Pěstování bonsají jasmínu

Ačkoli je jasmín, známý také jako jasmín hvězdnatý nebo jasmín konfederativní, technicky příbuzný s mléčnicemi, je ideální rostlinou pro bonsaje. Tato rostlina, která pochází z Asie, včetně míst, jako je Korea, Vietnam, Čína a Japonsko, má jemný kvetoucí habitus a lesklé tmavé listy.

Rostlina se často pěstuje pro svůj cenný olej, který lze extrahovat a používat k výrobě parfémů. Jak se dalo očekávat, tato rostlina má nebeskou vůni, která z ní dělá ideální rostlinu pro pěstování jak v interiéru, tak venku.

Zajímavý je samozřejmě také pohled na její kořeny a jejich trénování. Z tohoto důvodu je to rostlina, kterou budete chtít co nejdříve přidat do své sbírky bonsají - a pěstování jasmínových bonsají je pravděpodobně jednodušší, než si myslíte.

Zajímavá fakta o jasmínové bonsaji

Výška30,48 cm - 40,64 cm
Šířka10,16 cm - 15,24 cm
Sluneční světloPlné sluneční světlo
Délka kveteníNepřetržitě při pěstování v interiéru
Délka životaVíce než 100 let
Vědecké jménoTrachelospermum jasminoides

Pěstování bonsají jasmínu ze semen nebo množením

Jasmínovou bonsaj lze vypěstovat ze semen, ale nejlepší je začít s nákupem rostliny, která již byla vyškolena do bonsajové nádoby. Tím zajistíte, že vaše rostlina zvládne jedinečné podmínky pěstování bonsají.

Jak pečovat o jasmínovou bonsaj

Sluneční světlo

Jasmínovým bonsajím se nejlépe daří při pěstování za vysokého osvětlení. Pokud ji pěstujete venku (což je možné ve většině klimatických oblastí na konci jara a v létě), nezapomeňte ji přenést do interiéru, když teploty klesnou pod 45 stupňů. V interiéru se vašemu bonsajovému jasmínu bude dařit před slunným oknem.

V zimě je nejlepší umístit rostlinu na okno s jižní expozicí. Ideální je 4 až 6 hodin slunečního světla denně.

Zalévání

Rostliny jasmínu nemají rády vysychání. Zalévejte je dříve, než půda začne vypadat suchá, a nikdy ji nenechte zcela vyschnout. Dokud si na zalévání bonsají nezvyknete, budete možná muset použít měřič vlhkosti, abyste si zvykli, kolik vody rostlina potřebuje. Zalévejte vydatně, dokud voda nezačne vytékat z otvorů na dně nádoby.

Pro tuto rostlinu je také zásadní vlhkost vzduchu. Rostlinu můžete umístit na mělký tác naplněný štěrkem a vodou, který bude stromku dodávat vlhkost (aniž by se jeho kořeny nasytily), protože se voda odpařuje.

Hnojení

Jasmínovou bonsaj pravidelně hnojte. Univerzální kapalné hnojivo je ideální, ale možná ho budete chtít zředit na polovinu. Během jara, léta a podzimu hnojte jednou měsíčně, když rostlina aktivně roste, ale během zimního klidového období s hnojením počkejte. Můžete se také rozhodnout pro listovou výživu rostliny, ideálně pomocí hnojiva rozpustného ve vodě, které můžete aplikovat každý druhý měsíc.

Květináče a přesazování

Bonsaj budete muset přesadit vždy, když kořenový systém zaplní květináč, ve kterém právě roste. Pokud vidíte, že kořeny vyčnívají ze dna květináče, je čas uvažovat o přesazení. Obvykle to znamená přibližně jednou za 2 až 4 roky, i když někdy mohou jasmíny vydržet až pět let.

Rostlinu přesazujte uprostřed léta, kdy je stromek nejméně choulostivý. Rostlinu vyjměte z květináče včetně veškeré zeminy. Zkraťte asi třetinu kořenové hmoty rostliny a přesaďte ji do nového, většího květináče. Poté nezapomeňte rostlinu důkladně zalít.

Řez bonsají jasmínu

Jasmínové bonsajové rostliny lze zastřihávat a zaštipovat, aby se reguloval jejich růst. Ve většině případů je nejlepší zaštipovat a zastřihávat nový růst na nejzazším místě jasmínu, které považujete za bezpečné - nikdy neodstraňujte celý nový růst nebo více než třetinu rostliny najednou. Štípání a zastřihávání můžete provádět v průběhu celého roku, ale pravděpodobně se nemusíte obávat formálnějšího zastřihávání.

Je obtížné dát doporučení, jak často byste měli zaštipovat a zastřihávat, protože tyto rostliny rostou různou rychlostí v závislosti na síle a vitalitě rostliny a také na péči, kterou jí poskytujete. Budete jen chtít sledovat růst každého stromu, abyste měli představu o tom, kdy je čas na zastřihávání.

Škůdci a nemoci

Škůdců a chorob, na které je jasmínová bonsaj náchylná, není mnoho, kromě těch, které jsou běžné pro pokojové rostliny. Dávejte pozor na hnilobu kořenů a předcházejte jí správnou zálivkou a zvažte pravidelnou kontrolu rostliny na výskyt škůdců, jako jsou roztoči, mšice a šupinovka.

Kde koupit bonsaj jasmínu

Nejlepší je zakoupit jasmínovou bonsaj, která byla vypěstována výhradně pro tento účel. Častou pastí, do které se mnoho zahradníků při pěstování této rostliny chytá, je nákup běžných hvězdicových jasmínů.

Ačkoli to může fungovat, jasmíny mohou být citlivé na náročné stříhání a trénink, a proto je nejlepší zakoupit jasmínovou bonsaj od specializovaného prodejce bonsají, který již jasmín vycvičil k růstu v menší nádobě.

Podívejte se také na naše návody, jak pečovat o gardénii bonsaj a další druhy pokojových bonsají, které můžete pěstovat.


avatar
Redaktor

Ahoj, jsem Jaroslav, Zahradadecin.cz je můj web o pokojových rostlinách a zahradničení. Jsem tu proto, abych se s vámi podělil o své zkušenosti a pomohl vám mít větší úspěch a radost z pěstování rostlin.