit kořeny).

V každém případě dbejte na to, aby vaše bonsaj byla zasazena v dobře propustné půdě a aby kořeny nikdy nestály ve vodě. To může vést k hnilobě kořenů.

Hnojení

Ačkoli pravidelné hnojení není u starších bonsají javoru trojzubého nutné, u mladších rostlin je to nutnost. Používejte hnojivo s vysokým obsahem dusíku, ale jak strom stárne, přejděte na hnojivo s nižším obsahem dusíku. To pomůže dosáhnout kontrolovanějšího růstu s menšími listy, což je v bonsajistické praxi velmi žádané.

První měsíc nového růstu na jaře byste měli hnojit přibližně jednou týdně, pak můžete hnojení snížit na dvakrát měsíčně.

Květináče a přesazování

Ideální doba pro přesazení nebo přesazení stromku je brzy na jaře, těsně předtím, než začne rašit. Stromek byste neměli přesazovat, dokud neroste alespoň rok nebo dva. Poté plánujte přesazení přibližně jednou za tři roky. Po přesazení jej ponechte dva týdny v chladném a stinném prostředí, abyste předešli šoku.

Řez bonsají javoru trojzubého

Bonsaj javoru trojzubého je nejlepší prořezávat na jaře, těsně před rašením. Můžete zkrátit více než polovinu kořenů, aby se stromek vešel do nové nádoby, ale je lepší zkrátit větší kořeny než drobné podávací kořeny.

Tento stromek můžete také kdykoli zadrátovat. Buďte však při tom opatrní, protože větve bývají křehké.

Pokud ořezáváte nějaké listy, neodstraňujte více než třetinu největších listů. To může stromu zabránit v ukládání energie pro období klidu.

Škůdci a choroby

Rostlina acer buergerianum není náchylná k velkému množství škůdců a chorob. Občas mohou být problémem housenky. Chcete-li se jich zbavit, jednoduše je ručně otrhejte. Žádné další pesticidy ani metody ochrany nejsou nutné.

Problémem obvykle nejsou ani nemoci, jedinou výjimkou jsou plísňové problémy způsobené přemokřením. Dbejte na to, aby kořeny stromu nezůstávaly mokré, a předejděte tak těmto problémům.

Kde koupit bonsaj Tridentský javor

Semena nebo rostliny javoru trojzubého můžete zakoupit ve většině specializovaných obchodů s bonsajemi nebo ve školkách, a to buď online, nebo ve vašem okolí. V mnoha případech je nejrozumnější zakoupit startovací rostlinu ve specializované školce, abyste měli jistotu, že dostanete vysoce kvalitní rostlinu ze spolehlivého materiálu.


avatar

Adéla je absolventkou bakalářského studia v oboru zahradnictví a krajinářství. Její vášeň spočívá v objevování krás zemědělství jako vědy a umění.